Görüş Bildir
Haberler
Yüz Yüze Eğitim 15 Şubat'ta Başlıyor: Peki Hangi Önlemler Alınacak?

Yüz Yüze Eğitim 15 Şubat'ta Başlıyor: Peki Hangi Önlemler Alınacak?

15 Şubat'tan itibaren başlayacak yüz yüze eğitim döneminde sıkı koronavirüs tedbirleri uygulanacak. Uygun şartları taşıyan sınıflarda aynı anda en fazla 15 öğrenci bulunabilecek. Sınıflarda çapraz oturma planı uygulanacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yarıyıl tatili sonrası okullar koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında başta 'maske, fiziksel mesafe ve hijyen' olmak üzere belirlenen tedbirler doğrultusunda açılacak.

Yüz yüze eğitime geçileceğini Bakan Selçuk böyle duyurmuştu 👇

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca 'Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde salgın sürecinde okullarda alınması gereken önlemler belirlendi.

Kovid-19'un ana bulaşma yolunun damlacık ve temas olduğu vurgulanan rehberde yer alan bilgiye göre, okullar toplu bulunulan alanlardan olduğu için hastalığın bulaşma riski açısından 'riskli' grupta yer alıyor.

Bu nedenle yapılacak hazırlıklar kapsamında, okul binalarının girişleri ve içinde uygun yerlere, kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak. Bina girişleri ve içeride uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

Sınıflarda en fazla 15 kişi olacak

Sınıflarda en fazla 15 kişi olacak

Okullarda uygulanacak Kovid-19 tedbirleri için eğitim kurumları, iş sağlığı ve güvenliği kurulları ile kurullardan sorumlu müdür yardımcısı görevlendirilecek, gerekli hallerde il veya ilçe sağlık müdürlükleriyle iletişime geçilecek.

Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak.

Okullarda temassız ateş ölçer, tek kullanımlık veya yıkanabilir bez maske, sıvı sabun, el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak.

Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilecek.

Okul girişleri ve binada uygun yerlere maskenin doğru kullanımını açıklayan posterler yerleştirilecek.

Okullardaki tüm kapalı alanlarda mümkünse 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek.

Şartların uygun olması halinde sınıflarda en fazla 15 öğrencinin bulunması sağlanacak. Sınıf, çalışma salonları, yemekhane, kantin gibi toplu kullanım alanları, sosyal mesafenin korunması amacıyla kişiler arasında en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

Kovid-19 kapsamında alınacak önlemler okulun varsa internet adresinden yayımlanacak, eğitim ve öğretim başlamadan önce veliler e-Okul, e-Posta ve SMS aracılığıyla bilgilendirilecek.

Velilere bilgilendirme formu ve tahhütname imzalatılacak

Velilere bilgilendirme formu ve  tahhütname imzalatılacak

Okulların açılmasıyla velilere 'Bilgilendirme Formu ve Taahhütname'si imzalatılacak.

Bir nüshası velilere verilecek bilgi formunda ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayetlerinden herhangi birinin görüldüğü öğrenciler hakkında okul idaresine bilgi verilmesi istenecek, ayrıca öğrenci için doktor muayenesi önerilecek.

Aile içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi Kovid-19 belirtileri bulunan ya da hastalık tanısı konulan, temaslı kişi bulunması durumunda, idareye ivedilikle bilgi verilmesi ve öğrencilerin o tarihlerde okula gönderilmemesi sağlanacak.

Öğrencilerin okula bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler, sosyal mesafe kurallarına uyacak, maske takacak.

Öğrenciyi her gün aynı velinin bırakması ve alması istenecek. Mümkünse büyükanne/büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hastalığı olanlar öğrencileri bırakıp alamayacak.

Okulun giriş ve çıkışlarına öğrencilerin el hijyenini sağlayabilmeleri için el antiseptiği konulacak.

2 yaş üzeri öğrenciler maske takacak

2 yaş üzeri öğrenciler maske takacak

Öğretmen, öğrenci (2 yaş üzeri) ve diğer çalışanlar maske takacak ve maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak.

Okulda bulunanların tümü ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske kullanacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.

Okullarda öğrencilerin maskeyi ağzı ve burnu kapayacak şekilde uygun takmasını kontrol edecek öğretmenler görevlendirilecek.

Sınıflara, koridorlara, giriş ve çıkışa yakın alanlara el antiseptikleri yerleştirilecek. El antiseptiğinin bulunduğu alanlar öğretmenler tarafından kontrol edilecek.

Yutma riski nedeniyle küçük öğrenciler el antiseptiği kullanırken mutlaka denetlenecek.

Öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar el hijyenini uygulayacak. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanacak. Eller gözle görülür derecede kirli değilse, sabun ve su hazır bulunmuyorsa, alkol bazlı el antiseptiği kullanılabilecek.

