Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yoksulluk Sınırı 6.863 Lira: 'Seçim Bitti, Zamlar Geldi'

 > 
76PAYLAŞIM

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 30 yıldır yaptığı  'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının nisan ayı sonuçlarını açıkladı.

Raporda "Yerel seçimin ardından zamlar art arda geldi" denildi ve şöyle devam edildi 👇

"31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimin ardından zamlar art arda geldi ve çalışanların geçim şartları daha da ağırlaştı. Ekmek, et, tavuk gibi mutfak harcamasında önemli ağırlığı bulunan gıda maddelerindeki fiyat artışı aile bütçesini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aya göre aynı mal ve hizmetleri satın almak için yapılması gereken harcama tutarı önemli ölçüde arttı. Gelirini aynı miktarda artıramayan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin satın alma gücü daha da geriledi. Dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması (açlık sınırı) mevcut net asgari ücreti geçti. 

(...) Anayasa gereği tespitinde çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulan asgari ücret günlük 67,36 TL ve aylık net 2.020,90 TL’dir. Asgari ücretin, işçiler ile ailelerinin ihtiyaçlarını dikkate alarak yeterli düzeyde belirlenmediği gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Diğer bir ifadeyle, yaşanan yüksek fiyat artışlarının bir bedeli çalışanların karşı karşıya kaldığı olumsuz geçim şartlarıdır. Ülkede mevcut asgari ücretin sosyal güvenlik primine temel olan ortalama işçi gelirine oranı oldukça yüksektir. Bu durum, ücretlerin ortalama olarak asgari ücret seviyesinde yoğunlaştığını ve bir anlamda, çalışan yoksulluğunun yaygınlığını ortaya koymaktadır. Elde edilen gelir ile yapılması gereken harcama arasındaki fark giderek açılmaktadır."

📌 Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2.107 lira,

📌 Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6.863 lira oldu.

📌 Aynı rakam, geçtiğimiz yılın nisan ayında 5.473 lira olarak tespit edilmişti.

👉 Hatırlatma: Bir önceki dönem açlık sınırı 2.014, yoksulluk sınırı ise 6.560 liraydı.

Türk-İş Hesapladı: 'İnsan Onuruna Yaraşır Bir Yaşam İçin Yoksulluk Sınırı 6.560 Lira' - onedio.com
Türk-İş Hesapladı: 'İnsan Onuruna Yaraşır Bir Yaşam İçin Yoksulluk Sınırı 6.560 Lira' - onedio.com

📌 Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.601 lira olarak hesaplandı.

📌 TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2019 Nisan ayında şu şekilde gerçekleşti 👇

  • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı

  • bir önceki aya göre yüzde 4,61 oranında arttı. 

  • Yılın ilk dört ayı sonunda fiyatlardaki artış yüzde 8,54 oranında oldu 

  • Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 25,39 olarak hesaplandı. 

  • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 20,81 oldu.

📌 Raporda "Seçim sonrasına ertelendiği görülen zamların etkisiyle son bir ayda sadece mutfak harcaması için yapılması gereken tutar 93 lira artış gösterdi" denildi.

📌 Yılbaşına göre aile bütçesine gelen ek yük 540 lira olarak hesaplandı. Yılın ilk dört ayının sonunda mutfağa gelen yük ise 166 liraya ulaştı.

📌 İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için dört kişilik bir ailenin yapması gereken toplam harcama tutarı ise son bir ayda 302 lira arttı.

📌 Son bir yıl itibariyle mutfağa gelen ek yük 427 lira olurken, dört kişilik ailenin geçim maliyetindeki artış 1.389 lira oldu.

Kaynak: TÜRK - İş

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir