Yunanistan ile Yine Anlaşma Sağlanamadı

0PAYLAŞIM

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili müzakerelerde anlaşmaya varılamadığını açıkladı. AB Başkanı Donald Tusk, Avrupa liderlerini acil toplantıya çağırdı.

Dijsselbloem, Lüksemburg'da yapılan Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerde ilerleme kaydedilemediğini ifade etti.

Yunanistan ile bir anlaşmanın hâlâ ihtimal dahilinde olduğunu dile getiren Dijsselbloem, Yunanistan'ı Euro Bölgesi içinde tutmak istediklerini ifade etti.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise Euro Bölgesi'nin 19 liderinin Pazartesi günü Yunanistan ile görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi için acil olarak toplanacağını söyledi.

Tusk, Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın durumunun en yüksek seviyede tartışılması amacıyla bir araya geleceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası ve IMF verilerine göre, Yunanistan'ın toplam borcu 320 milyar euro ve milli gelirin yüzde 177'ine tekabül ediyor. Yunanistan'ın kurtarma paketine ödemesi gereken 240 milyar euro borçlarının en büyük bölümünü oluşturuyor. Ayrıca, ülkenin Avrupa'nın lokomotif ülkesi olan Almanya'ya 56 milyar euro borcu bulunuyor.

Yunanistan, haziranda IMF'ye 1,5 milyar euro ve 5,2 milyar euro da kısa dönemli borçlanma senetleri olmak üzere 6,7 milyar euro borç ödemesi gerekiyor. Ülkenin temmuzda da IMF'ye 452 milyon euro, kısa dönemli senetlere 2 milyar euro ve Avrupa Merkez Bankası'na 3,5 milyar euro olmak üzere 5,95 milyar euro borç ödemesi bulunuyor.

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir