5 Gencin Kaybolduğu Olayı Anlattı

 > -
Abone ol
5 Gencin Kaybolduğu Olayı Anlattı

Kumburgaz'da pazar günü deniz bisikletiyle gezinirken sert rüzgara yakalanan ve açık sularda kaybolan 5 gençle ilgili olarak bir görgü tanığı ortaya çıktı.

Kumburgaz Kamiloba sahilinde pazar günü öğle saatlerinde kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan 5 genci arama çalışmaları devam ederken, ortaya bir görgü tanığı çıktı. Polise gördüklerini anlatan Burak Özçelik isimli vatandaş daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Pazar günü akşam saat 16.00-17.00 sıralarında denizde olduğunu belirten Özçelik, “Yaklaşık 200-250 metre açıkta bir deniz bisikleti vardı. İçerisindeki insanları saymadık ama kalabalıktı. Eşimle de teyit ettiğime göre 'Dört, beş kişi vardı' dedi. Fazla rüzgar olduğu için açılıyorlardı. Bir sürat teknesi geri çekmeye çalıştı, ama kıyıya çektiğini teyit etmiyorum. Gelmedi yani. Kıyıya getiremedi. Onu göremedik. Bir tane de mavi vardı. Sol tarafta kalıyor. Mimaroba’ya doğru. Onu bir arkadaşımız çekti. Fakat bu arkadaşların olduğu, tabii onlar mı bilemiyorum ama 4-5 kişi vardı içinde. Çekmeye çalıştı ama çekemedi. Açıldığını gördük” dedi.

‘DENİZ BİSİKLETİNİ BIRAKSALARDI…’

Denizde o sırada biri turuncu, diğeri mavi iki deniz bisikletinin olduğunu söyleyen Özçelik, “Mavi renk olanı kayıkla bir arkadaşımız kurtardı. Çekti sahile kadar getirdi. İçerisinde bu dört beş kişinin olduğu oranj renkte olan deniz bisikletini sürat motoru çekmeye çalıştı ama getiremedi. Dalga çoktu. Daha sonrasında ipi çözdü ve bıraktı. Kıyıya gelmedi ve açıldılar. Sürekli gelmek için mücadele veriyordu ama yüksek dalga ve fazla rüzgar olduğundan gelemediler. Deniz bisikletini bırakmadılar. Bırakıp gelselerdi. Yüzebilirlerdi. Yakın bir mesafedeydiler" şeklinde konuştu.

‘O KADAR UZAKTAN O ARKADAŞLARDI DİYEMEM’

Özçelik, basın mensuplarının, gördüklerinin kayıp 5 genç mi olduğu yönündeki sorusuna ise “O kadar uzaktan o arkadaşlardı diyemem. Can yeleği yoktu. Eşime de sordum, özellikle bir kez daha sordum. Can yeleği görmediğini söyledi. Ben de görmedim. Ama bir sürat teknesi yanaştı. Çekmeye çalıştı. Kısmen çekti ama getiremedi. Daha sonrasında bıraktı. Belki çekemedi bıraktı, belki onlar biz bundan sonra devam ederiz dedi bıraktı. Ama rüzgarın hızı fazla olduğu için onların kas gücü gelmeye yetecek durumda değildi" yanıtını verdi.

‘İMDAT DİYE BAĞIRSALARDI…’

Özçelik, "Herhangi bir yardım talebinde bulunuldu mu" sorusuna, “Hayır, hiç öyle bir şey duymadık; zaten öyle bir şey olsa insanlar bir şekilde daha fazla yardımcı olmak için gider. Karşı taraf bir şey istemedikten sonra sizin bir şey yapmanız mümkün değil. Onlar imdat diye bağırsa yardım isteselerdi bir şekilde insanlar giderdi. Ama o yönde de bir şey gelmedi. Yüksek ihtimal dönebileceklerini düşündükleri için, fazla insan oldukları için değişim yaparak herhalde getirebileceklerine inandılar. Rüzgarın hızı fazla geldi. Bindikleri cihazı da sürükledi açığa aldı" yanıtını verdi.

‘108 KİLOMETRE AÇIĞA SÜRÜKLENMİŞ OLABİLİRLER’

"Siz yanlış yerde arama yapıldı diyorsunuz sizce nereye gitmiş olabilirler” sorusuna ise Özçelik, “Akşam beş gibi oldu hadise. Ortalama 5 deniz mili hızla gitseler sabah beşe kadar devam etti yağmur da yağdı. 12 saatte 108 kilometre açığa sürüklenmiş olabilirler. Rüzgarın yönünü bilemiyorum ama Bandırma, Avşa adasına doğru da olabilir. Rüzgarın yönüne göre 108-110 kilometre açılma olabilir, ama benim görüşüme göre. Bir daha söylüyorum bu gördüklerim onlar olmayabilir de başkaları da olabilir bilemiyorum. Çünkü kaybolan arkadaşların yüzlerini teyit edemem. Uzak bir mesafeden gördüm. Kalabalık olduklarını gördüm. Ama oranj renkti ve kaybolan deniz bisikleti de oranj renkmiş. Beş kişi deniliyor hanımla konuştuk 4-5 kişi…" şeklinde cevap verdi.

UMUTLU BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Sahilde gençlerin yakınlarının umutlu bekleyişi de sürüyor. Gençlerin yakınlarından biri fenalık geçirdi. Fenalık geçiren kadın olay yerinde bekletilen ambulansa alındı. Ambulansta müdahale edilen kadının durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan Büyükçekmece Belediyesi, 5 gencin kaybolduğu sahildeki şezlongları toplayarak duvar kenarına dizdi. Deniz bisikletleri yerinde bırakıldı.

Erhan TEKTEN / DHA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir