YouTube'un Başı Dertte! 13. Madde Yürürlüğe Girerse Yüz Binlerce Video Kaldırılacak

-

YouTube başta olmak üzere tüm sosyal platformları kapsayan, Avrupa Parlamento'sunun hazırladığı yasadaki 13. madde, telif hakkı sıkıntılarını çökmek üzere tasarlandı. Ancak bu durum, videolardaki en ufak başka bir izinsiz kaynak kullanımında, Avrupa Parlamento'sunun YouTube'u ilgili videoyu kaldırmaya zorlaması anlamına geliyor. Madde meclisten geçti ancak henüz bir yasa değil. Peki YouTube'un karşı çıktığı 13. Madde nedir? YouTube'da hangi videolar kaldırılacak? İşte tüm bilinenler.

Öncelikle 13. madde ile başlayalım, bu madde, yaratıcılığı daha iyi şekilde korumayı ve telif hakkı sahiplerinin dijital içeriklerini korumaları için etkili yollar bulmalarını amaçlayan Avrupa Birliği telif hakkı yasasının bir parçası.

Buradan ulaşabileceğiniz 13. madde içerik üretici ve sanatçıların telif sıkıntılarını çözmeyi amaçlıyor. Bu yönden YouTube da bu maddeyi desteklediğini belirtiyor ancak daha etkili yöntemler geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. YouTube yetkilileri bu maddenin istenmeyen sonuçlar doğuracağını dile getiriyor.

Bu madde, başta YouTube olmak üzere tüm sosyal platformların kullanıcıları, içerik üreticiler ve sanatçıların yüklediği içeriklerde olası telif hakkı ihlallerinden sorumlu tutacak.

Maddenin dili yıl sonuna kadar nihai haline getirilebilir ve AB üye devletlerinin direktifi ulusal yasaya dönüştürmek için iki yıla kadar vakti olabilir.

Henüz kesin olarak kabul edilmemiş bu madde kabul edilirse, YouTube da dahil olmak üzere birçok platform, Avrupa'dan yapılan çoğu yükleme işleminin ve diğer konumlardan yüklenen içeriklerin Avrupa'da izlenmesini engellemeye zorlanacak.

Sonuç olarak, YouTube'un Avrupa Birliği'ndeki mevcut ve yeni milyonlarca videoyu engellemesi gerekebilir. Bu durum, Avrupa'da platforma yüklenebilecek içerikleri ciddi ölçüde kısıtlayabilir.

Bir içerik üreticisi, eğer yüklediği içerikteki görsel ve işitsel ögeler dahil her şeyin kendisine ait olduğunu ispat edemezse mevcut içeriği engellenecek ve yeni içerik eklemeniz zorlaştırılacak.

Başka bir videodan bir kesit kullanmak, bir şarkıdan birkaç saniye kullanmak, başkasının çektiği bir fotoğraf kullanmak... bunların hepsi yüklediğiniz videonun kaldırılmasına sebep olacak.

YouTube kendi geliştirdiği ve telif sahiplerinin haklarını korumada oldukça başarılı olan ContentID programının, telif durumu 'karmaşık' olan videolarda işe yaramadığını belirtiyor.

YpuTube bu durumu şöyle açıklıyor:

Content ID, hangi içeriklerin kendilerine ait olduğu konusuna netlik getiren hak sahipleri tarafından kullanılması durumunda işe yarar.

Sahiplik bilgileri kısmi olan ya da bilinmeyen herhangi bir içerik, YouTube tarafından lisanssız içerik olarak kabul edilir ve engellenmesi gerekir.

YouTube'un isteği, hak sahiplerinin korunmasının kendisine bırakılması!

Hak sahipleri, içeriklerini korumak adına YouTube ve diğer sosyal medya platformları ile birlikte çalışırlarsa, korunan içerikleri bilen platformlar, bu içerikleri hak sahiplerinin isteği ile engelleyebilir.

#SaveYourInternet yani #İnternetiniKurtar kampanyasını başlatan YouTube, insanları bu hashtag ile tweet atmaya davet ediyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? 13. madde gerçekten de YouTube için büyük bir tehlike mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murad-bayramov

mal belki google bile olmaya bilir

murad-bayramov

hüseyin coban senin canin cehenneme geber git amk

huseyin-coban4

olabilir bence gelsin barış özcan izliyordum (bir zamanlar) zaten diğer videolar beni ilgilendirmiyor birde tasavvuf müzikleri ve arada bir muzammil hasballah felan onlarda sadece kendi içeriklerini yüklüyolar ve telif yemezler diye düşünüyorum diğerleri telif yesin canı cehenneme. Ben bencil bir insanım evet diğerlerinin duyguları umrumda değil.

erkancelikkaya03

sayfayı çevircek varsa yazabilir buraya türkçesini

Görüş Bildir