Görüş Bildir
Haberler
Yüzlerce Canı Kaybettiğimiz Van Depreminin Üzerinden 8 Yıl Geçti: 'Acıda Eksilen Bir Şey Yok'

Yüzlerce Canı Kaybettiğimiz Van Depreminin Üzerinden 8 Yıl Geçti: 'Acıda Eksilen Bir Şey Yok'

Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde 604 kişinin hayatını kaybettiği 7,2 büyüklüğündeki ilk depremin üzerinden 8 yıl geçti. Yıllar geçse de yakınlarını kaybeden depremzedelerin acıları dün gibi. Erciş ilçesinde yaşayan ve depremde 9 yakınını kaybeden Murat Bakay da onlardan biri. Bakay, 'Çok acılar yaşadık. O gün acımız ne ise bugünde acımız aynıdır. 2 bin 920 gün oldu ve acıda eksilen bir şey yok' dedi.

Van, 23 Ekim 2011 saat 13.41’de 7.2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Sadece Van değil komşu iller hatta sınır ülkelerden bile hissedilen deprem, Van ve Erciş ilçesinde büyük yıkıma neden oldu. Erciş'in 3'te biri enkaza dönüşürken kentte 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerde 644 kişi hayatını kaybetti, 2 bin kişi yaralandı ve 252 vatandaş ise enkazdan sağ olarak çıkarıldı. 

AFAD'ın bünyesindeki Ulusal Sismoloji Gözlem Ağı’nın verilerine göre, deprem sonucu açığa çıkan enerji miktarının oldukça büyük olduğu, 23 Ekim’de ana şokun oluşturduğu enerjinin Hiroşima’ya atılan atom bombasının 33,2 katına, meydana gelen artçılar da hesaba katıldığında, açığa çıkan enerjinin 37 atom bombasına denk olduğu kaydedildi.

Çöken bina ailesinden 9 kişiye mezar oldu

Çöken bina ailesinden 9 kişiye mezar oldu

Kentteki depremlerin üzerinden 8 yıl geçti. Yakınlarını kaybeden depremzedelerin acıları ise ilk günkü gibi taze. Erciş ilçesinde yaşayan ve depremde 9 yakınını kaybeden Murat Bakay da onlardan biri. 2 kızı ile birlikte parktayken depreme yakalanan Bakay, 'Deprem anında çocuklarla parktaydım. O anda deprem oldu. Bulunduğumuz yerde evimden tozların kalktığın gördüm. O anda koşarak geldim eve ve ev yıkılmıştı. Ailemden 9 kişiyi kaybettim. Annemi, babamı, eşimi, kız kardeşimi, biraderimi, yengemi ve 3 tane de yeğenimi. Allah kimseye göstermesin deprem çok acı bir şey. Çok acılar yaşadık. O gün acımız ne ise bugün de acımız aynıdır. 2920 gün oldu ve acıda eksilen bir şey yok' diye konuştu.

"Çocukların anne özlemi dinmiyor"

Yıkılan evlerinin yerine yapılan dükkanda tuhafiye işleten Bakay, 'Şu anda dükkanımın bulunduğu yerdi evimiz. Burada 6 dairemiz ve 4 tane de iş yerimiz vardı. Hepsi depremde gitti. Ben ve 2 kızım kaldık. O zaman kızımın biri 5 diğeri 8 yaşındaydı. Şimdi üçümüz birlikte yaşıyoruz. 8 yılda acımız değişmedi ve çocukların anne özlemi. Çocuklarımın her şeyiyle ilgileniyorum. Şuanda TOKİ'de kalıyoruz. Orada güvende hissediyoruz' dedi.

"5 aylık yeğenim annesinin kucağında gömülü"

"5 aylık yeğenim annesinin kucağında gömülü"

Van depreminde yıkılan bir bina...

Deprem acısını ilk günkü gibi hisseden Bakay, kaybettiği yakınları için taziye bile yapamadıklarını belirterek, 'Hiç düşünemezdim. Ailemden 9 kişiyi kaybettim ve taziye bile yapamadım. O anda yakınlarını kaybedenler vardı. Herkes kendi telaşındaydı. Yakınlarımı farklı mezarlıklara defnettik. Yakınlarımızı defnederken gece saatlerinde 2 tane mezarlık açılmıştı. Yengem ve 5 yaşındaki kızı için. 5 aylık diğer yeğenimi ise annesinin ayak ucuna defnedecektik. Fakat olmadı. İmamlar bebeği annesinin göğsüne kucağına verin dediler. Annesi ile bebeği o şekilde defnettik. Aslında 2 tane mezarlık var ama 3 kişi yatıyor burada. Rabbim bu acıyı kimseye göstermesin' diye konuştu.

Depremde hayatını kaybedenler anıldı

Depremde hayatını kaybedenler anıldı

Van depreminde hayatını kaybedenler için Erciş Kaymakamlığı ve Erciş Kızılay Şubesi Başkanlığı tarafından Kaymakamlık bahçesinde anma töreni düzenlendi. Tören, Kaymakamlık bahçesinde fotoğraf sergisinin gezilmesi ile başladı. Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, 108’inci Topçu Alay komutanı Albay Ahmet Uğurlu, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, kamu kurum amirleri ve vatandaşlarla birlikte depremde hayatını kaybedenlerin olduğu Beyazıt Mahallesi'ndeki Seyit Muhammed mezarlığı ziyaret edildi. 

Kaymakam Mehmetbeyoğlu ve beraberindekiler, burada depremde yaşamını yitirenler için dua edip, mezarlarına tek tek karanfil bıraktı. Kentsel dönüşüm içinde bulunan Kara Yusuf Paşa Camine geçen katılımcılar burada ise okunan kuran tilaveti ve mevlidin ardından, depremde hayatını kaybedenlerin anısına katılımcılara sıcak çorba ve tatlı ikramında bulundu.

Depremde hayatını kaybedenler sosyal medyada da anılıyor...

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Döner

Allah rahmet eylesin , Allah bir daha bu acıları yaşatmasın ama şu an Van tarafında çalışmaktayım ve o gelen yardımları götüren kişilerle konuştuğumda hepsi ... Devamını Gör

Aslan Atasoy

Deprem değil binalar öldürür derler.17 Ağustos depremi Van depremi pek çok acı yaşadık ama ders almadık.Yakında İstanbul'da deprem oldu 5,8 çatlayan hasar gö... Devamını Gör

flyclk

Allah rahmet eylesin. Ama hala ders alamadik maalesef. Ne belediyeler nede devlet deprem icin onlem almiyorlar. apartman sakinleri haber vermedigi surece bel... Devamını Gör