Davasının Adı ve Seyri Değişti: 'Zarrab Tanık, Atilla Tek Başına Yargılanacak'

 > -

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası'nın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın duruşması bugün başladı. İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Reza Zarrab'ın ismiyle anılan davanın adı değişti. Hâkim Richard Berman, jüri heyetine eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın davada "tek başına" yargılanacağını açıkladı. DHA'nın aktardığı bilgiye göre ABD’de süren davanın savcısı, Zarrab'ın suçunu kabul ettiğini ve  Atilla'nın aleyhinde tanıklık yapacağını açıkladı...

Dava TSİ ile 17:30 sularında başladı.

Hâkim Berman, duruşmanın 3 ila 4 hafta süreceği bilgisini paylaştı. Davanın adı ise, ’ABD Atilla’ya karşı’ olarak değiştirildi.

Atilla'nın tek başına yargılanacağı davada jüri üyelerinin isimleri gizli kalacak.

Jüri seçimi için mahkemeye çağrılan 82 ABD vatandaşından 12 asıl 6 yedek olmak üzere 18 jüri üyesi seçildi.

DHA duyurdu: "ABD'li savcı Reza Zarrab'ın suçlamayı kabul ettiği ve Atilla’ya karşı tanıklık yapmak üzere bugün ya da yarın mahkemeye getirileceğini söyledi"

DHA'nın aktardığı bilgiye göre davanın bugünkü duruşması öncesi Hâkim Richard Berman'ın, "Mahkemeye kim gelecek?" sorusunu yanıtlayan savcı "Reza Zarrab suçunu kabul etti ve Atilla'ya karşı tanıklık yapmak üzere bugün ya da yarın mahkemeye getirilecek" dedi.

Davayı takip eden New York Times muhabiri Benjamin Weiser da paylaştığı Twitter mesajında "Savcılık Reza Zarrab'ın suçlamaları kabul ettiğini açıkladı. Zarrab, Mehmet Hakan Atilla aleyhinde tanıklık yapacak" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Cüneyt Özdemir Aktardı: Zarrab'ın Tanık Olduğu Davada Neler Yaşandı? - onedio.com
Gazeteci Cüneyt Özdemir Aktardı: Zarrab'ın Tanık Olduğu Davada Neler Yaşandı? - onedio.com

Abdulkadir Selvi: "Zarrab'ın itirafları üzerine yeni iddianameden söz ediliyor"

Abdülkadir Selvi bugün yayımlanan "Zarrab'a ilginç sorular" başlıklı yazısında, Berman’ın, 20 Kasım tarihinde gönderdiği talimatta, eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık sıfatıyla yer alırken, belgede Zarrab’dan söz edilmediğini ifade etmiş ve şöyle devam etmişti:

"Hürriyet New York temsilcisi Razi Canikligil, haklı olarak “Jencks materyali’ndeki işbirlikçi Zarrab mı?” diye soruyor. Ancak, sadece Zarrab değil, daha önce Halk Bankası’nda görev yapıp bu süreçte ABD’ye iltica eden ve mahkeme ile işbirliği yaptığı söylenen başka bir isimden de söz ediliyor. Bu isim avukatlara bildirilmiş ancak Amerikan yasaları gereği avukatları Hakan Atilla ile paylaşamamışlar. Bakalım yargılama başlayınca ne tür sürprizlerle karşılaşacağız.

İlk yargılamanın Halk Bankası’nın Amerikan ambargosunu deldiği noktası üzerinde yoğunlaşacağı anlaşılıyor. “İşbirlikçi Zarrab”ın itirafları üzerine yeni iddianameden söz ediliyor. Operasyonun ikinci ve en önemli ayağı böylece başlatılacak. “Erdoğan’ı itibarsızlaştırma” operasyonu deniliyor. New York Times dilinin altındaki baklayı çıkardı. Zarrab işbirliği yaptığı takdirde bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında siyasi sonuçları olabileceğini yazdı. Tabii başarabilirlerse!"

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Zarrab, geçen yıl mart ayında ABD'de tutuklanmıştı.

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da ABD dönüşünde uçağa binerken gözaltına alınmasıyla daha da büyüyen iddianame, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan ile diğer yönetici Levent Balkan’ında sanıklara eklenmesiyle  daha da uzadı. 

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre savcılar, jürinin tamamını ikna etmek zorunda. Jürinin suçlu bulması durumunda savcılığın mütalaası ve ceza yönetmelikleri yasası uyarınca 60 gün sonra ceza duruşmalarına geçilecek. Hâkim yasalar gereği uygun olan indirimleri de değerlendirerek verilecek cezaları belirleyecek. Diğer sanıkların gıyabında karar verilmeyecek.

Öte yandan, Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları bugün başlayacak jürili duruşmanın iki hafta ertelenmesini talep etti, ancak bu talep reddedildi.

Duruşmanın ertelenmesi talebine gerekçe olarak ise "savcılığın son dakikada çok sayıda belge sunması" ve yine "son dakika delil bombardımanı ile sanığın duruşmaya hazırlığını engellemek için kasıtlı bir strateji izlediği" gösterildi.

Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, savcılığın "6 Kasım'da başlayıp 18 Kasım'dan itibaren her gece geç saatlerde binlerce sayfa mahkemeye belge sunduğu" belirtilen dilekçede, sanık Atilla'nın "adil yargılanma sürecinin tehlikeye atıldığına" dikkat çekildi. 

Savcılık da mahkemeye bir dilekçe sunarak, savunma tarafının duruşmanın iki hafta ertelenmesi talebine itiraz etti.

Hâkim Richard Berman, Hakan Atilla’nın avukatlarının, davanın asıldan görüşülmesinin iki hafta ertelenmesi talebini reddetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir