Görüş Bildir
Haberler
Yüksekdağ'a Soruşturma

Yüksekdağ'a Soruşturma

Onedio Medya
29.12.2015 - 16:55 Son Güncelleme: 29.12.2015 - 17:55

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ile ESP Genel Başkanı Ulusoy hakkında, DTK Olağanüstü Genel Kurulu'ndaki açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmalar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Sultan Ulusoy hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılık, 26-27 Aralık'ta Kayapınar Spor Salonu'nda yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nun görüntü kayıtlarını inceledi.

İnceleme sonucu Yüksekdağ ve Ulusoy hakkında genel kuruldaki  'öz yönetim, özerklik, hendek ve barikat' açıklamaları dolayısıyla soruşturma başlatılmasına karar verildi. Soruşturma, 'terör örgütü propagandası yapmak',  'suç işlemeye tahrik', 'halkı isyana teşvik' ile bunların yanı sıra Türk Ceza Kanununun 302. maddesi gereği 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' gerekçeleriyle yürütülecek.

Yüksekdağ hakkında, milletvekili olduğu için anayasanın 83. maddesi uyarınca 'soruşturma izni verilmesi' ve 'yasama dokunulmazlığının kaldırılması' talebi ile Adalet Bakanlığına fezleke gönderileceği öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
110
22
16
9
5
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Suratindaki meymenetsiz ifadeye sokayim, at kafali avrupada git kur (kurabiliyorsan) uyduruk devletini orda cok var senin gibi soyunu sopunu siktigim evlatla... Devamını Gör

bu sefer siyaset konuşmayacağım sadece merak ediyorum neden hepiniz bu kadar çirkinsiniz.

Anarşist

bedel ödedikleri için ve kendi davalarının peşinde oldukalrı ıçın bakım gibi seylerlele uğraşmazla ve senın gıbı cıbılıyetsızlerın önem verıdığı tek şey in... Devamını Gör

Sorgulayan

yurt dışında geberin. cesediniz ülkemizin Şehid kanıyla sulanmış toprağını kirletmesin.