Yoksulluk Yüzünden Çocuk İşçilik Yapan Mutlay Sayan'ın Amerika'nın Sayılı Bilim İnsanından Olma Hikayesi

3.7bPAYLAŞIM

İnsan gerçekten inanınca neler başarıyor görüyorsunuz. Helal olsun!

Bugün sadece Türkiye'nin değil dünyanın da gündeminde bu başarı hikayesi var. Dr. Mutlu Sayan'ın yoklukla başlayıp mücadeleyle devam eden ve gururla taçlanan hayatına gelin birlikte bakalım.

Iğdır'ın bir köyünde, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğinde yıl 1988'di. Aile oldukça yoksul olduğu için çocuklarını okula gönderemedi.

Mutlay 11 yaşına geldiğinde ailesi ekmek parasını artık İstanbul'da aramaya karar veriyor. Bağcılar'a göç eden ailenin küçük ferdi Mutlay, henüz okulun kapısından adım atamıyor ama tekstil atölyesinde işçi olarak çalışıyor.

13 yaşına geldiğinde ise içindeki okuma aşkının önünde daha fazla duramayan Mutlay, yaşıtlarının çok gerisinde okula başlıyor. Üsküp İlkokulu'nda eğitimine başlayan Mutlay, liseyi de Tunceli'de okuyor ve birincilikle okuldan mezun oluyor.

Lisede geliştirdiği matematik projesi birincilik alınca, Amerika'daki Vermont Üniversitesi Mutlay'a %100 burs verdi. Burada kimya okuduktan sonra yine birinci oluyor Mutlay.

4 yıllık üniversite eğitiminin ardından tıp fakültesine giriyor ve orayı da birincilikle bitiriyor. O kadar başarılı ki, fakülte kendisine ev tutup bir de araba alıyor..

Genç yaşına rağmen 60'ın üstünde bilimsel makalesi yayınlanan Mutlay, Rutger Üniversitesi'nde Radyasyon Onkolojisi alanında çalışmalarını sürdürdü. Amerika'da 100 bin bilim insanı arasından sadece 20 tanesinin gelecek vadeden kişiler olduğu düşünülür. Mutlay Sayan işte o 20 kişinin arasında!

Amerika'da kendisine "wunderkind" (harika çocuk) unvanı verilen Sayan'a üniversitelerden teklif yağdı ve Harvard'ı seçti. Temmuz ayında Harvard'a başlayacak olan Mutlay'ın amacı Nobel tıp ödülünü almak ve ülkemizi dünya çapında yeniden gururlandırmak. Helal olsun Mutlay Sayan!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bmod1

haberde hala başarılı-nobel ödüllü Türk bilim adamı vs vs yazıyor, mutlay abd li bir bilim adamıdır o kadar biz kendi değerlerimize sahip çıkmadığımız-dayak atıp dövüp biat ettirmeye çalıştıkça da böyle olacak kendimizi avutacağız,kendi vatanındaki bu başarılı gençleri susturup ezeceğimize el üstünde tutup destekleyelim ki gerçek bir Türk başarı hikayesi olsun..

Gizli Kullanıcı

30 lu yaşlarında 60 makale, tıp okuması, okula geç başlaması. biraz uydurma gibi geldi ama neyse

so_far_so_good

scholarda 56 makalede author, rutgersde de staff görünüyor.

marise

İzledim gerçekten söyleyecek söz yok. Ben okurken Yeliz (1 yaş büyük ablası) okula gidemedi tekstil de çalıştı bu hep içimde burukluk yaptı dedi. Şimdi ABD'de hukuk okuyormuş. Ayrıca Murat Öncel ne kaliteli bir insanmış. Ve onu okula yazdırıp her şeyini alan destek olan öğretmeni klonlayıp her okula koymalı. O kadar parayı boşa harcayıp parlak beyinlerimizi yok ediyoruz buda işin en acı tarafı.

socialworker

aklıma gelen ilk şey, kim bilir hangi cevherler ışıldayamadan sönüp gitti

sabahci

Helal olsun allah sayılarını arttırsin....

Görüş Bildir