Zonguldak ve Aydın'da Madenciler Sokakta: 'Ha İşsiz Kalmışsın, Ha Göçükte Kalmışsın'

 > 
23PAYLAŞIM

İşten çıkarmaları protesto eden maden işçilerinin eylemi, valilik önünde 2.gününe girdi. Dün 11 saat yol yürüyen ve geceyi GMİS salonunda yatarak geçiren madenciler yağmura rağmen valilik önünde yeniden toplandı. 

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’ndeki özel maden ocağında çalışan yaklaşık 500 maden işçisi, “iş gücü fazlalığı” gerekçe gösterilerek 29 arkadaşlarının işten çıkarılmasına karşı üretimi durdurdu. İşçiler, 40 kilometre yürüyerek Zonguldak Valiliği’nin önüne kadar yürüyüşe geçti. İlk olarak Madenci Anıtı’nda toplanan 200 maden işçisi burada Ereğli Kandilli’den gelecek Hema işçilerini beklemeye başladı. 

Ancak HEMA’dan gelen yaklaşık 400 işçi otobüslerle gelmek yerine yürümeyi tercih edince sabah saat 07.30’da Kandilli’de başlayan yürüyüş akşam saatlerinde Valilik binası önünde sona erdi.

Yürüyüş yaklaşık 1500 işçinin katılımıyla son buldu. İşçiler, ellerinde “Hani işçi atılmayacaktı, yüz karası değil kömür karası böyle kazanılır ekmek parası, işçi atılmasına son, yeter artık, öfkeliyiz” yazılı dövizler taşıyordu.

Zonguldak’ta yayın yapan Halkın Sesi gazetesine ait site, Zonguldaklı taşeron madencilerin de Kozlu’dan itibaren işçi arkadaşlarına yürüyerek destek verdiklerini yazdı. 40 kilometre yürüdükleri için yorgunluktan ayakları şişen bazı maden işçileri ayakkabılarını çıkararak yalınayak yürüdüğü gözlendi.

Maden ocağında dört yıldır çalışan iki çocuk babası Sertan Gökyeşil ise içinde bulunduğu güvensiz şartlara isyan ediyordu: "Ha işsiz kalmışsın, ha göçükte kalmışsın aynı. İki çocuğumuz var. İşsiz kalsak da bakamayacağız, göçükte kalsak zaten bakamayacağız".

Zonguldak’taki madenci eyleminde konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Eyüp Alabaş, “Eğer hala sesimizi duymayanlar varsa gerekirse sesimizi duyurabilecek mesafeye kadar gider onların kulaklarına bağırırız” dedi.

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu da, iş huzuru ve iş barışı içinde çalışmak istediklerini ifade etti; "her gün işten atılacağız korkusuyla iş güvenliğine aykırı şekilde yer altında çalışmak istemiyoruz” dedi.

Halkın Sesi'nin haberine göre, dün 11 saat yol yürüyen ve geceyi GMİS salonunda yatarak geçiren madenciler yağmura rağmen valilik önünde yeniden toplandılar.Yağmura rağmen Valilik önünde bekleyişini sürdüren madenciler, yetkililerden talepleri ile ilgili net bir açıklama gelene kadar buradan ayrılmayacaklarını söylediler.

Bugüne nasıl gelindi?

Hattat Holding’e bağlı HEMA Kömür İşletmeleri, 2005’te Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan (TTK) ihale ile kiraladığı sahada üretim yapıyordu. HEMA, Haziran başında sözleşmede belirtilen kuyularda ekonomik değer taşıyan kömür kalmadığı gerekçesiyle, yeni galerilerde hazırlık çalışması yapmak için ek süre istedi. TTK, daha önce toplam 39 ay ek süre verdiği gerekçesiyle talebi reddetti; 17 numaralı panoda da belirlenen eksikliklerin Çalışma Bakanlığı müfettişlerince incelenmesi için üretimi durdurdu. Üretim, incelemenin ardından, bir ay sonra bu panoda üretime devam edilebilecekti.

Ancak firma, TTK ile yaşadığı uyuşmazlık sonucu iş gücü fazlalığını gerekçe göstererek daha önce 16 işçiyi, 19 Eylül’de de 13 işçiyi çıkardı. Tebligatın yapılmasıyla ocaktaki madenciler işi durdurdu. Gece vardiyasından çıkan ve gündüz vardiyası için ocağa gelen yaklaşık 500 işçi, maden ocağından Zonguldak’a doğru yürüyüşe geçti.

Türk Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin , Torba Kanun ile Türkiye genelinde 6 bine yakın madencinin işsiz kaldığını bildirdi. Girgin, Aydın Linyit Madencilik Şirketi’nin yakında kapatılacağını, bu nedenle 22 Eylül itibarıyla 138 işçinin çıkışının verildiğini belirtti.

Kaynak: Bianet ve Halkın sesi 

Maden işçileri, çıplak ayaklarla 40 kilometre yürüdü

Fotoğraf: Evrensel

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: Evrensel

Fotoğraf: SoL

Maden işçileri havanın soğuması nedeniyle geceyi Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Salonu'nda geçirdi.

Fotoğraf: Halkın Sesi

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir