Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1950'lerin İstanbul'unda Yaşanmış Kan Dondurucu Bir Cinayet ve Halka Açık Son İdam

200PAYLAŞIM

24 Aralık 1960 tarihinde soğuk bir kış sabahı Eminönü Meydanında toplaşan İstanbul halkı ülke tarihinin son 'halka açık idam' infazına tanıklık ediyordu. İdam edilen kişi iki çuval tüccarının katili Börekçi Ali'den başkası değildir.

27 Eylül 1955 sabahı Beşiktaş Sinanpaşa semti sakinleri yanık bir et kokusuyla uyandılar. Yapılan araştırma kokunun Börekçi Ali'nin dükkanından geldiğini işaret ediyordu. Dönemin meşhur polis şefi Vedat Sokollu ve ekibi kilitli olan dükkanı açar ancak fırından gelen yanık kokusundan başka bir kanıt bulamaz. Polisler dükkanı mühürleyip geri dönerler.

Aynı günün akşamı semt sakinleri ilginç bir olayla karşılaşır. Beşiktaş sahilinde çuvallar içinde karaya vurmuş iki yanık ve parçalanmış ceset bulunur. Civarda çuvaldaki cesetlerin diğer parçaları tespit edilir. Sabahki et kokusu ve yanık cesetler tek bir faili işaret etmektedir. Beşiktaş'ın ünlü börekçisi Börekçi Ali lakaplı Ali Ünver.

Börekçi Ali için arama emri çıkarılır. Dört günlük bir kovalamacanın ardından katil Karamürsel'de yakalanır. Fail yakalandığında durumu itiraf eder fakat daha sonra mahkemede vereceği ifadelerdeki gibi delirmiş numarası yapacaktır.

İlk ifadesine göre dükkanında çuvalları biriken Börekçi Ali Tahtakale'den iki çuval tüccarını çağırdığını, onlara çok parayla gelmelerini söyler. Çuvalları görmek için dükkanın alt katına inen 60 yaşındaki Ahmet Seyit Tahiroğlu ve 25 yaşındaki Tahsis Yayla'yı başlarına vurduğu kürek darbeleriyle öldüren katil, kurbanlarının ceplerindeki 470 lirayı alır ve cesetleri fırına atar.

Katilin ifadesinde "Genç olanı ölü olmayabilirdi, fırında kıpırdıyordu.", "Zaten 470 lira paraları varmış, bilsem bu kadar paraya bu işe girmezdim." gibi kan dondurucu cümleler geçmektedir. Davalar 6 Şubat 1956'da başlar. Börekçi Ali kurtulmak için deli numarası yapar.

Dava boyunca sessiz ve garip hareketlerde bulunan katili mahkeme adli tıbbaa sevkeder. Fakat, Börekçi Ali'nin akli bir sıkıntısı olmadığı raporu gelir. Dava avukatın "Müvekillimin akli sorunu olmasa da sağlık sorunları vardır, iki kişiyi denize atacak güçte değildir." savunması, Börekçi Ali'nin soyadının davada yanlış yazılması ve katilin garip ifadeleriyle uzadıkça uzar.

5 Mart 1957 günü Komiser Vedat Sokullu'nun tanıklığı ve maktüllerin kimliğini tespit eden Tahtakale esnafının ifadeleriyle Börekçi Ali idama mahkum edilir. İşlediği suçun ürkünçlüğüyle hapishanedekilere bile korku saçan katilin kalemini hakim kırmaz. İdam kararında kalemin kırılmaması hakimin pişmanlık duymayacağı anlamına gelmektedir.

O dönem TBMM'nin yarısı Yassıada'da yargılanmakta olduğu için yetki Milli Birlik Komitesindedir. Komite 21 Aralık 1960 tarihinde Börekçi Ali'nin de davasının olduğu birçok idamı onaylar. 24 Aralık günü sabaha karşı katilin hücresinin kapısı açılır, cezaevi müdürü, zabıt katibi, imam, dava hakimi ve gardiyanlar beklemektedir. Börekçi Ali ilk başta bağırıp çağırsa da zorla askeri kamyonete bindirilir. Katil 4.25'te Eminönü Meydanındaki dar ağacına getirilir. Baş cellat ve yamağı meydanda binlerce kişinin önünde hazır beklemektedir.

Sarhoş olan baş cellat ilmeği Börekçi Ali'nin boynuna geçirmekte sıkıntı çeker, çünkü cellat sarhoştur. Katilin tepkisi "Allah bile asılmamı istemiyor."dur. Emniyet Müdürü cellatı kolundan çekip ilmeği kendisi Börekçi Ali'nin boynuna geçirir.

Börekçi Ali tam beş buçuk saat meydanda bekletilir ve sonra defnedilir. Böylece İstanbul'da halkın önündeki son idam gerçeklemiş olur. O tarihten sonra alınan kararla idamlar şehir meydanları yerine hapishane avlularında yapılacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ahmet-ozan-sen

"Dün 7 Katil İdam Edildi" başlıklı haberde, başka idamlıklardan da bahsedilmiş. Sivas'ta, kocasını zehirleyen Durdu Sarıkaya (ironiktir ki o sıra ortaokulda olan Deniz Gezmiş de bu infazı seyredenler arasındadır), Adana'da "Caburdağdan kuş geliyor" ağıdının adandığı ünlü eşkıya Arap Reşo oğlu Memed, Adapazarı'nda kan davası hükümlüsü Cemil Turan, Balıkesir'de ana katili Recep Poran, Urfa'da Maraşlı hırsız Yaşar Yuvarlak ve Konya'da bir kadını baltayla doğrayan Yakup Güven asılmışlardır.

tc-ahmet-ozan-sen

Börekçi Ali'nin idamı, 1950'lerde İstanbul'daki infazlarda aranan adam olan Ali Çevik'ten (Yarımburgaz mağarasında yatıp kalkan şarapçı bir çingene olduğu söylenir), bekçilikten resen emekli Kemal Aysan'a bayrağın devri anlamına geliyordu. İpi geçirdikten sonra sehpayı mahkumun ayağının altından çekmek, yedek cellat olarak çağırılan Kemal'e kalmıştı. Bundan sonra Kemal Aysan, aralarında Adnan Menderes ve iki yardımcısı da olan pek çok infazda görev alacak, kelle başına asgari ücretten fazla ücret talep edecektir (parasının eksik yattığı bir infazda, suçu sehpasını kendi itekleyen mahkuma atıp "bilsem o ite bırakmadan çekerdim iskemlesini" dediği aktarılır).

tc-ahmet-ozan-sen

Börekçi Ali'yi edebiyatı takip edenler iyi bilir. Necip Fazıl'ın "bir idamlık Ali vardı asıldı" dizesindeki idamlık Ali muhtemelen o. İnfazın yapıldığı yıl Necip Fazıl da Sultanahmet cezaevinde yatıyordu, orada görmüş olmalı. Daha öncesinde (1955 sonrası olacak, o sene 1951 Tevfikatı sanıkları Harbiye Askeri cezaevinden Adalet Bakanlığının cezaevlerine nakledilmişlerdi Mihri Belli de aralarında) Mihri Belli, Ali'nin bir portresini çizmiş ve suçlarıyla beraber nakletmiştir (bir blogta vardı alıntı, ama hangi kitapta çıktığını bilmiyorum). Sonunu da Mihri abi "daha sonra asıldı" diye bağlamıştır.

ugurveugur

O zamanlar bile deli raporu alınabiliyormuş demek ki.

koala-neco

o tarihten sonra zaten istanbul'un çivisi çıktı, amk cümle alemin önünde asacaktınız ki şimdi memleket katil psikopat kaynamayacaktı sikerim insan hakları evrensel beyannamesini avrupa birliği uyum sürecini !!!

Görüş Bildir