Görüş Bildir
Haberler
460 Milyon Euro'luk Marmaray Trenlerine Uygun Ray Yok

460 Milyon Euro'luk Marmaray Trenlerine Uygun Ray Yok

Ulaş
28.12.2014 - 19:53 Son Güncelleme: 29.12.2014 - 08:45
İçeriğin Devamı Aşağıda

Depoda çürütülen 460 milyon euro’luk 38 adet 10’lu tren setiyle ilgili şok detayı gün yüzüne çıktı. 122 metrelik manevra alanı 5’li tren setine uygun yapılmış. 10’lu tren seti daha uzun olduğu için ray değiştirip geri dönemiyor.

Türkiye gündemine bomba gibi düşen Marmaray'da kullanılmak üzere alınan 10'ar vagonlu 38 trenin neden kullanılamadığını BUGÜN görüntüledi. Boyları 245 metre olan ve tanesi 12 milyon euro'ya mal olan 10'lu vagonlar uygun bir dönüş manevra alanı olmadığı içi 3 yılı aşkın süredir raylar üzerinde bekletiliyordu.

TREN RAYDAN UZUN

BUGÜN, kullanımda olan 5'li vagonların dönüş manevrasını görüntüledi. Kazlıçeşme'den hareket eden tren, bitiş durağı olan Ayrılıkçeşme istasyonunda bütün yolcuları indiriyor. Daha sonra ise treni dönüş manevrasına doğru hareket ettiriyor. Durağın yaklaşık bir kilometre ötesinde bulunan manevra alanına gelen tren ray sisteminin bittiği noktaya kadar kafasını sokuyor. Daha sonra ise makinist Marmaray içinden geçerek ters istikametteki makine dairesine geçerek treni hareket ettiriyor.

Trafik butonlarının olduğu bölümden tren dönüş manevrasından tekrar Kazlıçeşme istikametine yol alıyor. Ayrılıkçeşme'de bulunan manevra alanı  122.5 metre olan 5’li sistem için uygun. Fakat 10'lu sistem için ayrılan manevra alanına trenin boyu sığmıyor.

FAZLASINI RAY SİSTEMİ KALDIRMAZ

Bir­le­şik Ta­şı­ma­cı­lık Sen­di­ka­sı Ge­nel Baş­ka­nı Na­zım Ka­ra­kurt, ma­nev­ra ala­nının ya­pıl­sa bi­le 10’lu sis­te­min kul­la­nı­la­ca­ğı bir de­mir yo­lu hat­tının ol­ma­dı­ğı­na dik­kat çek­ti.

Kul­la­nım­da olan 5’li di­zi­le­rin yol­cu ta­şı­ma için za­ten faz­la­sıy­la yet­ti­ği­ni be­lir­ten Ka­ra­kurt, 'Mar­ma­ray pro­je­si 13 ki­lo­met­re­lik bir yer. Za­ten 10 da­ki­ka­da bir tren ça­lı­şı­yor. Ça­lı­şan 5’li di­zi­ler yol­cu ta­şı­ma­ya ye­ti­yor da ar­tı­yor bi­le. Şu­ an 17 di­zi ça­lı­şı­yor, 13 ki­lo­met­re­lik bir hat üze­rin­de bun­dan faz­la­sı­nı ray sis­te­mi kal­dı­ra­maz. Hat­tın ka­pa­si­te­si yet­me­z” de­di.

BAKANLIK KELİME OYUNU YAPIYOR

Nazım Karakurt, Ulaştırma Bakanlığı'nın, 'Araçlar, test sürüşleri yapılmadığı için hizmete alınmadı' açıklamasını şöyle değerlendirdi:

'Bakanlık  kelime oyunu yapıyor. 4 yıldır test sürecini bitirmemişsin bu da ayrı bir skandal. Asıl sorun şu: Çürümeye terk edilen trenlerin test süreçleri tamamlansa bile kullanılamalacağını onlar da biliyor. Bu trenler yine hiçbir yerde çalışmayacak. Bunların test sürecini tamamladın farz edelim, nerede çalıştıracaksınız? İstanbul’da bu trenlerin kullanılacağı bir demir yolu hattı yok.”

  • Bugün
Kaynak: http://gundem.bugun.com.tr/yanlis-hes...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
aero

Mal herifler, bi bok beceremediniz

Hasan Şişman

KARDESIM ISTANBULA UYMUYOSA KAYSERİYE YOLLA.BURSAYA YOLLA ISTASYONLARININ ACILDIGI KOCAELİYE YOLLA. YOLLA YANI ILLA BUYUK YATRIMLARIN ISTANBULA YAPILICAK DIY... Devamını Gör

murat

Marmaraya uymuyorsa diğer illerde ki hatlara da uymayabilir, yoksa çoktan o işi yaparlardı, bence.

kartacali

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13640647.asp okursanız bunların en basından beri ne kadar ileri görüşlü olduklarını anlardınız(not göt kılları okumasına ... Devamını Gör