Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zararlı Olduğunu Bile Bile Neden Sigara İçtiğinizi Anlatıp Zihninizi Sıfırlıyoruz, Artık Sigarayı Bırakacaksınız!

287PAYLAŞIM

Bu sorunun yanıtı bizi bambaşka biri yapacak: Zararlı olduğunu bile bile neden sigara içeriz?

Sigara içenler için hayatın bir dönemi kesinlikle 'sigarayı bırakma' dönemi olmuştur.

Çünkü sağlığa zararları kendini sürekli gösterir, sağlık problemleri ortaya çıkar, bunun yanında sosyal çevrelerinde herkes bundan şikayetçidir, görüntüleri bile sigara sebebiyle değişmeye başlar. Sigarayı bırakmak için çözümler üretilir ama bu çözümler hep 'sigaraya direnme' şeklinde gerçekleşir, bir süre sonra yeniden başlanır...

Sigara bırakmayı bir direnişten ziyade sigaradan kurtulma seviyesinde isteyen kişiler ise genellikle bırakıp tam anlamıyla 'rahat bir nefes alır'.

Peki zararlı olduğu halde sigarayı bırakamamanın ardında yatan sebep nedir?

Bunu bazen sigara içenler bile merak eder, hatta bunu düşünmek kendilerine kızmalarına, bundan dolayı depresif bir hale girmelerine bile neden olur. Çünkü kendilerine bile isteye zarar verdiklerini düşünürler.

Esasen durum o kadar basit değil, birden fazla neden var ve hepsini anlayıp derin bir nefes aldığımızda bu sebeplerin bizi kapana kıstırdığını, sigarayı bırakmamızı engellediğini görürüz. Ayrıca bu sebepleri görmek onları aşmak, sigarayı sonsuza dek bırakmamızın da önündeki engelleri kaldırır.

Öncelikle şekerin de sigaradan çok farklı bir bağımlılık olmadığını hatırlayalım, benzer bir mekanizma işliyor ve şeker de çok ama çok zararlı.

Sigara içenlerin 'zayıf iradeli' olduğunu söyleyip iç rahatlatacak olanlara şimdiden kötü haberi vermiş olalım. Zararlı olduğunu bile bile dünyadaki hemen her insan şeker tüketiyor, onların da zihinleri sigara içmeyi sürdürenlerle benzer sebeplerle çevrelendiği için anlatacaklarımız onları da ilgilendiriyor. 

Sigara içmenin zararlı olduğu biliniyor olabilir ama bir düşünün, o an verdiği haz her zaman verdiği zararın bilincini aşıyor. Yani hazzı 10 birimle tanımlarsak sağlığa verdiği zararın bilgisi 5-6 birimde kalıyor, biliniyor ama gözardı ediliyor.

Çoğu tiryaki için sigara çok farklı zevkle ilişkilendirilmiş durumda, çay, kahve, yemek sonrası, kahvaltı öncesi, uyanmanın yolu...

Hayatımızda sürekli tekrarladığımız bu eylemlerden sonra sigara ihtiyacının doğması ve yaşanan hazların üst üste gelmesi sebebiyle derin bir eksiklik yaratmasını anlayışla karşılamak gerekiyor. Yani zararların farkındalığı ritüellerin yarattığı boşluğu dolduramıyor, bu durumda ritüelleri evirmek bir alternatif olarak karşımızda.

Çay ve kahve orucuna girmek herkes için anlamlı olmayabilir ama sigaranın yerine koyulacak alternatifler bulup ritüellere yeni şekiller vermenin mümkün olduğunu biliyoruz.

Nikotinin yarattığı bağımlılık da tartışılması gereken bir konu. Çünkü her ne kadar tiryaki olsa da bazı insanlar nikotine bağımlı değil, bu keyiflere bağımlı.

Durum nikotin bağımlılığıyla ilgiliyse bir tedavi söz konusu, bizim bahsettiğimiz durum sigarayı hayattaki diğer keyiflerle eşitlemekle ilgili, unutmadan not edelim;

Bir de nikotinin özelliğini unutmayalım, beyne en hızlı tatmin sunan hem de legal bir uyuşturucudan bahsediyoruz, bu uyuşturucudan uzaklaşmanın kolay olduğunu kim söyleyebilir?

Biraz da acı gerçeklerden konuşalım. Sigaranın toplumsal kabulle, özellikle dahil olunan gruplarla büyük bir ilişkisi var.

Sosyalleşmek için sigaraya başlayan birini tanıyor musunuz? Muhtemelen bu kişi farklı bir bahaneyle sigaraya başladığını söylemiştir ama büyük bir çoğunluk yalnız kalmamak için 'sigara içenler' arasında bir toplumsal kabul aracı olarak sigarayı kullanıyor. Yani zararlı olduğunu bilse bile dahil olduğu topluluktan dışlanma korkusu, onlarla aynı alışkanlıkları sürdürememe korkusu ağır basabiliyor.

Bazen de sağlıklarında yarattığı riskin tam anlamıyla farkında değiller. 'Nasılsa sigara içmesem de ölmeyecek miyim?' gibi garip düşünceleri benimseyenler var.

Yani ömürden çalınan 10-15 yıl, sağlıklı nefes almaktan uzak, daha doğrusu yaşamın tadını almaktan uzak bir hayatın tam anlamıyla bilincinde olmayan birinin sigarayı bırakabileceğine siz inanıyor musunuz?

Hal böyleyken zararlarının farkında olan, bilgili diyebileceğimiz kişiler bile sigara içmeye devam ediyor. Onlar için bahaneler asla tükenmiyor, kararlı olanlar içinse tüm bunlar birer detay. Çünkü ucunda daha iyi bir hayat var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kevinmask

Anti-depresanları bırakmak için başladım işime de yaradı. 4 sene sonra bıraktım ilk hafta aşırı zor oldu normalde stres seviyem yüksekti bırakınca stres arş-ı alaya çıktı kafayı yiyecektim fakat 2 hafta oldu artık aramıyorum aklıma bile gelmiyor. Severek de bırakmadım normalde 1 paket içiyordum günde. Bırakacaksanız bilginiz olsun zararlı olmayan ama bağımlılık yaratan şeyler bulun kendinize. Naneli şeker kullandım ben. Aklıma her sigara geldiğinde naneli şeker atıp kafayı bilgisayara gömdüm. Başka türlü geçmezdi muhtemelen.

hawayilmazer

Sigara fiyatından sonra bırakan, daha az içen onlarca arkadaşım var. Sigara içtirecek sebepleri ortadan kaldırırlarsa zaten içme oranı azalır.

red-factor

Arkadaş anlamıyorum ki ben sizi. Genel yargılarınız hep aynı. "Karşı cinsi etkilemek için içiyorlar" , "toplumsal kabulleniş için içiyorlar" , "Başka maddelerin etki etmesi için içiyorlar" gibi kelimeler kullanıp duruyorsunuz. Ben zamanında merak ettim "nedir bu halt?" diye. İçtim iki üç tane. Sonra yıllarca içmedim. Sonra depresyon sürecim başladı bazı sebeplerden dolayı. Bir gün bakkala gittim. Sigara aldım içmememe rağmen. O gün bugündür içiyorum. Altta yatan etkiler ve sebepler başka olabilir ama genel olarak kabul görmüş olduğunuz hiçbir şey buna sebep olmadı. Ayrıca sonum da sigaradan olacak ona da eminim. Dip not: Genel temizlik kurallarına uyarsanız, kokma imkanınız kalmıyor. Yeni tanıştığım kişilerin hiçbiri sigara içtiğimi anlamadı bu zamana kadar.

summer_nguyen

sigara icerken okumam peki

therealist

aynı durum ama içimde hep bu laneti bırakma isteği var her yakışımda.. cebe, sağlığa herşeye zarar ooy oy

summer_nguyen

ben bi paketi 3 gunde bitiriyorum tiryakilik durumu yok iyi ki 😂

nickimdebileolmaz

Bırakalı 3 hafta oldu galeriyi görünce canım çekti.

Görüş Bildir