3. Turda Salt Çoğunluğun Oyunu Aldı: TBMM'nin 28. Başkanı Binali Yıldırım

 > -

TBMM Genel Kurulu, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçimi için toplandı. Meclis başkanlığı  AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam aday oldu. 

İlk 2 turun yapıldığı seçimlerde üye tamsayısının üçte ikisi kadar olan 400 oya hiçbir aday ulaşamayınca seçim 3. tura kaldı. 3. turda ise salt çoğunluk olan 301 oyu geçerek 335 oy alan Binali Yıldırım Meclis Başkanı seçildi. 

Yapılan 1. tur oylamada AKP'nin adayı Binali Yıldırım 331 oy aldı. CHP'nin adayı Erdoğan Toprak ise 134 oy aldı.

Meral Danış Beştaş:65

Hayrettin Nuhoğlu: 43

Cihangir İslam: 3

2. tur oylamada ise Binali Yıldırım 336 oy, Erdoğan Toprak 131 oy aldı.

Meral Danış Beştaş:65

Hayrettin Nuhoğlu: 42

Cihangir İslam: 4

3. turda ise 335 oy alan AKP'nin adayı Binali Yıldırım Meclisin yeni başkanı oldu.

Yıldırım oylama sonrası TBMM'de konuşma yaptı

Meclis Başkanı seçimi kaç oy gerekiyor?

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilebilmek içi üye tamsayısının üçte ikisi kadar yani 400 oy almak gerekiyor. İki turda bu oy alınamadığı taktirde üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu kadar yani 301 oy yeterli oluyor.

Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili Başkan seçilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBinali YıldırımCihangirCumhuriyet Halk PartisiHDPİstanbulİyi PartiİzmirSiirtTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir