Zamanında Emolara Çok Haksızlık Yapıldığını Gösteren 20 Popüler Kültür Akımı

-

2000'lerin başında yükselen ve 2010'lara kadar devam eden emo trendi; emo olmayanlar tarafından nefretle karşılanmıştı. Zaten kendini dışlanmış hisseden gençleri bir de çevre dışladı. Oysa günümüzdeki pek çok trende baktığımızda emoları anıyoruz. Onlardan nefret edenler artık onların trendlerini uyguluyor. İşte emolara haksızlık yapıldığını gösteren örnekler.

1. File çorap

Zamanında file çorap giyiyorlar diye haklarında söylenmeyen kötü kelime kalmıyordu. Yabancılar hala "trashy" yani ucuz ve basit olarak tanımlasa da, günümüzde en klasik giyinen kadın bile file çorap giyiyor.

2. Korse

Emo ve gotik tarzın vazgeçilmezi olan korseler için 'günlük giyim için fazla abartılı' yorumları yapılırdı. Şimdi korseler o kadar popüler ki, tişörtle bile kullanılıyorlar.

3. Rengarenk saçlar

Renkli saçlar, 80'li yıllardan beri bir alternatif kültür ögesiydi. Emolar da saçlarını renkli boyatırlar ve çevrenin tuhaf bakışlarına, hatta laflarına maruz kalırlardı. Saçları alışılmadık renklere boyatmayı psikolojik bir sorun olarak gören insanlar dahi vardı. Şimdiyse renkli saçlar tarz ayırt etmeksizin herkeste ve çok sıradan bir şey.

4. Grup tişörtleri

Sevdikleri müzik gruplarının tişörtlerini giyen emo gençler özentilikle suçlanıyordu. Şu an popüler olan müzik grubu tişörtünde ise grubu bilme gereği bile yok. Herkes gözüne havalı gelen grup tişörtünü giyiyor.

5. Sokakta selfie çekmek

Sokakta selfie çekmenin tuhaf olduğu yıllarda bunu yapan tek topluluk emolardı. Yol ortasında durup kendi fotoğraflarını çeken emolara uzaylı gözüyle bakılır, mutlaka küçümseyici birkaç laf edilirdi. Şu an durumu biliyorsunuz.

6. Ayna selfiesi

Aynadan kendini çekmek mi? Bu bir eziklik ve emoluk göstergesiydi. Tüm bunların çok değil, 10-15 yıl öncesinde olduğunu düşününce çok garip gerçekten.

7. Tuhaf pozlar

Emolar selfielerinde tuhaf pozlar verdikleri için eleştirilirdi, günümüzde idol olarak tanınan isimlerden küçük çocuklara herkes farklı pozlar verme derdinde.

8. Elbiseyle spor ayakkabı giymek

"Şık bir kombinin altına spor ayakkabı mı? İğrenç!" Bu cümlelerin sarf edildiği yılları geride bıraktık. O cümleleri sarf edenlerin bile her şeyin altına spor ayakkabı giydiği bir dönemdeyiz. Emolar hakaret işittikleriyle kaldı.

9. Vücut kemeri

Eskiden korkunç olarak tanımladıkları vücut kemerleri popüler olunca almak için sıraya girildi. Şaşırtmadı.

10. Tasma

Ah o tasmalar yok mu o tasmalar. "Sen köpek misin ehi ehi", "Gel seni bir tur gezdireyim" gibi iğrenç espriler yapılırdı. Şimdiyse tasmalar en baş tacı aksesuarlar.

11. Derili, zımbalı, çivili giysiler

Bir zamanlar sadece rock, metal ve punk topluluklarına ait olan bu trendi; bu kültürleri hiç sevmeyenler de çok sevdi.

12. Rozetler, yamalar, broşlar

Günümüzün çok popüler bu aksesuarlarının "çocuksu ve gülünç" bulunduğu zamanları yaşınız yetiyorsa hatırlarsınız.

13. Abartılı makyaj

Emolar koyu gözler ve koyu dudakların ön planda olduğu makyajları günlük hayatta kullanıp palyaço benzetmelerine maruz kalıyordu. Çünkü o dönem genç kızlar sadece bir rimel, bir kalem ve açık renk ruj kullanıyordu. Günümüzdeki günlük makyajlara bakınca emolar için üzülmemek zor.

14. Tüllü, fırfırlı elbiseler

Herkesin sadece kot-tişört kombini yaptığı yıllarda tüllü, fırfırlı, kurdeleli elbiseler giyen emolara tiksinme dolu bakışlar atılırdı. Ne de olsa bu tür giysiler günlük değil, özel geceler içindi.

15. Piercing

Takanın ezik ve tuhaf olarak tanımlandığı yıllar geride kaldı. İnsanlar piecingi de alternatif tarzı olanlara bırakmadı.

16. Vans ayakkabı

Emoluğun üniforması olan Converse ve Vans ayakkabıyı şu an giymeyen yok gibi bir şey.

17. Dar paça tayt pantolonlar

Özellikle erkek emolara bu pantolonları giydikleri için yapılmayan homofobik espri, hakaret kalmadı. Kim derdi ki bu pantolonlar bir gün delikanlılığın simgesi olacak diye?

18. Pantolon zinciri

Bir 2000'ler klasiği olan; emosundan rapçisine her alternatif kültür üyesinin kullandığı zincirler gümbür gümbür geliyor. Bunlarla da zamanında az dalga geçilmedi.

19. Sosyal medya hesaplarını anlamsız sözler ve ifadelerle doldurmak.

Sosyal medya hesaplarını anlamsız sözler ve ifadelerle doldurmak.
Sosyal medya hesaplarını anlamsız sözler ve ifadelerle doldurmak.

Myspace'te, MSN'de; "🦇💔☠️ DiIediini söLe, dLediiini yap, diLediin kadar nefreT eDeblrsiN bndeN. inan sna bkıp sadece güIüoRum..! 🦇💔☠️" tadında iletiler yazan emoların günümüz versiyonları bunu Instagram'da ve emojileri kullanarak yapıyor. Dil kurallarından kimsenin haberi yok.

20. Sosyal medyada sadece kendi fotoğraflarını paylaşan insanlara hayran olmak.

Zamanında emoların kraliçe ilan ettiği sosyal medya ünlülerinin yerini günümüzde Instagram modelleri aldı. Yani değişen pek bir şey yok.

☠️ Size biraz haksızlık etmişiz, kusura bakmayın. ☠️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sena-kapar2

Hmm,sizene?

Gizli Kullanıcı

"Aynadan kendini çekmek mi? Bu bir eziklik göstergesiydi." Bence hâlâ öyle.

Gizli Kullanıcı

bunları yapmayınca garip garip bakıyorlar :/

akustik-kadin

Onları Özler hale geldik.

floren

Hiç birinizde emolardaki gibi durmuyor tamam mı! Sistemin köpeği olmuşsunuz hepiniz. KÖPEKHLEEER!!'!!!!1111111111

Başlıklar

InstagramRengarenkSosyal Medyamüzik
Görüş Bildir