Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Ayda Yüzde 65 Zamlanan Zeytinyağı ‘Altın’ Çağında

 > 
83PAYLAŞIM

Zeytinyağı yılın ilk 5 ayında yüzde 65 zamlandı ve 5 litrelik zeytinyağının raflardaki fiyatı 100 liranın üzerine çıkarak neredeyse gram altın fiyatıyla eşitlendi. 

Aralık 2014’te litresi 17.6 TL’ye satılan zeytinyağının fiyatı mayıs ayı sonunda 22.5 TL’ye kadar yükseldi. Artışı değerlendiren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emre Uygun, üreticinin fiyatların yükseleceği beklentisiyle malını pazara indirmemeyi tercih etmesi nedeniyle fiyatların yüksek bantta ilerlediğini, bu sezon içinde gerileme beklenmediğini belirtti.

REKOLTE 40 BİN TON DÜŞTÜ

Zeytinde rekolte hava koşulları nedeniyle hem dünyada hem Türkiye’de düştü. Türkiye’de rekolte 190 bin seviyelerinden 150 bin tonlara geriledi. İspanya’da da rekolte 3 milyondan 2 milyona geriledi.

İHRACATTA YÜZDE 40’LIK BÜYÜK KAYIP

Türkiye’nin bu yıl zeytinyağı dış satışında yüksek ihracat beklediğine dikkati çeken Uygun, fiyatlarının dünya ortalamasının üzerine çıktığına değinerek “Geçen sene zeytinde ‘yok yılı’ idi ve sezon başından haziran ayına kadar 15 bin tonluk ihracat gerçekleşmişti. Bu yıl ise aynı dönemde ancak 9 bin ton mal satabildik. Yani yaklaşık düşüş yüzde 40 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıla en kötü sezon diyorduk ama bu sezon daha da kötü oldu. Birçok ihracatçı mal sattığı ülkelerdeki market raflarını kaybetti” diye konuştu.

İÇERİDE TÜKETİM YÜZDE 15 DÜŞTÜ

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkan Vekili Ümit Ersoy, geçen yılın ikinci yarısında fiyatların artmaya başlamasıyla zeytinyağı tüketiminde gerileme yaşandığını, haziran ayı itibarıyla bu gerilemenin yüzde 15’i bulduğunu belirtti. Fiyatın tüketiciyi olumsuz etkilediğine işaret eden Ersoy, “Zeytinyağı ve ayçiçek yağı raf fiyatları arasındaki farkın büyümesi, zeytinyağına yürekten bağlı olmayan tüketicilerin alımlarını düşürdü” dedi.

BAKANLIK: 'KURAKLIK VE STOKÇULAR ATTIRDI'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, zeytinyağı fiyatlarının yükselmesini kuraklık ve stokçuluğa bağladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada 2012/2013 sezonunda İspanya'da yaşanan kuraklık nedeniyle dünya zeytinyağı arzının azaldığı ve buna bağlı olarak da Türkiye'nin normalde 15-20 bin ton olan zeytinyağı ihracatının yaklaşık 92 bin tona çıkarak son yılların en yüksek seviyesinde ihracat gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Son günlerde medyada yer alan "Zeytinyağı fiyatlarının yüksekliğine" dair haberlere değinen Bakanlık, zeytinyağı sektörü hakkında son verileri paylaştı.

Dünya zeytinyağı üretimi ortalama 3 milyon ton seviyelerinde olup İspanya'nın 1,5 milyon tonluk üretimi ile dünya zeytinyağı üretiminde lider konumda olduğu belirtilen açıklamda, "İkinci büyük üretici ülke olan İtalya ise 650 bin ton zeytinyağı üretimi gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile İspanya ve İtalya, dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini gerçekleştirmektedir" denildi.

Ancak, son iki sezonda İspanya ve İtalya'da kuraklık ve zeytin bahçelerinde görülen hastalıklar nedeniyle rekoltede düşüşler yaşandığı hatırlatılırken, İspanya'da rekoltenin 750 bin ton seviyelerinde, İtalya da ise 350 bin ton seviyelerinde gerçekleştiği belirtildi.

2014-15 yılı dünya zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 23 civarı düşüşle 2,3 milyon ton gerçekleşmesinin beklendiğine yer verilen açıklamada, "2012/2013 sezonunda İspanya'da yaşanan kuraklık nedeniyle dünya zeytinyağı arzı azalmış, buna bağlı olarak da ülkemiz yaklaşık 92 bin ton zeytinyağı ihracatı ile son yılların en yüksek seviyesinde ihracat gerçekleştirmiştir. Normalde ülkemiz zeytinyağı ihracatı 15-20 bin ton civarındadır" ifadelerine yer verildi.

Türkiye tarafından yapılan 92 bin ton ihracat sonucu 2014-15 sezonuna minimum stok ile girildiği kaydedilirken, Türkiye'nin zeytinyağı üretiminin 190 bin ton iken tüketiminin yaklaşık 150 bin ton civarında olduğu bildirildi. Üretim kaynaklı bir arz talep sorunu yaşanmadığını açıklayan Bakanlık, "Ülkemiz zeytinyağı fiyatlarındaki artışın temel sebebi dünya üretimindeki daralmaya bağlı fiyat artışları yanında, önceki sezondan stok devrinin minimum olması, ayrıca fiyatların yükseleceği beklentisi nedeniyle üreticiler ve toptancıların piyasaya ürün arz etmemesidir" açıklaması yaptı.

Kaynaklar: Habertürk ve Business HT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir