Görüş Bildir
Haberler
30 Şubat'ta Doğamayacağını Yıllar Sonra Farketti

30 Şubat'ta Doğamayacağını Yıllar Sonra Farketti

Malatya'da yaşayan 67 yaşındaki Celal Orhan, nüfus cüzdanında doğum tarihinin '30 Şubat' olduğunu 30'lu yaşlarında fark etti. Orhan, doğum tarihini 10 yıl önce değiştirmiş.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde yaşayan Celal Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin yıllarca kendisine kimlik çıkarmadığını, öğretmeninin yardımıyla ilkokulu okuduktan sonra nüfus cüzdanı sahibi olduğunu söyledi.

Askerliğini yaptıktan sonra yurt dışına gittiğini kaydeden Orhan, nüfus cüzdanındaki doğum tarihi hatasını anladıkları günü şu sözlerle aktardı:

'Almanya'ya giderken farkettim'

'Almanya'ya giderken farkettim'

'İsviçre'den Almanya'ya gidiyordum. Havaalanında içeri girerken Almanya'da bana 'Böyle bir doğum günü olmaz, 30 Şubat yok' dediler. Almanca konuşuyordu ben anlamıyordum. Ağabeyim bana anlattı. Ben de 'O yıl 30 çekmiş' dedim. Ağabeyim güldü. Ağabeyim çevirince oradaki görevli de güldü. İşte o zaman öyle anladık doğum tarihinin yanlış olduğunu, daha önce hiç anlamamıştık. Yani doğum tarihine hiç bakmıyorduk. O zaman tahminen 30-32 yaşlarındaydım.'

'Doğum günümü hiç kutlayamadım'

'Doğum günümü hiç kutlayamadım'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Doğum tarihinden dolayı yıllarca hiç doğum günü kutlamadığını ifade eden Orhan, şunları kaydetti:

'Hiç doğum günümü kutlayamadım. Ayın 29'u oluyordu, hanıma diyordum 'hazırlık yap ayın 30'u olacak, doğum günümü kutlayalım' bir bakıyorum ayın biri olmuş. Ayın 28'i oluyor, gün yaklaştı 'hanım doğum günümü kutlayalım' diyordum, bakıyorum ayın biri olmuş. Bir türlü o 30'unu bulamadım. 67 yaşındayım daha da 30'u bulamadım. Artık nasıl olacaksa bilmiyorum. Şimdiye kadar hiç doğum günü kutlamadım. Çünkü ayın 30'u yok.'

Doğum tarihi 57 yaşında değişti

Yaklaşık 10 yıl önce nüfus müdürlüğü çalışanlarının durumunu öğrenmesi üzerine kendisine ulaştığını belirten Orhan, mahkemeye başvurmasına gerek kalmadan 2006 yılında nüfus cüzdanının yenilendiğini ve doğum tarihinin 28 Şubat olarak gösterildiğini kaydetti.

Orhan, 57 yaşında doğum tarihi değiştiğini, yaşı ilerlediği için ondan sonra da doğum gününü kutlamadığını sözlerine ekledi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
10
6
6
4
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Furkan Meraklı

Ahahah "Hiç doğum günümü kutlayamadım. Ayın 29'u oluyordu, hanıma diyordum 'hazırlık yap ayın 30'u olacak, doğum günümü kutlayalım' bir bakıyorum ayın biri o... Devamını Gör

Tekno Kedi

Güzelmiş. Nüfüs veritabanından sorgulma yapılsa belki 31 şubat doğanlar bile çıkacaktır

Almithara

Cool story bro