3. Dalga Operasyonunda 3 Polis Daha Tutuklandı

 > -

3. Dalgada 3 Polis Daha Tutuklandı

3. Dalgada 3 Polis Daha Tutuklandı

Emniyete yönelik 22 Temmuz operasyonunun 3. dalgasında tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 8 polisten üçü tutuklandı, aralarında eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu’nun da bulunduğu 5 kişi serbest bırakıldı. Dün sabaha karşı tutuklanan 5 kişi ile birlikte, 3. dalga operasyonunda göz altına alınan 33 polisten 8′i tutuklanmış oldu.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgulamanın ardından saat 02.00 sıralarında hakimlik kararını açıkladı. Polislerden İbrahim Şener, Habip Kunt ve Mehmet Fatih Yiğit tutuklandı. Serbest kalan 5 polis adliye önünde bekleyen yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. Yakınlarıyla hasret gideren polisler daha sonra avukatlarıyla basın açıklaması yaptı.

Avukat Murat Erdoğan, tutuklanan polislerin er ya da geç dışarı çıkacağına inandığını belirterek, “Gerekçe yok. Tutuklanan ile serbest kalan arasında hiçbir fark yok. Tutuklanan ne için tutuklandı, serbest bırakılan ne için serbest bırakıldı bunu mevcut sorgu zarfından anlamamız mümkün olamıyor maalesef. Buradan da şunu anlıyoruz, yapılan süreç, yürütülen süreç hukuki bir süreç olmaktan ziyade belirli bir hedefleri olan bir proje dahilinde yürütülmekte” dedi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü eski Müdür Yardımcısı Yasin Topçu, mahkemenin takdiri gereği tutuksuz yargılanmalarına karar verildiğini belirterek şunları söyledi:

“Tutuksuz yargılanma, sevenlerimizi, ailelerimizi sevindirdiği gibi bizi aynı şekilde sevindirmedi diyebiliriz. Çünkü ne tutuklansak üzülecektik, ne serbest kaldığımız için sevinebildik. Çünkü cezaevine gönderdiğimiz arkadaşları ülkemiz yeterince tanıma şansı olmadı bu zamana kadar. Bundan sonra inşallah onları layıkıyla tanıyacaktır. Hepsi birbirinden değerli, onurlu, şerefli, bu vatan için yıllarını vermiş, gece gündüz çalışmış değerli mesai arkadaşlarım maalesef cezaevindeler. Ben onlar için de adaletin er geç tecelli edip, hepsinin özgürlüklerine ailelerine kavuşup yine bu vatan için en iyi şekilde hizmet edeceklerine bu fırsatın kendilerine tanınacağını ümit ediyorum. 4 gün kadar gözaltında kaldık. Bu süreç içerisinde, çeşitli suçlamalarla suçlandık ama mahkemenin kararı bu yönde tecelli etti. Bu bizim suçsuz olduğumuz ceza evine giren arkadaşlarımızın suçlu olduğu anlamında kesinlikle algılanmamalıdır.”

Açıklamanın ardından Topçu operasyon kapsamında tutuklanan polislerin yazdığı mesajları okudu.

İlk mesajda Başkomiser Habip Kunt, “Biz polisler şunu biliriz ki, bir mahallenin hırsızı o mahallede hırsızlık yapmaz. Ülkemizi soyup soğana çevirenler, milletimizden çalanlar bu ülkenin bu mahallenin çocuğu olamazlar. Onları bilmem ama biz hormonsuz köylü, bu vatanın öz evlatlarıyız” şeklinde yazarken, Emniyet Amiri İbrahim Şener ise “Ne bir haram yedi, ne bir cana kıydı. Ekmek gibi temiz su gibi ak. Hiç kimse duymadan hükümler giydi. Yiğidim aslanım burada yatıyor. Yiğitler metriste yatıyor” diye yazdı. Eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakub Saygılı da “Vatana ve millete ihanet ettiysek bizi assınlar” şeklinde mesaj verdi. Açıklamaların ardından polisler aileleriyle hasret giderdikten sonra adliye binasından ayrıldı.

92 polisin gözaltına alındığı 22 Temmuz operasyonunda 25 polis tutuklandı. Operasyonun 2′nci dalgasında 33 polis gözaltına alındı 8′i tutuklandı. 3. dalga operasyonunda tutuklanan 8 polisle birlikte 22 Temmuz operasyonu kapasmındatoplam 41 polis tutuklanmış oldu. Birinci ve ikinci dalga operasyonlar emniyetin İstihbarat ve Terörle Mücadele şubesinde çalışan polislere, son dalga ise Mali Şubede görevli polislere yönelik oldu.

ZETE

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir