Türkiye'nin Eurovision Şarkısındaki İlkleri! Dünden Bugüne Türkiye'nin Eurovision Serüveni

-

Dünyada ne tür bir önem taşıdığı bizim için pek önemli değil ancak Eurovision Türkiye'de milli meselelerden biri oldu uzun yıllar! Gelin hep birlikte Türkiye'nin Eurovision'daki ilklerini inceleyelim.

Bu yıl ülkemizi kim temsil edecek, şarkı Türkçe mi olacak İngilizce mi derken uzun bir Eurovision heyecanıyla coşkulu zamanlar geçirdik. En son 2012'de katıldığımız Eurovision için şu günlerde yeni haberler doğuyor.

O halde, mazi kalbimde yaradır deyip ülkemizin Eurovision geçmişine şöyle bir göz atalım...

Kuşkusuz ilk katıldığımız yıldan bu yana Eurovision bizim için milli meselelerden biri haline geldi.

"Bu yıl kim katılacak?", "Türkçe şarkıyla mı katılacağız İngilizce şarkıyla mı?" gibi heyecanlarla uzun yıllar coşkulu Eurovision dönemleri geçirdik.

Türkiye, Eurovision'a ilk kez 1975 yılında katılmıştı. O kadar maziye gitmeden 1980'de bizi temsil eden Ajdacığımızla başlatalım bu yolculuğu.

O yıl Ajda Pekkan'ın seslendirmesi için Petrol şarkısı seçildi. 

Pekkan, aldığı 23 puanla yarışmadan 15’inci olarak ayrıldı. Biraz hayal kırıklığı yaratsa da amaan petrol canıım petrol, artık sana sana sana muhtacım petrol şarkısını bilmeyen yok. 😁

1985 yılında Eurovision'da ülkemizi temsil etme görevi MFÖ grubuna düşmüştü; "Aşık Oldum - Diday Diday Day" şarkısıyla 14. olduk.

1980'dan 85'e bazı hayal kırıklıkları yaşadık yine. Ama canımız sağ olsun. 

MFÖ, 1988 yılında Eurovision'da tekrardan temsilcimiz oldu ve yarışmayı 15. olarak bitirdik.

Ne zaman ilk 10'u göreceğiz derken Candan Erçetin’in de aralarında bulunduğu Klips ve Onlar Grubu, 'Halley' şarkısı ilk 9. sırayı görmemizi sağladı.

1990 yılına geldiğimizde temsilcimiz gönülleri fethetmiş bir isim yani Kayahan oldu! ‘Gözlerinin Hapsindeyim’le katılarak ülkemize 21 puan getirdi.

Bu da 17. demek oluyordu.

"Bizim yüzümüz hiç mi gülmeyecek..." diye kara kara düşünürken 1997'de Şebnem Paker ve Grup Etnik imdadımıza yetişerek bizi 3. sıraya taşıdı.

'Dinle' şarkısıyla yarışan grup 121 puanla üçüncü olmuştu.

Arada kâh üzüldük kâh öfkelendik kâh "Herkes zaten komşusuna puan veriyor" dedik ve 2003 yılında Sertab Erener bizi derinden gururlandırmayı başardı!

İngilizce şarkı seslendirme şartıyla yarışmaya katılmayı kabul eden Erener, ‘Every Way That I Can’ şarkısıyla uzun yıllar beklediğimiz birinciliği ülkemize getirdi.

2004 yılında İstanbul'da gerçekleşen yarışmada ülkemizi Athena 'For Real' şarkısı ile temsil etmiş ve 4. olmuştu.

Tam da makus talihimizi yeniyoruz derken 2005 yılında Gülseren, ‘Rimi Rimi Ley' adlı şarkıyla 13. oldu ve Türkiye yıllar sonra yeniden küme düştü. 😔

Bu şarkının o dönem ülkemizde uyandırdığı öfkeyi gerçekten az şey uyandırmıştı... 😁

2006'da Sibel Tüzün'le yola devam edip Super Star şarkısıyla 11. olduk. Neyse ki 2007 yılında Shake It Şekerim'le Kenan Doğulu yüreğimize su serperek dördüncülük elde etti!

2008 yılındaki temsilcimiz ise Deli şarkısıyla Mor ve Ötesi oldu! Bu şarkı ülkemize yedincilik getirdi.

www.internethaber.com

Yeniden toparlanma sürecine girmiştik: 2009'da Rusya'da gerçekleşen yarışmada Türkiye’yi Hadise ‘Düm Tek Tek’ isimli şarkı ile temsil ederek 4. oldu.

Bugüne kadar kimse Sertab Erener'in başarısına pek yaklaşamazken 2010'da Manga "We Could Be The Same" adlı şarkıyla ülkemize 2.lik getirmişti.

2011'de temsilcimiz Yüksek Sadakat yarı finalde elendi. 😔 2012'deyse bayrağı Can Bonomo devraldı ve 'Love Me Back' ile 112 puan alarak 7'nci olduk.

Ülkemiz Eurovision'a en son 2012'de katıldı ve TRT'nin yarışmaya katılmama kararının en temel sebebinin yarışmadaki haksızlıklar olduğu belirtildi.

"Herkes komşusuna veriyor yeaaa..." geyiğini bir o kadar da gerçekti sizin anlayacağınız.

Manga grubunun dün attığı bu tweet uzun bir aradan sonra yeniden Eurovision'a katılacağımızın ilk sinyali oldu!

Bu haberi coşkuyla kutlayanlar da oldu...

Farklı istekleri olanlar da! 😁

Sonrasında böyle bir açıklama geldi. Kast ettikleri kendileri değil Türkiye'ydi...

Umarız uzun bir aradan sonra Eurovision heyecanını ve başarı gururunu yeniden yaşarız! ❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizem-cetin18

katılmıyormuşuz :/

yasemincolak

şebnem ferah gitse efsane bir şey olur yalnız.

pers-prensi

aleyna olabilir. tarkan şebnem.. gitmezler

burak-w

Ogun sanlisoy un kiymeti bi bilinmedi ya. Ya o ya sebnem ferah ya pera yada pentagram katilsin bence...

arda-saral1

Sevmiyorum bu yarışmayı. Aşırı ciddiye alıyoruz müzik yahu bu. Sıralama saplantısı yüzünden kimler yüceltildi kimler yerin dibine sokuldu. Sırf iyi derece alamadı diye(ki yabancılar o şarkıyı seviyor nerede görsem) hala Sibel Tüzün gibi bir sanatçıya hakaretler görüyorum. Evet sanatçı, öyle bir vokal de öyle bir diskografi de herkeste yok önyargısını kaldırabilen varsa dinlesin. Gerçi kraliçenin demet olduğu bir ortamda ne anlatıyorum ki ben.

luna_diana_hades

Sanatı küçümseme. Alt tarafı müzik nedir yahu?

arda-saral1

"Alt tarafı" gibi kullanmadığım ifadeleri sokuşturup çıkarım yapmayın. Ben ne anlatıyorum siz ne anlıyorsunuz.

Görüş Bildir