Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı'nın Pek Bilinmeyen Yönü: Propaganda Amaçlı Seks Broşürleri

 > 
107PAYLAŞIM

2. Dünya Savaşı sırasında tek mücadele cephede verilmiyordu. Düşmanı yenebilmek için cephe dışında verilen psikolojik savaşın en etkili yolunun da kesinlikle cinsellik ve pornografi olduğu düşünülüyordu. Ve bu yüzden her yerde, uçaklardan, düşman askerleri cephede savaşırken başkalarının kadınlarla olan ilişkisini anlatan bu broşürler yağıyordu. Peki ya bu propaganda işe yaramış mıydı? Kimi tarihçiler işe yaradığını düşünse de kimileri askerlerin moralini bozmaktan çok cinsel dürtüleriyle beraber motivasyonlarının da arttığını düşünüyor. Kimileri ise artan cinsel dürtülerin, askerleri rahatlatarak daha az saldırgan hale geldiğini. Savaş koşullarında olduğunuzu düşünün ve buyurun siz karar verin. Sizce bu propaganda işe yaradı mı yoksa başarısız mı oldu?

1. "Ardında Bıraktığın Kız" Sam Levy'nin öyküsü

Bu broşürler Almanlar tarafından yapılmış ve cephede savaşan düşman askerlerin semitik duygularına hitap etmek amacıyla yapılmış. Broşürlerin arka tarafında yazan hikayelerde Yahudi Sam Levy'nin askerler cephede savaşırken Hristiyan kız arkadaşlarıyla gönül eğlendirmesinden bahsediyor.

2. 

3. 

4. 

5. 

6. İtalya'da müttefikler için kullanılmak üzere basılmış Georgia serisi

7. 

8. 

9. 

10. 

11. Bu broşürlerin ise ön yüzünde ölüm yazan bir kurukafa arka yüzünde ise yaşam yazan çıplaklık temalı kadın figürleri bulunuyor.

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. Kesinlikle eğlenceli bir şavaş -- Amerikanlar için

18. 

19. 

20. 

21. Subaylar için - Erler için

22. Ve diğer birkaç örnek

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

Peki ya siz 2. Dünya Savaşı'nda cephede savaşan bir asker olsaydınız?

Bu broşürlerden etkilenirdim. Düşünmekten savaşamazdım.
Bu broşürlerden etkilenirdim. Ama motivasyonumu arttırır ve daha iyi savaşmamı sağlardı.
Bu broşürlerden etkilenmezdim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

PR ve Basın danışmanlığının hatta propaganda bakanlığı diye bir mesleği oluşturmuştur 2. dünya savaşı.

benzodiazepin

bu propaganda Türke ve Rusa işlemez çünkü bizim yavuklumuz onların katyusha'sı bekler eri gelene dek

tayfun-cakir1

subaylar koyar , erler bakar çok emperyalist bi düzen

Gizli Kullanıcı

işte bunlar hep seks

serkan.altay

almanlar çok doğru propaganda yapmış..buradan konuşmak kolay..aynısı osmanlının da başına gelmedi mi askerlerimiz cephelerde bir bir düşerken zenginler hep yabancı tebaaydı..nasılsa türkler ölüyodu o yüzden bu yabancı tebaanın çok umrundaydı onlar daha da zenginleşiyordu

mihail-ivanovic-kutuzov

Osmanlının en büyük askeri gücü Müslüman ve Türk olmayanlardan oluşuyordu yalnız! Denizcileri Rumlar, Piyadeleri Devşirmeler ve luviler!

Görüş Bildir