1980'de Türkiye'nin Eurovision Kurtarıcısı Olarak Görülen Ajda Pekkan'ın Pet'r Oil Macerası!

72PAYLAŞIM

1975'ten bu yana Eurovision ile gelgitli bir aşk hayatımız var, hepimizin bildiği üzere. 2012'de terk ettiğimiz bu sevdadaki ilk iki deneyimimiz hezimetle sonuçlanmış, bugün bunu milli mesele haline getirmemizin temellerini atmıştı aslında. Yarışmaya üçüncü katılışımız olan 1980 için TRT, yarışmaya kurtarıcı olarak addedilen süperstarımız Ajda Pekkan'ı göndermeye karar vermişti. İşte bunun sonucunda da Pet'r Oil filizlenmişti. Yaşanan anlaşmazlıklar, bin bir emekle yapılan hazırlıklar, tanıtımlar derken; şarkı ve Ajda'nın performansı ne kadar sevilse de maalesef Pet'r Oil de Türkiye'nin Eurovision kaderini değiştirmemişti.

O halde gelin hep birlikte bu karşılıksız sevdanın en unutulmaz yılına bir diğer deyişle Ajda'nın Pet'r Oil macerasına hep birlikte bakalım...

2012'den sonra terk ettiğimiz Eurovision yıllar boyunca kimi zaman üzüntü, kimi zaman sevinç yaşatıp adeta milli mesele haline gelmişti hepimiz için.

Semiha Yankı'nın Seninle Bir Dakika şarkısı ile ilk kez 1975 yılında katıldığımız Eurovision'daki bu uzun yolculuğumuz 2012 yılında Can Bonomo'nun Love Me Back'i ile son bulmuştu. Gitgelli bir yolculuktu bu. Hafızalarımıza kazınan birbirinden özel ve güzel performanlar kaldı bize ama 2003'e kadar birkaç kez birinciliğe yaklaşmak dışında tam bir başarımız olmamıştı. Sertab Erener'in Riga'da aldığı zaferde her birimiz gururlandık, sevinç gözyaşları döktük. Sertab'dan sonra birinciliğe en çok yaklaşan Manga oldu, herkes ne kadar büyük haksızlık yapıldığını düşünse de ikincilikle yine de gurur kaynağımız olmuşlardı. İşte 37 senelik bu yolculuktan bugün hâlâ hatırladığımız, hatırlatmaktan çekinmediğimiz birçok anı kaldı. Bunlardan biri de hiç şüphesiz dönemin fırtınası, bugünün süperstarı Ajda Pekkan ve Pet'r Oil...

Ülkemizin düşe kalka geçirdiği Eurovision serüvenini hatırlamak isteyenleri şuradaki içeriğimize alabiliriz. 👇

Türkiye'nin Eurovision Şarkısındaki İlkleri! Dünden Bugüne Türkiye'nin Eurovision Serüveni - onedio.com
Türkiye'nin Eurovision Şarkısındaki İlkleri! Dünden Bugüne Türkiye'nin Eurovision Serüveni - onedio.com

Ajda Pekkan, Türkiye'nin Eurovision'a üçüncü katılımında ülkemizi temsil edecekti ama buraya kadar gelmek pek kolay olmamıştı.

İlk kez 1975'te yarışmaya katılan Türkiye, yarışmayı 3 puanla 19. sırada yani sonuncu olarak tamamladı. Bunun sonucu olarak da iki sene yarışmaya katılmadı ancak 1978'de Grup Nazar'la yarışmaya geri döndü. Paris'te düzenlenen bu yarışmadan grup, 2 puan alarak ayrıldı. İki büyük hezimetle yolumuza devam ederken, 1979'da yarışmanın son anda Kudüs'te yapılacağı duyrulunca Türkiye şarkıyı yarışmaya göndermedi. Böylece 21. Peron ve Maria Rita Epik'in Seviyorum adlı bu şarkısı Eurovision tarihine geçemeden öylece kaldı.

Bu arada şarkıyı merak eden ya da yeniden dinlemek isteyenler için orijinal klibini şöyle bırakalım. 👇

Üst üste yaşanan bu hezimetler Süperstarımıza Eurovision kapılarını açmış oldu. TRT'nin yarışmaya Ajda Pekkan'ı göndermeye kadar vermesiyle hazırlıklar büyük hızla başlamıştı.

Yurtdışında da nam salmış olan Ajda Pekkan, aslında o yıl TRT'nin elindeki en büyük kozdur; şanıyla, güzelliğiyle ve yeteneğiyle bir kurtarıcı gibi görülmektedir. Bu fırsatı kaçırmadan Eurovision temsilcimiz olarak Ajda'yı ilan ederler.

Böylelikle Pet'r Oil doğar. Sözlerini Şanar Yurdatapan yazar, bestesini de Attila Özdemiroğlu yapar. Sağlam bir kadrosu vardır anlayacağınız...

Türkiye'nin petrol sorununa dikkat çeken bu şarkı ayrıca sözlerinin değiştirilmesi için de çok baskıya uğramıştı ama söz yazarı yıllar sonra sözleri her şeye rağmen değiştirmediğini ifade etmişti.

Aslında Ajda Pekkan, Eurovision'a gidecek şarkının belirlenmesi aşamasında üç şarkıya sahipti. Pet'r Oil dışında Bir Dünya Ver Bana ve Olsam vardı seçenekler arasında.

Cenk Taşkan ve Fikret Şeneş imzalı Bir Dünya Ver Bana üçüncü; Şerif Yüzbaşıoğlu ve Adnan Yumuk imzalı Olsam ikinci sırada yer alırken bildiğiniz gibi jürinin açık ara farkla seçtiği Pet'r Oil birinci olarak, Eurovision'a gitmeye hak kazandı.

Elbette Ajda Pekkan'dan beklenileceği üzere aranjmanından tutun da tanıtımına kadar her şeyine müthiş özen gösterildi. Klibinde Ajda, Topkapı Sarayı'nın çatısında dans etti.

Türkiye, Eurovision için ilk defa bu kadar özene bezene çalışmıştı, çünkü Ajda faktörü birincilik için herkesi son derece umutlandırmıştı. Şarkının düzenlemeleri için yurt dışında çalışan Ajda, tanıtım filmiyle de herkesi mest etmişti.

Başta Ajda Pekkan, bu şarkıya karşı çıkmıştı, söylemeyi reddetmişti. Ancak yine de son hızla yarışmaya bu şarkıyla yürüdü. Şarkının politik söylemini klibe de taşıyarak son model Mercedes'i atlılarla çektirdi.

Topkapı'nın damında, ininde çekilen Boğaziçi Köprüsü manzaralı bu unutulmaz klibin finali ise hâlâ efsanedir. Şarkının Türkiye'nin o dönemde yaşanan petrol krizine dikkat çekmeyi amaçlayan şarkı sözleri klibin sonunda da yerini bulmuştu. Bir benzin istasyonuna doğru son model Mercedes'i atlarla çeken Ajda, yine süperstarlığını ortaya koymuştu esasında.

Döneminin gazetesinde çıkan bir haber:

Aynı zamanda Ajda Pekkan, şarkıyı Le Roi Du Pétrole adıyla hem Fransızca...

Loving on Petrol adıyla da İngilizce olarak seslendirip bu tanıtım sürecini ballandırmıştı.

İki versiyon da ayrı ayrı şahanedir; ancak özellikle Fransızca'nın başta Fransızlar olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok başarılı bulunduğu söylenmişti.

Bir detay daha... Aynı yıl yani 1980'de Pet'r Oil yurtdışına açılır. Voskopulos Dukissa, şarkıyı Aman Petro adıyla Yunanca'ya başarılı bir düzenlemeyle kazandırır.

Anlayacağınız Pet'r Oil, Eurovision sahnesine çıkmadan almış yürümüştü Avrupa'da.

Onca çaba ve iddialı hazırlık sürecinden sonra nihayet yarışma günü gelmiş ve Ajdacığımız, Lahey'de düzenlenen Eurovision sahnesinde bu oryantal altyapılı politik temalı çıtır şarkımızla yerini almıştı.

Unutulmaz mavi elbisesi ve tüm görkemiyle sahne alan Ajda, yarışmaya ikinci sırada, Avusturya'dan hemen sonra çıkmıştı. Birtakım aksaklıklar yaşanmıştı bu sahnede, provalarda da sorun yaşandığı söylenmişti. Sahnedeki performansın orijinal kayıtlardan farklı olduğu görülmüştü. Orkestranın da sorunlar yaşadığı düşünülüyordu. Ancak yine de birinciliğe olan inanç yitirilmemişti ya da en azından geçen seferkiler gibi yaşanan hezimetin yaşanmayacağı düşünülüyordu. Ajda'yla olamazdı bu...

Ajda ve ekibi Lahey'de...

Ancak her şeye rağmen yarışmanın finalinde bu çabanın karşılığını bulamamıştı Pet'r Oil ve toplamda 23 puan alarak yarışmayı 15. sırada tamamlamıştı.

Pet'r Oil, o yıl yarışmaya ilk ve son kez katılan Fas'tan 12 puan alır. Kalan puanların biri Avusturya'dan (3 puan), diğeri İtalya'dandır (8 puan). Bu da 19 ülkenin katıldığı yarışmada Türkiye'yi 15. sıraya taşımıştı. Ajda ile büyük beklentiler içerisine girilmiş, birinci olacağımıza garanti gözüyle bakılmıştı. 15.'lik maalesef kimsenin beklediği bir sonuç değildi, Ajda da dahil. Bunun sonucunda süperstar, bir süre kayboldu, Eurovision'u ağzına bile almadı, bu süreçte yurtdışına gitti. Sonra elbette ki döndü, muhteşem albümlere imza attı.

Ama yine de Pet'r Oil sessizliği epey uzun sürmüştü. Bu sessizliği 2000 yılında çıkardığı Diva adlı albümünde bozdu. Albümde Pet'r Oil yepyeni bir düzenlemeyle yer almıştı ve bu düzenleme şarkıyı yeniden patlatmıştı diyebiliriz.

Tam 20 yıl sonra tozlu raflardan çıkardığı bu "kriz yaratan" şarkıyı yeni düzenlemeyle yeniden hayatımıza sokmuştu Ajda. O gün bugündür dillerde ne diyelim... 

Pet'r Oil, bugün olsa Eurovision'u sallamaz mı sizce de? 😍

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Orijinal 45'liği var bende. Bir yüz Türkçe bir yüz İngilizce.... O gün babannem pek bi dua ettiydi ama netice görüldüğü gibi tırt.... Ayrıca o yıl epey kalın şarkılar vardı ve yarışmayı coni logın kazanmıştı. Sonradan milli enişte oldu. Çünkü "Bambi" (Dansöz Burçin Orhon) ile evlendi :) Ayrıca not : O mavi kostümü şey edemedik, çünkü canlı ama siyah beyaz izlemiştik....

aaabbbcccddd

Rimi Rimi Ley eşdeğerinde kötü bir şarkı.

asgardian

"Ajda, Topkapı Sarayı'nın çatısında dans etti". Dans falan çok iddialı kelimeler bunlar.

sosyopat-tate

Ben Türkiye katılmadığı halde her yıl izlemeye devam ediyorum. Sıra puanlamaya geldiğinde kapatıyorum. Neden birincilik takıntısı yaşıyorsunuz anlamıyorum. Alt tarafı bir yarışma. Birçok ülke katılıyor ve çoğu finale bile kalamıyor.

csa

Bence şarkılardan daha keyfili puanlama. En azından puan sistemi değişmeden önce öyleydi. Şarkılar genelde vasat oluyor zaten. Küçüklüğümden beri puanlama en sevdiğim kısımdı. Birincilikle falan da ilgilenmiyordum öyle çok, tabiki istersin güzel bir şarkıyla üst sıralarda yer alalım da kimsenin takıntı derecesinde önemsediğini sanmam. Alt tarafı yarışma ama puanlama olmadan yarışma olmazdı zaten :D

mavi-rosa-mora

Konuyla ilgilenenler için gerçekten aydınlatıcı bir içerik olmuş. Örneğin Ajda'nın Petrol şarksını Fransızca ve İngilizce de söylediğini bilmiyordum. Teşekkürler.

Görüş Bildir