Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hükümetin 4 Yıllık Karnesi: Vaatlerin %70'i Gerçekleşmedi

 > -
Abone ol

Türkiye’de siyasetin daha sorumlu ve hesap verebilir olması için siyasilerin demeçlerini analiz eden ‘Doğruluk Payı’, AKP hükümetinin, 2011 seçimlerinde 2015 yılı için verdiği vaatleri inceledi. Rapora göre, dört yıllık dönemde AKP’nin vaatlerini gerçekleştirme oranı yüzde 30'da kaldı.

Doğruluk Payı, Hükümetin son genel seçimde 2015 için verdiği vaatlerin gerçekliğini inceledi. ‘Hükümetre’ isimli rapora göre, 36 vaadin 8’i gerçekleştirilmiş, süreci devam eden 7 vaadin 3 tanesinin yıl içinde gerçekleşmesi mümkün. Ancak vaatlerin kalan yaklaşık %70'lik kısmının sene sonuna kadar tamamlanması mümkün görünmüyor.

Tamamlanması mümkün olmayan vaatlerin büyük kısmı ekonomi, denizcilik, sağlık ve teknoloji konularında yer alıyor. Gerçekleşen vaatlerin çoğuysa sağlık sektöründen.

Gerçekleşmeyen vaatlerin bazıları şöyle:

  • Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın 2015’te 1 trilyon 76 milyar dolar olacağı vaadi gerçekleşmedi, GSYH 800 milyar 107 milyon dolarda kaldı.

  • Kişi başı gelirin 14.046 olacağı vaat edilmişti, fakat TUİK verilerine göre son 3 senede milli gelirde binde 3’lük azalma oldu, kişi başı gelir 10 bin 428 dolarda kaldı.

  • İhracat gelirlerinin 201,2 milyar dolar olacağı vaadi ise havada kaldı, ihracat yılın ilk üç ayında yüzde 7,5 milyar dolar azalarak 37 milyar doları buldu.

  • Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Eylül 2014’te Bakanlar Kurulu programında hükümetin Türk Uzay Kurumu’nu kuracağını yönelik taahhüdünü açıklamıştı. Türk Uzay Kurumu’nun kuruluşuna dair TBMM’den herhangi bir kanun geçmiş değil.

  • Hükümetin 1300 kilometre demiryolu yapma vaadi ise sözde kalmış görünüyor. TUİK verilerine göre, 2014 yılına kadar toplam 158 kilometre demiryolu yapılmış.

  • Nüfusun %60’ının 2015 yılına kadar bilgisayara okur-yazarı olacağı yönünde vaat gerçekleşememiş, oran %53,3’te kalmış.

Gerçekleşen %30'luk dilimden bazı vaatler ise şöyle:

  • Elektrikli hatların sinyalli hale getirilmesi, 

  • Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nin kurulması, 

  • Yat bağlama kapasitesinin yükseltilmesi, 

  • Doktor sayısının 130 bine, sağlık çalışanı sayısının 715 bine çıkarılması gibi projeler bulunuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğruluk Payı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir