Yüksek Ateşiniz Olduğunda Kesinlikle Dikkat Etmeniz Gerekenler

3PAYLAŞIM

Yüksek ateş birçok farklı hastalıktan kaynaklanan ve vücudumuzun savaş verdiğini gösteren önemli bir belirti. Peki ateşimiz çıktığında neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

1. İçtikleriniz vücudunuzu tahmin ettiğinizden daha fazla etkileyebilir.

Ateşiniz olduğunda alkollü, gazlı ve kafeinli içeceklerden kaçınmalısınız.

2. Kat kat giyinmek ateşi körükleyebilir.

Bu yüzden üşüseniz de kendinizi ısıtmaya çalışmayın.

3. İlaçlarınızı normal miktarından fazla almayın.

Bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmayı aksatmayın ancak önerilen dozu aşmak karaciğerinize ve hatta ölüme ciddi zarar verebilir.

4. Aç kalmayın.

Ateş metabolizmanızı hızlandırır ve besleyiciliği fazla daha çok gıda tüketmeniz gerekir. Açlık bağışıklık sisteminizi düşürebilir.

5. Su içmeyi unutmayın.

Ateş, solunum hızını ve dolayısıyla su kaybını artırır ve ateş sırasında su içme ihtiyacı pek duyulmasa da dehidrasyon rahatsızlığı kötü yönde etkiler.

6. Doktora danışmadan çocuklara ilaç vermeyin.

Ateş düşürücü ve aspirin gibi ilaçlar yetişkinler için önerilmiş olabilir ancak çocuk aspirini dahi olsa doktora danışmadan çocuklarınıza vermeyin.

7. Uykusuz kalmamaya özen gösterin.

Bağışıklık sisteminiz gün boyunca enfeksiyonla savaşmaya çalışırken bol miktarda enerji tüketir. Uyurken vücudun bu enerjiyi geri kazanmaya zamanı vardır. Uyumamak bir hastalığı uzatabilir.

8. Hayatınızdaki normal tempoya devam etmek sizi güçsüz düşürebilir.

Ateş genellikle hastalandığınızın bir göstergesidir. Vücudun enfeksiyonla savaşması için çok fazla enerji gerekir. Bu enerjinin diğer etkinliklere yönlendirilmesi enfeksiyonla savaşmayı zorlaştırabilir.

9. Soğuk duş bilinen en yaygın hata olabilir.

Soğuk duş kaslarınızın vücut ısısını kontrol etmek için verdiği çabayı kötü yönde etkileyebilir. Ilık duş en iyisidir.

10. Her ateşiniz çıktığında, kontrolsüzce ateş düşürücü içmeyin.

Ateş bir hastalık değil bir semptomdur. Vücudunuzun enfeksiyona cevabıdır. Vücudunuz virüslerin veya bakterilerin çoğalmasını yavaşlatma girişimine karşı koyduğundan, sıcaklığı düşürmek için ilaç almamanız daha iyi olabilir. En iyisi hemen bir doktora danışmaktır.

11. Covid-19 ihtimalini es geçmeyin.

Basit bir üşütme veya soğuk algınlığından kaynaklı ateş yaşıyor olabilseniz de Koronavirüs'ün en çok görülen belirtilerinden biri yüksek ateş. Bu yüzden hemen kendinizi karantinaya almalı ve doktora danışmalısınız. 

Kaynak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-canbaz1

hanginiz Tarantino çıksın ortaya :)

Görüş Bildir