Ana sınıfındaki öğrencilere el yıkama sırasında yardım edilecek, lavaboların yakınına el yıkama adımlarını açıklayan posterler yerleştirilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ziyaretçi kabul edilmeyecek

Ziyaretçi kabul edilmeyecek

Çalışanların kullandığı kişisel koruyucu ekipmanlar evsel atığa atılacak.

Okullarda Kovid-19 şüpheli kişi bulunduğunda bunlara ait atıklar, çift poşetlenerek evsel atıklara konulacak.

Sık dokunulan kapı kolları, merdiven korkulukları, elektrik düğmeleri gibi yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu sık sık yapılacak.

Okullara salgın döneminde mümkünse ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Okullarda sınıf ve odalar pencereleri açılarak düzenli şekilde sık sık havalandırılacak. Havalandırmada doğal havalandırma tercih edilecek. Klima olması durumunda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan önlemlere uyulacak.

Kovid-19 bulaşma riskini artıracağından salgın döneminde zorunlu olmayan toplu etkinlikler yapılmayacak. Gerekli görülen etkinliklerin açık alanda yapılması tercih edilecek. Etkinliklerde maske takılacak, sosyal mesafe kurallarına uyulacak.

Okullarda öğretmen, yönetici, personel toplantıları gibi idari toplantılar temastan kaçınmak amacıyla mümkün olduğunca telekonferans yöntemiyle yapılacak. Bunun sağlanamadığı durumlarda Sağlık Bakanlığınca yayımlanan 'Kurum İçi Düşük Katılımlı Toplantılarda Alınması Gereken Önlemler'e uyulacak.

Hem öğrenciler hem de personel arasındaki okula devamsızlıklar takip edilecek, devamsızlıklardaki artışlar il veya ilçe sağlık müdürlüğü, toplum sağlığı merkezlerine bildirilecek.

Öğrenci ve personelin salgın döneminde ruh sağlığı ve psikososyal destek ihtiyaçları için okullarda bulunan Psikolojik Danışma Rehberlik Birimleri, Sağlık Bakanlığının bu konudaki önerileri doğrultusunda hareket edecek.

İlk hafta Kovid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri anlatılacak

İlk hafta Kovid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri anlatılacak

Okullarda öğrenciler, öğretmenler ve diğer çalışanlara yönelik alınması gereken önlemler kapsamında, öğretmenler ve diğer çalışanlar, Kovid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilendirilecek.

Okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere Kovid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilecek.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan ya da gelişen, Kovid-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar, tıbbi maske takılarak, Kovid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Okuldayken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesiyle iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci ve personel evlerine gönderilecek. İl veya ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilecek. Hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda, alan, sınıf havalandırılacak, yüzeyler temizlenip dezenfekte edilecek.

Teneffüsler sırayala yapılacak

Teneffüsler sırayala yapılacak

Eğitim sürecinde alınması gereken diğer önlemler şöyle sıralandı:

- Dersler sırasında öğretmen ile öğrenciler arasında en az 1 metre olacak şekilde oturma düzeni oluşturulacak ve maske takılacak,

- Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı olmayacak, çapraz oturma yapılacak,

- Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak,

- Dersler mümkün olan en az kişi sayısıyla yapılacak, birkaç sınıfın bir araya gelmesiyle ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına göre en az 1 metre olacak şekilde uygulanacak,

- Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle aktivite yapılmayacak,

- Kitap, kalem gibi eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacak,

- Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacak. Değişiklik zorunluysa sınıfların her kullanım sonrası havalandırılıp temizlik ve dezenfeksiyonu gerçekleştirilecek,

- Öğrencilerin günlük grup etkinliklerinde öncelikli olarak aynı grupla etkinliğin yapılması sağlanacak. Sanat, müzik, beden eğitimi gibi derslerde mümkünse grupların birbirine karışması önlenecek,

- Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla mümkünse ders araları (teneffüsler) sınıflar sıraya konularak düzenlenecek,

- Okullarda toplu olarak kullanılan yerlerin (koridorlar, kantin, spor salonu) mümkünse daha az sayıda kişiyle ve dönüşümlü kullanılmasına dikkat edilecek,

- Kovid-19 vakası görülmesi durumunda o sınıf/oda boşaltılacak, 24 saat havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacak, bunun sonrasında temizliği yapılacak,

- Kovid-19 vakasının, oda temizliğini yapacak kişi tıbbi maske, forma ya da tek kullanımlık önlük, yüz koruyucu ve eldiven kullanacak, temizlik görevlisi ellerini yıkadıktan sonra eldiven giyecek ve temizliği eldivenli ellerle yapacak.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
3
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Umur Dışı

Eee sonra ne olacak. Yine vaka sayısı artacak. Yine sınıflar toplu olarak Karantinaya alınacak. Yine ülkenin başındaki çok bilmişler halkı çocuk azarlar gibi... Devamını Gör

T C Ahmet Yılmaz

ne değişti? yeni donem kayıtlar basladi ozel okullarin hepsi bu .

Halil Değerli

Olmaz.... ..... Mümkün değil.... .... 🤪😡🤪