Yoksulluk Sınırı 7 Bin Liraya Dayandı: 'Geçim Şartları, Seçim Tartışmalarının Gölgesinde Kaldı'

 > -

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 30 yıldır yaptığı  'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının mayıs ayı sonuçlarını açıkladı.

Raporda "Geçim şartları, yerel seçimler sonrası süren seçim tartışmalarının gölgesinde kaldı" denildi ve şöyle devam edildi 👇

"Ülkede yaşanmakta olan yüksek fiyat artışlarının olumsuz sonucu çalışanların geçim koşullarının bozulmasında kendini göstermektedir. Özellikle ücretli çalışanların ve emeklilerinin, düşük gelirlilerin harcamaları içinde önemli ağırlığı olan gıda fiyatlarındaki artış hesaplanan tüketici enflasyonun üzerinde gelişme gösteriyor. İktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin karşı karşıya kaldığı geçim şartları, yerel seçimler sonrası süren seçim tartışmalarının gölgesinde kaldı. Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutarı yılın ilk beş ayı sonunda 183 TL arttı ve yürürlükteki asgari ücretin gerisinde kaldı. Aynı şekilde bir çalışanın sadece kendisi için yapması gereken harcama tutarını karşılayabilmesi için net asgari ücretin 632 TL/Ay artması gerekiyor. 

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kuruluşunun yüz yıla ulaştığı günümüzde, insan onuruna yaraşır bir yaşamı sürdürebilme imkânı çoğu ücretli çalışan için mümkün olmadı. İşçinin kendisi ve ailesinin için yetecek bir ücreti elde etmesi, uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla sağlanamadı."

📌 Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2.124 lira,

📌 Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6.919 liraya yükseldi.

👉 Hatırlatma: Bir önceki dönem açlık sınırı 2.107, yoksulluk sınırı ise 6.863 liraydı.

Yoksulluk Sınırı 6.863 Lira: 'Seçim Bitti, Zamlar Geldi' - onedio.com
Yoksulluk Sınırı 6.863 Lira: 'Seçim Bitti, Zamlar Geldi' - onedio.com

📌 Fark 1.427 lira: Yoksulluk sınırı, geçtiğimiz yılın mayıs ayında 5.492 lira olarak tespit edilmişti.

📌 Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutarı, yılın ilk beş ayı sonunda 183 TL arttı ve yürürlükteki asgari ücretin gerisinde kaldı.

📌 Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.625 lira olarak hesaplandı.

📌 Mutfak enflasyonu: Yıllık ortalama artış oranı yüzde 22'yi aştı.

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2019 Mayıs ayında şu şekilde gerçekleşti:

  • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,81 oranında arttı. 

  • Yılın ilk beş ayı sonunda fiyatlardaki artış yüzde 9,42 oranında oldu. 

  • Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 25,97 olarak hesaplandı. 

  • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 22,12 oldu.

Kaynak: Türk - İş

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir