Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özbekistan Lideri Kerimov Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > 
9PAYLAŞIM

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 78 yaşında yaşamını yitiren Özbekistan lideri İslam Kerimov, doğduğu kent Semerkant'ta toprağa verildi. Kerimov'u binlerce kişi son yolculuğuna uğurladı.

Registan külliyesindeki Tilla Kari Camisi'nde kılınan cenaze namazına binlerce kişi katıldı. Özbekistan Lideri İslam Kerimov'un naaşı anne babasının da mezarının bulunduğu Şahi Zinde Mezarlığına defnedildi.

Özbekistan Lideri Kerimov Son Yolculuğuna Uğurlandı
Özbekistan Lideri Kerimov Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kortejin başkent Taşkent'ten geçişi sırasında yollara dizilen binlerce kişi Kerimov'un tabutuna çiçek attı.

Cumhurbaşkanlığı Rezidansı'nda tören

Defnin ardından, Semerkant'taki Cumhurbaşkanlığı Rezidansı'nda Kerimov'un anısına tören düzenlendi. 

Kerimov'un büyük bir fotoğrafının konulduğu törene katılan yabancı ülkelerin devlet başkanları, başbakan ve üst düzey yöneticileri, Kerimov'un ailesine ve hükümet yetkililerine taziyelerini iletti.

Törende konuşan Özbekistan Başbakanı Şavkat Mirziyoyev, Kerimov'un çok zor bir dönemde ülkeyi fevkalade başarı ile idare ederek kendilerine güzel bir ülke bıraktığını, onun anısının hiçbir zaman unutulmayacağını dile getirdi. 

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev törende birer konuşma yaparak, Kerimov'un ailesine ve Özbekistan halkına başsağlığı diledi.

Cenaze töreninde Türkiye'yi temsil eden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de, Kerimov'un ailesi ve Özbekistan yönetimine taziye dileklerinde bulundu.

Cumartesi günü beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılan Kerimov'un dün vefat ettiği duyurulmuştu.

İktidarda Geçen 25 Yıl: Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov Hayatını Kaybetti - onedio.com
İktidarda Geçen 25 Yıl: Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov Hayatını Kaybetti - onedio.com

Özbekistan'ı 27 yıl yönetti

Özbekistan yönetiminde 1989'dan itibaren 27 yıldır tek söz sahibi olan Kerimov, 30 Ocak 1938'de Semerkant'ta doğdu. 

1960'da Orta Asya Politeknik Enstitüsünden, 1967'de Taşkent Ekonomi Üniversitesinden mezun olan Kerimov, çalışma hayatını 1960 yılında Taşkent Tarım Makineleri Fabrikasında başladı. 

Kariyerini 1961-1966 yıllarında Taşkent Uçak Fabrikasında, daha sonra ise Özbekistan Devlet Planlama Teşkilatında sürdüren Kerimov, 1983'te maliye bakanı oldu. 

1986 yılında Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (SSC) Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı görevine getirilen Kerimov, aynı yıl Kaşkaderya vilayetinde üst düzey yöneticilik yaptı.

Kerimov'un ölümü nedeniyle ülkede üç gün yas ilan edilmişti.

Haziran 1989'da, Özbekistan SSC Komünist Partisi liderliğini üstlenen Kerimov, 24 Mart 1990'da Özbekistan SSC Yüksek Konseyi toplantısında Cumhurbaşkanı seçildi. 

Özbekistan, 31 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan etti ve Kerimov, 29 Aralık 1991’de yapılan seçimi kazanarak ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu. 

Kerimov, 26 Mart 1995’de yapılan halk oylaması ile görevini 2000 yılına kadar uzattı, bu yıl yapılan seçimde ise yeniden 7 yıl süreyle cumhurbaşkanı seçildi. 2007 seçimlerini de kazanan Kerimov, 29 Mart 2015’te yapılan seçimlerde yüzde 90,39 oy alarak görevine devam etti. Kerimov’un Gülnara ve Lola isimli iki kızı bulunuyor.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir