Yüksekdağ'a Soruşturma

 > 
14PAYLAŞIM

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ile ESP Genel Başkanı Ulusoy hakkında, DTK Olağanüstü Genel Kurulu'ndaki açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmalar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Sultan Ulusoy hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılık, 26-27 Aralık'ta Kayapınar Spor Salonu'nda yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nun görüntü kayıtlarını inceledi.

DTK'dan 'Öz Yönetim' Deklarasyonu - onedio.com
DTK'dan 'Öz Yönetim' Deklarasyonu - onedio.com

İnceleme sonucu Yüksekdağ ve Ulusoy hakkında genel kuruldaki  "öz yönetim, özerklik, hendek ve barikat" açıklamaları dolayısıyla soruşturma başlatılmasına karar verildi. Soruşturma, "terör örgütü propagandası yapmak",  "suç işlemeye tahrik", "halkı isyana teşvik" ile bunların yanı sıra Türk Ceza Kanununun 302. maddesi gereği "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak" gerekçeleriyle yürütülecek.

Yüksekdağ hakkında, milletvekili olduğu için anayasanın 83. maddesi uyarınca "soruşturma izni verilmesi" ve "yasama dokunulmazlığının kaldırılması" talebi ile Adalet Bakanlığına fezleke gönderileceği öğrenildi.

Demirtaş Hakkında Çifte Soruşturma - onedio.com
Demirtaş Hakkında Çifte Soruşturma - onedio.com

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir