Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'52 Dakika Aralıksız Sevişirim' Diyenler, Yavaş Olun! Bilime Göre Seks Ne Kadar Sürmeli?

-
Abone ol

Çok mu erken pes ediyorsunuz, yoksa fazla mı uzatıyorsunuz? Her konuda olduğu gibi bu konularda da normal olup olmadığımızı merak ederiz çoğu zaman. Peşinen söyleyelim, böylesine karmaşık bir sorunun cevabını İsviçreli bilim insanları bile veremiyor.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1642...

Zaten sorunsuz bir cinsel hayatınız varsa, böyle soruları kafaya takmazsınız.

Yine de insanların ortalamasını öğrenmekten zarar gelmez. İyi de, insanların ortalaması nasıl ölçülür?

Bu zorlu bir araştırma olurdu. Yani birine gidip “Sizinki ne kadar sürüyor?” diye sormak pek sağlıklı değil.

Çünkü seksin uzun süreni cazip görüldüğü için insanlar ister istemez buna abartılı cevaplar verecektir. Ayrıca sevişirken kimsenin saat tutmadığını biliyoruz. Yani verilen cevaplar her türlü ön yargılı, tahmini veriler sağlamaktan öteye gidemeyecek.

Ama bir araştırma var ki, bu konudaki en güvenilir verilere sahip.

Dünyanın farklı noktalarından 500 çiftin katıldığı araştırmada, çiftlerden 4 haftalık bir periyot boyunca sevişme sürelerini kronometreyle ölçmeleri istendi. Gerçekten penetrasyonda çalıştırılan kronometre, boşalma esnasında durduruluyordu.

Sonuçlar inanılmaz derecede birbirinden farklıydı. 33 saniyeden 44 dakikaya kadar süren birleşmeler yaşanmıştı. Neredeyse 80 katlık bir fark bu.

Bazı ikincil veriler de oldukça önemliydi. Örneğin prezervatif kullanımı ya da sünnetli penis görünüşe bakılırsa süreye herhangi bir etkide bulunmuyordu.

Sonuç olarak tüm verilerin ortalaması alındı ve ortaya çıkan sonuç 5.4 dakika olarak ölçüldü. Evet, ortalama seks süresi 5.4 dakikaydı.

Tüm ülkeler sonuç birbirine yakınsıyordu ama bir ülke hariç. Bilin bakalım hangisi?

Evet, Türkiye ortalama 3.7 dakikayla diğer ülkelerin (Bu ülkeler Hollanda, İspanya, İngiltere ve ABD) epey gerisinde kaldı. Anlaşılan ükemizde sıcak dakikalar fazla uzun sürmüyor...

Sevişme süresinin uzun olmasının üremeye bilinen herhangi bir katkısı yok.

O halde neden yalnızca boşalma aşamasına gelinip döllenme yapılmıyor? Evrimci araştırmacılara göre türün devamlılığı için seksin keyif alınan bir şey haline gelmesi gerekiyordu. Bu yüzden gir-çık-gir-çık durumu tercih edilir oldu. 

Bu kadar derin düşüncelere dalmanın da bir faydası yok gibi. Neden uzun sürsün istiyoruz? Çünkü keyifli! Bu kadarı biz faniler için yeterli gibi görünüyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vag

Erkek 40 dakika dayanmalı diyen abla vardı nerde o

paco-hernandez

ulan böyle yok dünyanın çük ortalamasının gerisinde, yok sevişme süresinin gerisinde diye zaten cinselliğin büyük sahrasına düşmüş Türk Genci'ne kafayı yedirdiniz be! keyfinize bakın kardeşim ne süresi ya?! survivor dayanıklılık oyunu mu bu amk?! bak dalgana, yaptığın işin hakkını ver kadın erkek, LGBTİ her kimsen sen de mutlu ol partnerin de mutlu olsun...

suspicious

düzenli sevişen insanlar için, iki seks arası: 1 gün ise, 45 50 dk, 2 gün ise, 30-35 dk, 3 gün ise 20 dk, 4 gün ise 10 15 dk, fazlası için bişey diyemiycem, hayvanlığınıza bağlı. ilgili yeterli eğitimi alamayan, yaşında karşı cinsle düzgün iletişim kuramayan, baskı içerisinde yetişe bireyler için durum değişkenlik gösterir. 25 yaşında eline erkek/kadın eli değmemiş birinden (süre olarak) ne bekleyeceksin? sonuç itibariyle, sevdiğinizle karışılıklı tadını çıkararak yapılan seksin süresinin hiç bir önemi olmadığını düşünüyorum.

mmurat

evrimci araştırmacılar ? kimlermiş onlar.. evrim ile orgazmın ne alakası var, evrim propagandası yapmak istiyorsanız ideoloji değil, bilimsel kanıt sunarsınız.. her cümlenin arasına evrim kelimesini sıkıştıtıp duruyorsunuz, bırakı bu taktikleri, bilim konuşalım hadi.. evrimin hiçbir kanıtı yok, çünkü madde yok bilader, hologram evrimleşmez :))

ogzdrmz

Bu kadın-erkek arasındaki enerji ve çekime bağlı. Çiftler ruhsuz, tutkusuz vs. ise karakter olarak normal. Kendini her yönden geliştirmiş bir akrebe denk gel bak seni ne yapıyor :D

Görüş Bildir