22 Maddeyle Dünyanın En Çalkantılı ve En Zengin Ailelerinden Hilton'lar

 > 
74PAYLAŞIM

Hilton'lardan olmanın güzel bir şey olduğu yıllar içerisindeyiz. Geçen sene şirket, 2006 yılında satıldığı Blackstone adlı yatırım şirketi tarafından halka arz edildi ve 2.35 milyar dolarlık gelirle tarihin en değerli oteli oldu.

Bu ay içerisinde şirket New York'taki Waldorf Astoria Oteli'ni Çinli bir sigorta şirketine göz kamaştırıcı bir bedelle 1.95 milyar dolara sattı.

Ek olarak da Paris Hilton artık bir DJ olarak anılmaya başlanıyor. Bu çok büyük bir başarı öyküsü fakat tabi ki birden ortaya çıkmış bir durum değil. Hilton ailesinin bir marka olması yıllar içerisindeki hanedanlığın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. 

Gelin bu masalsı başarı öyküsüne beraber bakalım.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/how-the-h...

1. Augustus Halvorsen Hilton 1854 yılında doğdu ve 1870 yılında Amerika'ya gitti.

Augustus, Alman asıllı Mary Genevieve ile evlendi. Doğduğu yer ise Norveç'ti.

2. Augustus'un 7 çocuğu vardı ve bunlardan birisi de sonradan Hilton İmparatorluğu'nu kuracak olan Conrad Hilton'du.

Resimdeki Conrad, 1887 yılında New Mexico'da doğdu ve iş alanında bilinen en ünlü Hilton oldu.

3. Conrad iş hayatını babasının dükkanında çalışarak öğrenmeye başladı. Okulunu bitirdikten sonra ise, New Mexico'da politikaya atıldı.

Babasının yanında çalışırken iş hayatının incelikleri hakkında birkaç ufak detay öğrenmeye başlamıştı. Bu sırada ailesi de, ara sıra evlerindeki odaları kiralıyordu. Conrad kolejde uluslararası bir derneğe katıldı ve mezuniyetinden sonra kurulan ilk Nex Mexico Temsilciler Meclisi'ne seçildi.

4. Conrad ayrıca II. Dünya Savaşı'nda veteran olarak görev yapmış eski askerlerdendi.

Fransa'da teğmen olarak görev yapıp, birliğe kıyafet, yemek, yakıt gibi malzemeler tedarik etme ve ölen askerlerin kimliklerini belirlemekle sorumluydu. 

1919 yılında ise babasının trafik kazası sonucunda ölmesi dolayısıyla ordudan emekli edildi.

5. Savaş sonrasında Conrad Texas'a taşındı ve 1919 yılında ilk otelini satın aldı.

Öncesinde banka almaya çalıştı fakat işler istediği gibi gitmedi. Bunun üzerine 40 odalı Mobley Otel'i satın aldı. İşleri o kadar başarılı yürüttü ki, talebi karşılamak üzerine yemek odasını kapatıp ek odalar yaptırdı.

6. İlk Hilton Otel, şimdiki Conrad Hilton Center'dır.

Otelde hala eski tabelalar kullanılmaktadır ve iki odası 1919'dan beri muhafaza edilmektedir. Otel hala özel toplantılara ve düğünlere ev sahipliği yapmaktadır.

7. Conrad zamanla işleri büyüttü ve 1954 yılında tarihin en büyük arsa alımını yaptı.

111 milyon dolara Statler Oteli satın aldı ki bu işlem tarihin en büyük otel alım satımıydı. Conrad kendisini 'dünyanın otelcisi' olarak tanımlardı.

Daha sonra Hilton ismini ve markasını daha da büyüttü. Chigago'da Stevens Otel ve New York'ta Waldorf Astoria Otelleri'ni de ekleyerek dünyanın ilk otel zincirini kurdu. Bunun yanı sıra bir ara da oyun sektörüne el attı.

8. 1949 yılında Conrad, New York'un ikonik binası World Astoria Oteli'ni satın aldı.

Oteli almak için uzun süre uğraşan Conrad, uzun uğraşlardan ve bazı çakallıklardan sonra önce şirketin yüzde 69'unu 3 milyon dolara, kalanı da zaman içerisinde alarak otele sahip olmuştur.

Otel ayrıca eski Amerikan başkanlarından Herbert Hoover'ı ağırlamıştır.

9. Hilton günümüze kadarki süre içerisinde birçok etkileyici mekan oluşturdu. Bunlardan birisi de suyun altında restorantı olan Hilton Maldivler'dir.

Otel 30 dakikalık bir deniz uçuşuyla ulaşılabilen Hint Okyanusu'nda iki adaya yayılmış bir konumdadır. Ayrıca 20.000 şaraplık bir yeraltı mahzeni de vardır.

10. Conrad Pezula Oteli ise bir gecelik konaklama için biçtiği 8000 dolarlık fiyatla dudak uçuklatıyor.

Otelde bazı odalar direkt olarak konuşlandığı uçurumun dibindedir. 2008 yılında dünyanın en değerli mülkü olarak seçilen otelin ilk müşterisi de, Nelson Mandela'ydı.

11. Bu arada Conrad, iki kere boşanıp, üç kez de nikah masasına oturmuştur.

Ünlü aktris Zsa Zsa Gabor, kendisinin ikinci eşiydi. Gabor'un ise 9 kocası olmuş, 7 kez boşanmış, bir evliliği ise hükümsüzdü. Bu hareketli evlilikleriyle ilgili de söylediği söz; ' Ben müthiş bir ev kadınıyım. Erkeklerden ayrılıyorum ama evini tutuyorum.'

12. 1979 yılında Conrad, bütün servetini 3 çocuğuna bırakarak hayata gözlerini yumdu.

İki oğluna 500.000'er dolar, kızına ise 10.000 dolar ve Hilton Vakfı kaldı.

13. Oğullarından Rachel, kendi emlak firmasını kurdu.

Önce bir firmaya girdi ve sonra 1984'te Hilton gayrimenkul yatırımcılığını kurdu.

14. Conrad'ın diğer oğlu William Barron Hilton I, ailesinin işlerini devraldı.

Barron babasının vasiyetine karşı çıktı ve otelin 4 milyonluk hissesini aldı. 1966 yılında kurulun başkanı oldu ve şirketin CEO'su oldu. Otellerden ve Hilton Vakfı'ndan ciddi hisseler aldı.

15. Barron'un 8 çocuğu var ve kendisi ayrıca Paris ile Nicky Hilton'un dedesidir.

Barron'un altıncı çocuğu Richard da babalarıdır.

16. Paris -Hilton ailesinin en meşhur üyesi- 1981 yılında doğmuştur ve küçük yaşlarından beri modellik yapmaktadır.

Paris New York'ta doğdu ve çocukluğunu şehir ile Beverly Hills arasında geçirmiştir. New York Post gazetesinin moda bölümünde en şık kadın olarak seçildikten sonra ünlü iş adamı Donald Trump'ın da dikkatini çekmiştir. Trump'ın ajansına kaydolduktan sonra New York Moda Haftası'nda birçok modacının kıyafetlerini taşımıştır.

17. Ancak asıl şöhrete, 2003 yılında basına 'sızdırılan' seks kasetinden sonra ulaşmıştır.

O dönemdeki sevgilisi Ricky Salomon ile olan görüntüleri sızdırılan Paris zor günler yaşadı. Ricky kendine ait olan hakları bir film stüdyosuna sattı. Sonrasında görülen birkaç davadan sonra, film şirketi ve Ricky, Paris Hilton'a 400.000 dolar ödemeyi kabul etti.

Ekrandaki ilk rolü ise Fox'da yayınlanan ve sosyete yaşamını anlatan The Simple Life'dı. Erken yaşlarda star olan Paris, 13 yaşından 22 yaşına kadar birçok dizi ve filmde rol aldı. 

Bunların yanında parfüm, mücevher gibi birçok alanda iş girişimlerinde bulundu.

18. 2007 yılında Blackstone adlı şirket, Amerika'daki emlak balonunun gölgesinde Hilton Otelleri'ni 26 milyar dolara satın almıştır.

19. Eylül 2013'de Hilton hisseleri satışa sunuldu.

20. Halka arzdan sonraki değeriyle Hilton Otelleri, en değerli otel statüsüne yükseldi.

Halka arzdan 2.35 milyar dolar gelir elde edildi.

21. Geçtiğimiz günlerde Hilton Grubu'nun New York'taki ünlü oteli Waldorf Astoria'nın binası 1.95 milyar dolara Çinli bir şirkete satıldı.

3 ayrı şirketin teklifi sonrasında gerçekleşen satış sonucunda ödenen para bir otel için ödenen en yüksek miktardı. 

Yapılan anlaşma gereği Hilton Grubu, 1232 odalık oteli 100 yıl daha işletmeye devam edecek. Şirket, otelin şartlarının iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu, bu durumda tadilat etmenin satmaktan daha iyi bir karar olduğuna inanarak böyle bir yola gittiklerini ifade ettiler.

22. Hilton ailesi hala dünyanın birçok noktasında arazilere sahiptir. Bunlardan en bilineni Kosta Rika'dadır. Bazı Hilton ailesi üyeleri ise hala Norveç'te yaşamaktadır.

Ailenin yaptığı bir bildiriye göre, yakın zamanda Kosta Rika'daki arazinin yakınlarında polis tarafından 400 kilo kokain ele geçirildi. 2009 yılında ise Paris Hilton, Londra'da Amy Winehouse'ın sadece birkaç adım uzaklığında bir evi 3.2 milyon dolara satın aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ecegece1

Çalışın kazanın milletin parasına laf ediceğinize onlara da havadan gelmemiş

Gizli Kullanıcı

GENE ZENGİNİN PARASI BENİM ÇENEMİ YORDU :(

Gizli Kullanıcı

NİYE BU KADAR ZENGİNLER YA

Görüş Bildir