Yolcu Taşıyabilen Drone 'Ehang 184' Bu Yıl Gökyüzünde Olacak

 > 
84PAYLAŞIM

Bu yıl düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2016) ilk kez gün yüzüne çıkan ve yolcu taşıyabilme özelliği ile dikkatleri üzerine çeken “Ehang 184” isimli drone, yakın zamanda piyasadaki yerini alıyor.

WebMasto'nun haberine göre 1 kişilik taşıma kapasitesine sahip olan Ehang 184, havada 23 dakikaya kadar kalabiliyor, yani isteyenler Ehang ile 23 dakika boyunca uçuş deneyimi yaşayabiliyor.

Saatte yaklaşık 100 kilometre hız yapabilen bu drone’da birçok işlem otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Örneğin Ehang 184’ün içindeki yolcu, gitmek istediği konumu işaretliyor ve drone da Google Maps verileri üzerinden o yolcuyu istediği konuma ulaştırıyor.

Karşılaştığı engelleri aşabilmesi için çeşitli sensörler ile donatılan Ehang 184, bazı soru işaretlerini de akıllara getiriyor. 

Örneğin güvenliğiyle ön plana çıkartılan bu drone’un, uçuş esnasında herhangi bir problem oluştuğu zaman yolcunun güvenliğini sağlayacak bir biriminin veya donanımının olmaması (veya şimdiye kadar açıklanmamış olması), kendisinin ne kadar güvenilir olduğunu sorgulatıyor. 

Ancak ilerleyen günlerde de bu soru işaretlerinin giderileceği düşünülüyor.

An itibariyle Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS) işbirliği ile Nevada’da test uçuşlarına başlayacak olan Ehang, eyaletin ilgili birimlerinden de sponsor olarak destek görecek. 

NIAS ayrıca, pazara giriş yapmadan önce Federal Aviation Administration’dan alınması zorunlu olan güvenlik onayı konusunda da Ehang’e yardımcı olmuş olacak.

Ehang’in pazara giriş yapmasıyla birlikte fiyatının da 200 bin dolar ile 300 bin dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

WebMasto

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir