Yoksul Ülkeleri Dolaşarak İnsanları Ücretsiz Tedavi Eden Merhamet Gemisi'nin Mucize Yarattığı Hayatlar

16bPAYLAŞIM

Dünya giderek daha kötü bir yer olurken bazı mucizeler yüzümüzü güldürüyor. 1978 yılında yardımsever bir doktor tarafından kurulan ve bağışçılar sayesinde yoksul ülkelere yanaşan bir gemi Mercy Ships. Özellikle Afrika ülkelerindeki, öncelikli olarak da çocukları ve kadınları tedavi ediyorlar. Gelin bu muhteşem iyilik hareketine ve değiştirdiği hayatlara yakından bakalım...

Burdan baktığınız zaman bu devasa gemi size turistik geziler yapan bir gemi gibi görünebilir. Fakat karşınızda, dünyanın en büyük yüzen hastanesi duruyor!

Öyleyse sizi tanıştıralım: Mercy Ships, uluslararası bir yardım kuruluşu. Bu gemi de şu an dünyadaki en büyük hastane gemi. 70'den fazla gelişmekte olan ülkede yardıma muhtaç ve yoksul insanların tedavileri için okyanusları arşınlıyor.

Ve bu gemi içinde yer alan doktorlar, mesleklerini gönüllü olarak gerçekleştiriyorlar.

Gemide cerrahlar, dişçiler, hemşireler, öğretmenler, aşçılar ve mühendislerden oluşan ve bir düzineden fazla ülkeden gelen 1,600’den fazla gönülü var. İnanılmaz değil mi?

"Kimin aklına gelmiş?" derseniz cevap bir o kadar ilginç. Kendisi de bir doktor olan Donald Stephens ve eşinin engelli doğan çocuklarından sonra bu fikir oluşmuş.

Donald Stephens ve eşi "Ya bu bizim başımıza gelişmekte olan, fakir bir ülkenin vatandaşı olarak başımıza gelseydi?" diye kendilerine sormuşlar. Yani kurdukları empati, binlerce insana şifa olarak geri dönmüş.

Tam teşekkülü bu gemi, daha çok ciddi cerrahi müdahaleler gereken hastaları iyileştiriyor. Örneğin bu minik kız...

Tavşan dudak diye bilinen bu rahatsızlık, Afrika'nın çoğu bölümünde sık sık görülüyor. Bu minik kızın doğuştan sahip olduğu tavşan dudak sorunu, bakın merhametli doktorlar tarafından nasıl da iyileştirilmiş?

Mesela bu adam, geminin yaşadığı yerin yakınına geldiğini duyunca tam üç gün boyunca yürümüş ve dört saatlik araç yolculuğu sonrasında da limana ulaşmış.

Boğazında uzun zamandır taşıdığı ve birlikte yaşadığı tümörün acısını varın siz düşünün. Gemide yapılan müdahalenin ardından başarılı bir şekilde tümör, vücudundan temizlenmiş.

Sambany'nin son hali de böyle :)

Bu küçük kızın adı da Justine. Doğuştan bacakları eğeri. Gemide yapılan operasyondan 5 ay sonraki haline ve yüzündeki gülümsemesine bir bakar mısınız?

Fanta isimli bu kadının kolundaki tümör tam tamına 4,5 kilo. Gemide yapılan 3 saatlik operasyon sonrasındaki ifadesini görüyor musunuz?

Kolunu daha önce hiç bu kadar yukarı kaldıramadığını söylüyor.

Bu da 5 yaşındaki Bernadette. Bacaklarındaki eğrilik ve dayanılmaz acılar yüzünden okula gitme hayallerini ertelemiş.

Gemide yapılan operasyondan sonra ise bu küçük kız sağlığına kavuşmuş. Yoksul ailesi "Onun okuyup bir gün bu ülke büyük bir insan olacağına inanıyoruz" diyor.

Bu da 12 yaşındaki Ulrich. 6 çocuklu bir ailenin ferdi. İnsanların bakışları ve futbol oynayamamak en büyük üzüntüsü.

Kamerun'da yaşayan Ulrich, gemide geçirdiği operasyondan sonra düşlediği hale kavuşmuş. "Artık bana başka bakıyorlar" diyor.

Bu kadının guatr ile başlayan rahatsızlığı ise yıllar geçtikçe daha da ciddileşmiş. Operasyondan sonraki mutluluğu görülmeye değer...

Bu minik boncuk tanesi de doğuştan tavşan dudak rahatsızlığına sahipmiş. Gemideki operasyondan sonra o güzel gülüşü iyice ortaya çıkmış...

İnsanları sağlığına kavuşturmanın yanında doktorların hastalara ve çocuklara verdikleri sevgi o kadar gerçek, o kadar merhametli ki...

Dünyada böyle insanların ve tıp çalışanlarının olduğunu bilmek gerçekten çok umut verici.

Bu arada gemi sadece hastaları iyileştirmekle kalmıyor, yerel doktorlara eğitim de veriyor.

Gemi gittikleri limanda 3-6 ay arası kalıyor. Bu esnada orada bulunan doktorlar da profesörler ve uzman kişiler tarafından eğitim görüyorlar. Böylece yerel halkın sağlık hizmetlerindeki kalitesi de süreklilik sağlıyor.

"Tek bir insanın hayatını değiştirebilmek bile bizim için en büyük başarı" diyorlar ama onların başarısı, binlerce kişiyle ifade edilebilir...

Bu arada gemide bulunan tüm personel kan bağışçısı. İhtiyaç olduğu taktirde hepsi hastalara gönüllü olarak kanlarını veriyor.

Savaşların, yoksulluğun ve açlığın kol gezdiği bu kötü dünyada Mercy Ships hareketi, yeryüzüne inmiş bir mucize sanki...

Onlar gibi yardımsever insanların çoğalıp, kötü insanların bir an evvel yer yüzünden silinmesi dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-eraslan1

Genç Yeryüzü Doktorları ve TADD bunun daha iyisini daha kısa sürede yapıyor .Herşeye önyargı ile yaklaşmam ama bence bu buzdağının görünen tarafı , altında Marmara Depreminde israilin yaptığı gibi ön saflarda koşup geri dönerken verdiklerinden çok aldıklarının fazla olan bir komplonun derin izleri de olabilir.

mtndlgr

Burada batının ikiyüzlülüğü var, atalarının sömürdüklerine şimdi yardım ediyorlar. Yine de güzel fikir, mutlu yüzler

aslanturk

Müslümanlar çıkarcıdır. Ne varsa elin gavurunda var.

yasminkoasg

iyilik yapmak başka insanları mutlu etmek evrensel bişey bunun müslüman yada hristiyan olmakla ne ilgisi var. Cennet ve Cehennem herkes içindir. Siz dünya ya ne fayda sağladıgınıza bir yetimin bir yoksulun ihtiyacını giderip yardım ettiğinize bakın.

mistikschaeffer

Müslümanlara göre öyle değil işte , müslüman değilsen hoop cehenneme . Ama allah affedicidir(yersen)

yasminkoasg

Elhamdülillah ben de Müslümanım kardeşim onu Allah bilir ,kimsenin haddine değil sen cehenneme yada cennete gideceksin demek , bunu diyen insanların da aklından şüphe duyarım. doğarken dinini seçemiyorsun , müslüman doğan birisi daha sonra din değiştirebiliyor yada Hristiyan birisi Müslüman olabiliyor kimsenin kendi içinde ne yaşadıgını kimse bilmez o yüzden çok da takılmamak lazım.

miss-simpson

yüzleri nasıl da gülüyor hekim olasım geliir

Görüş Bildir