Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

117 Dokunulmazlık Dosyası Savcılıkta

 > 
11PAYLAŞIM

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin Erdoğan tarafından onaylanması ve yürürlüğe girmesinin ardından 152 milletvekili için yargı yolunun açıldığını söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 117 dokunulmazlık dosyasının savcılıklara gönderildiğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından ilk açıklamayı katıldığı bir televizyon programında yaptı.

152 vekile yargı yolu açıldığını söyleyen Bozdağ, "Dün 117 dokunulmazlık dosyasını Adalet Bakanlığı'ndan ilgili savcılıklara gönderdik. Meclis'ten gönderilecek dosyalar da bize geldikten sonra savcılıklara intikal ettirilecektir. Savcılıklar, dosyalar kendilerine geldikten sonra onlarla ilgili soruşturmaları kaldığı yerden devam ettireceklerdir." dedi.

Erdoğan onaylamıştı

Dokunulmazlıkların geçici olarak kaldırılmasına ilişkin düzenleme, 20 Mayıs'ta TBMM'deki ikinci tur oylamada referanduma gerek bırakmayan çoğunlukla kabul edilmiş, 24 Mayıs'ta ise onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran Salı akşamı Anayasa değişikliğini onaylamıştı. Daha sonra ise ilgili değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

En fazla vekil CHP'de, en fazla dosya HDP'lilerde

  • HDP’li 55 milletvekilinin 511

  • CHP’li 57 milletvekilinin 211

  • AK Partili 29 milletvekilinin 50

  • MHP’li 10 milletvekilinin ise 23 dosyası bulunuyor. 

Ayrıca, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın 5 dosyası var.

Ajanslar ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir