11 İşçinin Öldüğü Esenyurt Yangınında İşverene Beraat Talebi

 > 
9PAYLAŞIM

11 Mart 2012’de şantiyede çalışan işçilerin kaldığı çadırda çıkan yangın sonucunda 11 işçiye mezar olan Marmara Park AVM davasında yetkililer için en alt sınırdan hapis cezası, AVM’nin ve yüklenici şirketin sahibi için beraat istendi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15. duruşması yapılan davada mütaalasını sunan savcı taşeron firma KALDEM İnşaat yetkilileri Mehmet Altun, Abdullah Altun, Kadir Altun, Şaban Bakırcı, Cem Yıllar, Ömer Faruk Gülmez ve Hikmet Tezcan’a üç yıldan 15 yıla kadar hapis talep etti.

AVM’nin sahibine ve ana yükleniciye beraat

Can Bursalı'nın Diken'de yer alan haberine göre, savcı mütaalasında Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, bilirkişi raporları ve yangından önce hazırlanan sekiz işçi sağlığı ve iş güvenliği raporuna rağmen, Avrupa ve Türkiye çapında içinde Marmara Park’ında bulunduğu 196 AVM’nin işletmecisi olan ECE ve inşaatın ana yüklencisi Kayı İnşaat’ın sahiplerinin kusurunun bulunmadığını belirterek beraatini istedi. 

Ailelerden karara öfke, avukatlardan itiraz

İşçilerin kaldığı çadırların yönetmeliğe göre yanmaz olması gerekliliği, şantiye sahasındaki kabloların suların içinde kalmış olması ve işçilerin insanlık dışı ortamlarda barındırılmasına rağmen savcının cezayı en alt sınırdan istemesi, işçi ailelerini öfkelendirdi. 

İşçi ailelerinin avukatları da savcının mütaalasına, ‘suçların ve cezaların kanuniliği ilkesinin, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki uygulamasını tamamen hatalı yorumlandığı’ gerekçesiyle itiraz etti.

Can Bursalı | Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir