Görüş Bildir

2021 Fitre Miktarı Ne Kadar, Kaç Para? Ramazan Ayı Fitre Kimlere Verilir?

Anasayfa > Güncel

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte Müslümanlar ibadetlerini eksiksiz yerine getirmeye çalışıyor. Ramazan Ayı’nda paylaşmanın huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre bedelini merak ediyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene Ramazan ayında verilen fitre bedelini belirliyor. Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılında verilecek fitre bedelini belirledi. İşte tüm detaylar…

Diyanet İşleri 2021 Fitre Miktarı

Diyanet İşleri 2021 Fitre Miktarı

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantı sonrası 2021 yılı fitre miktarını açıkladı. Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır.

Belirtilen meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.”

FİTRE NEDİR, KİMLERE VERİLİR?

Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir. Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır. Ancak sadaka-i fıtırda, zekâtta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?