Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ara Karar: YSK, MHP'nin Maltepe İddialarının Araştırılmasını İstedi

 > 
18PAYLAŞIM

YSK, Maltepe İlçe Seçim Kurulu'ndan, MHP'nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili olağanüstü itirazındaki iddiaları araştırmasını istedi. AKP’nin Büyükçekmece itirazına ilişkin ise dün alınan ara kararların sonucunun beklenmesini kararlaştırdı. 

Yüksek Seçim Kurulu'nun olağanüstü itirazlarla ilgili mesaisi devam ediyor.

Ara kararda sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe Birinci ve İkinci ilçe seçim kurullarından bilgi istendi.

YSK, bu listelerin dışında görevlendirme yapılmışsa hangi sebeple ve hangi kurumdan görevlendirme yapıldığının sorulmasına, varsa mazeret bildiren veya seçim günü göreve gelmeyenlerin listesinin ilçe seçim kurulları tarafından gönderilmesine karar verdi. 

MHP'nin "kısıtlı seçmen" itirazı konusunda ise AKP başvurusunda araştırılacağı gerekçesiyle, yeniden bilgi istenmesine ise gerek görmedi.

Kurul, AKP'nin Büyükçekmece itirazına ilişkin, dün alınan ara kararların sonucunun beklenmesini kararlaştırdı.

AKP'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ya başvurmuştu.

MHP'nin itiraz dilekçesinde, bin 93 sandıkta, kamu görevlisi olması gereken sandık kurulu başkanı ve üyelerin 970'inin kaymakamlıkça bildirilen listeden belirlenmediği, il veya ilçe dışından görevlendirme yapıldığı iddia edilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir