Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yoksa Her Şey Bir Kurgu mu? Aylar Önce Yayınlanan Ekonomi Programında Anlatılan 8 Ekim Hareketliliği Kafaları Karıştırdı!

2.6bPAYLAŞIM

Trump'ın açıklamasının üstüne çıkan bu video akıllara yine komplo teorilerini getiriyor...

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik gerçekleştireceği Barış Pınarı Harekatı konusunda bir açıklama yapmış ve Twitter'dan yaptığı paylaşımla Türkiye'yi keskin bir dille tehdit etmişti.

Suriye'ye yapacağı olası müdahale öncesi Türkiye'nin yanlış bir şey yapması halinde Türk ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini belirten Trump, "Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım)" ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar burada: 👇

Trump Twitter'dan Tehdit Etti: 'Türkiye Limitini Aşarsa Ekonomisini Yok Ederim' - onedio.com
Trump Twitter'dan Tehdit Etti: 'Türkiye Limitini Aşarsa Ekonomisini Yok Ederim' - onedio.com

Trump'ın açıklamasının ardından dövizin dalgalanması ve doların yükselmesi daha önce de gerçekleşen benzer krizleri akıllara getirdi.

Özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın "...daha önce de yaptım" ifadesi önceki döviz krizlerine yönelik tepkilere neden oldu.

Ancak Twitter'dan Umut Barış Erdoğan'ın Mayıs ayında gerçekleşen bir programa dair paylaştığı video ortalığı karıştırdı.

Ekonomist Şant Manukyan 8 Ekim gününü işaret ederek, o güne çok ciddi miktarda opsiyon yazıldığını ifade etti.

Mayıs ayındaki Küresel Piyasalar programında, Şant Manukyan şu ifadeleri kullandı: "Bu tabloyu şunun için açtım; ilginç bir şekilde ne olduğunu hakikaten bilmiyorum, zannedersem hiçbirimiz de bilmiyoruz. Ekim’in 8’ine her türlü, yani alma tarafında da, satma tarafında da çok ciddi miktarda opsiyon yazılmış durumda. 150 milyon, 180 milyon, 200 milyon… devamlı olarak 8 Ekim’e yığılan bir TL opsiyon piyasası var. İlginç."

Ve sosyal medyadan çok fazla tepki geldi. İşte o paylaşımlar...

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smaban

iyi de 8 ekim'de operasyon felan olmadı ve herkes operasyon tarihini bildiler diyor. ben de bunu anlamadım :d

ahmet-yildiz4

Doğru. Ancak operasyon hazırlıkları o tarihte hız kazandı.

first_contact1

şerefsizlerr

kahraman-sezer

Yıllarca pkk yüzünden büyük sorunlar yaşamış bir ülke olarak o bölgeye girmemiz şart bu kaçınılmaz bir durum. Hatta çok geç kalındı. Bugün bu savaş başlamazsa yarın bu örgüt güçlendikçe ortaya çıkacak savaş sonucu daha çok insan ölecek. Ben komünistim ama dünya gerçeklerini göremeyecek kadar kör değilim. Bazı pembe sosyalistler sadece pembe hayalleri çerçevesinde değerlendirip savaşa hayır kimse ölmesin diyorlar ama bunlar dünya gerçeklerinden tamamen kopuk yaşıyorlar. Keşke dünya siyaseti ve insan doğası sizin düşündüğünüz kadar temiz olsaydı da biz de pembe sosyalist olabilseydik. En basitinden herşey barış ve kuşlarla çözülebiliyor olsaydı zaten devrimlerde kan dökülmezdi. Kansız devrim yok denecek kadar azdır.

kimsin-sen

Ya hele sen ne saçmalıyorsun. Ne güçlenmesi ak Sauron mu bu. Pkk dediğin başı boş terör örgütü. Bunun zaten destekçileri var. Ne gibi bir güçlenme yaşayabilir? Ne olacak ak. Uzaylılar gelip ellerine lazer silahı mı verecek? Savaş çıkıyor ve sebebi pkk değil. Sebebi, tayyip bunun üzerinden edebiyat kastırıp "ülkeyi biz kurtarıyoruz"a getirecek, oy kasacak, birileri ceplerini daha fazla dolduracak, boş yere masumlar ölecek. Ne sanıyorsun bu savaşı? Sen pembe sosyalist falan kasacağına, önce şu tatlı su bakış açını değiştir. Neyin gerçek neyin macera olduğunu ayırt edemiyorsun daha.

kahraman-sezer

Senin dar görüşlü olduğun ne kadar da basit. Bak bu operasyonun particilikle ilgisi yok. Zaten orada o örgütün güçlenip kalmasının başlıca sebebi bugün ki akp yönetimidir. Senin daha doğudaki savaştan haberin yok. Eğer coğrafi koşullar gerilla savaşına müsait olursa sen istediğin kadar güçlü ol o terör senin başına bela olarak kalacaktır. 35 yıldır neden pkk yok edilemedi? Abd talibana karşı neden başarılı olamadı? Cevabı ortada 'arazi koşulları'. Ypg gibi bir örgüt sınırında var olduğu sürece aldığı destek ve teçhizat yarın doğuda dağlarda dolaşan teröristin tedarikçisi olarak kalmaya devam edecek. Bu alanda uzmanı olmadığın konular hakknda boş atıp tutma. Şu an iktidar başkasında olsaydı bu savaş yine yapılmak zorundaydı. Sen önce bir bakış açını ve eleştirini doğru yerde doğru zamanda yapmayı öğren sonra gel buraya. İktidarın ne halt olduğunu da bana öğretme senden iyi biliyoruz

kimsin-sen

O bölgede ne kadar terörist adı altında grup varsa, hepsinin siyasi rolü var. Senin sorunun günümüzde ki teknolojiden haberdar olmaman. Coğrafya koşulları 1 bilemedin 2 yıl sıkıntı çıkartabilir sana şu koşullarda. 2. Dünya savaşı bile 5 yıl sürdü 60 milyon insan koskoca avrupa da öldürüldü. Bir tane gerilla, ne alman tarafında, nede diğer tarafta kaldı. Bu savaş 1939 yılından 45 yılına kadar sürdü. Sen şimdi çıkıp göt kadar ortadoğuda pkk temizleyemediğini mi söylüyorsun.? He şimdi dersin komşu devletler de barınıyorlar vs. Sen ülkende olanı 35 yıldır temizleyememişsin. Neyse özetle bunların hepsi siyasi amaç güden örgütler. Sende uzmanmış gibi konuşup bana boş yapıyor ayağı yapma. Sen önce dünyanın nasıl döndüğünü öğren. İktidarı çözmüşsün helal olsun. Haha ne diyeyim ak

kahraman-sezer

Ben tüm arazi koşullarında savaş doktrinleri dahil bu konuda bir uzman olarak konuşuyorum sen ise sınırlı mantığını kullanarak bilmişlik yapıyorsun günümüzde büyük devletler terörle mücadele ederken minimum kayıp verme odaklı savaşmak zorundadır dağlık gerilla şartlarında bir savaş yürütüyorsan buna özellikle dikkat etmek zorundasın. İkinci dünya savaşı gibi bir örneği karşıma sunmak hangi akla hizmettir bunu bilgi eksikliğine veriyorum. Bir devlet terörle mücadelede minimum kayıp vererek başarılı olmak zorundadır. Sen hiç görev yaptın mı? Neye güvenerek böyle konuşabiliyorsun? Sen sanıyor musun dağlara taşlara 100bin asker yığınca terör bitiyor? koskoca dağlık coğrafyayı mahallen gibi karış karış kontrol edilebiliyor mu sanıyorsun? Abd Sovyetler birliği gibi süper güç ülkeleri dağlık afgan coğrafyasında yenilip çekilirken senin bu söylediklerini akıl mı edemediler? Ülkenin en büyük sorunu Uzmanı olmadığı hiçbir şey bilmediği bir konuda uzman ağzı ile kendinden emin konuşmak.

kimsin-sen

Ya olum siz nasıl tiplersiniz ak. Kardeşim savaş doktroini, uzmanı olmak ne demek? Savaş ile siyaset aynı şey mi sanıyorsun sen? Senin sandığın savaşlar eskidi yavrum. Bunun matematiği basit. Önce bir virüs üretirsin, ardından da anti virüs üretip, sizi kurtardım dersin. Bu hep böyle süregelir .Terörist devlet ilişkisi de danışıklı dövüşten ibaret. Sen insanı çok omurgalı bir canlı sanıyorsun. 2. Dünya savaşını örnek veriyor olmak bir bilgi eksikliği değil, kanıttır. Senin kafa gerilla taktiklerine gidiyor. Çok oyun oynuyor olmayasın. Bu ülkenin askeri 2 günde kıbrısı aldı. Dünya artık maneviyat ile dönmüyor. Maneviyatı satan insanların cebi için dönüyor. Özetle bana askeri dehasıymış biliyormuş ayakları yapma. Bu söylediğin siyaset ile ilgilidir.

kahraman-sezer

Cahile laf anlatmak özellikle mesleği olmayan uzmanlığı olmayan işlerde işin uzmanına laf anlatmaya çalışana laf anlatmaktansa sokaktaki sarhoşla muhabbet daha faydalıdır. İkinci dünya savaşında gerilla arazisi mi vardı ey cahil ergen? dümdüz avrupa. sadece yugoslavya dağlarında nazilerle sırp partizanlar yer yer çatışmalara girmiştir ve bu arazide savaş sonuna kadar dağlarda sırp partizanlar eylemlerini hayatta kalarak sürdürmüştür. Ülkem iki günde kıbrısı almış vay salağa bak sen. Babam Kıbrıs savaşı gazisiydi 1 yıl her iki harekatta da savaşın en ön cephesinde savaşmıştı.Yaşanılanları anlatsam ağzın açık kalır. Bir bok bilmeden şurada üç kuruşluk IQ suyla yorum yazan ergenlere bitiyorum ya. Cehalet hele ki cahil özgüveni şu ülkenin en büyük problemi.

kimsin-sen

Hade len. Ergenmiş. Bana popülist söylemlerle konuşma. Ben mış,miş ile konuşmuyorum. Haydi git bir sarhoş bul kendine. Söylediklerine anca o ağzı açık bakar zaten

kahraman-sezer

Sana sadece uzmanı olmadığın konularda kesin dille konuşmamanı söylüyorum. Mesleğin olmadığı çok belli bari mesleği bu alanda olan insanlarla tartışıp kendini komik duruma düşürmemelisin. Her insanın genel kültür anlamında az çok bilgisi olabilir ama bunu kesin bir dille küstahça dile getirirsen işte o zaman komik bir durum ortaya çıkar. Ben bir mimara ya da kendi alanında uzman bir mühendise vs vs hangi meslek olursa olsun asla böyledir şöyledir diyemem çünkü kimseye işini deneyimini mantık yoluyla açıklayacak bir kapasitem olmadığının bilincindeyim. Sende öyle olmayı dene bilmiyorum demek ayıp değil. Egonu yenmeye çalış.

_oishii_

3.dünya savaşı, kasımpaşalı bir şizofrenin kendini ortadoğu padişahı sanmasıyla başlamıştı zaten yıllar önce

ercannedio

Şimdi 1. si mayıs ayında dolar 6.30 lardaydı. Şuan daha düşük. Bu işten nasıl bir kar görebilirler? İkinci husus da tabi ki her şey planlı olacak. 1 günlük kararla sıdır dışına asker mi yığılır? Tabi ki aylar öncesinden planlarsın herşeyi. HAngi birlikleri nereye çıkartacaksın. Lojistik desteklerini nasıl vereceksin falan bunlar öyle 1 günde 2 günde yapılacak planlar değil.

orcun-sarac

1.si mayıs ayında doların gördüğü en üst nokta 6.15 civarı. Ayın yaklaşık yarısında da 6'nın altında seyretmiş. 2.si burada bahsedilen şeyi sen hiç anlamamışsın. Kimse kalkıp da harekat dün planlandı bugün de kalktık gidiyoruz demiyor zaten. Mevzu yaklaşık 5 ay öncesinden tam da trump ın bizim harekatımızla ilgili tweeti atıp doları anında yaklaşık 20-30 kuruş artırmasının nasıl tahmin edilmiş olması. Çünkü sadece bu tarihe aşırı bir opsiyon yüklenmesi var. Bizim gibi önceden tahmin edilemeyen ve dengesiz ekonomilerde bu kadar uzun vadeli opsiyon işlemi yapmak son derece mantıksız bir durum. Ayrıca opsiyon işlemi bir nevi alım satım talimatıdır. Peşinen hiçbir şey alınmadığı için kimsenin kar ya da zarar etme durumu yoktur.

ercannedio

İyi de operasyona girmemizle abd'den bi ses gelecek ve dolar yükselecek. Bunu tahmin etmek için ekonomist falan olmaya gerek yok ki. Millet opeasyon mayıs ayından planlıymış bizi kandırıyorlar herşey bir senaryo diyor. Dolar yükselsin diye operasyon yapıyoruz diyen var, ekonomik kriz geliyordu ona kılıf olsun diye yapıyoruz diyen var. bu kadar basit mi bu işler ya? Birileri ülkesinin bekası için çalışırken diğerleri bir taraftan da kendi cebini düşünmüş. durum bundan ibaret. Ama yani doların yükseleceği bariz bişeydi.

orcun-sarac

Operasyon mayıstan da önce planlanmış olabilir bunu bilemeyiz ama, artık belli ki bu günlerde yapılması an meselesi. Kaldı ki zaten aylardır ha yaptık ha yapıcaz diye işaret verip duruyoruz. Bunun üstüne tam 8 ekim gününe denk gelen bir tweet ve mayıs ayından 8 ekim gününe yapılan opsiyonlar. Sence bu kadar tesadüf olur mu? Bu kadar basit mi demişsin ama ülkedeki bütün güçler senin elindeyse gerçekleştirmek o kadar da zor değil.

ercannedio

Operasyon mayıstan da önce planlanmıştır. Mayısta kesinleşmiştir. 2 günde karar alıp girersen hezimete uğrarsın.

ercannedio

Abi ben borsadan çok anlamam, anlıyor olsam yerin 60 metre altına inip çalışmam zaten. Ama hareketliliğin başladığı gün amerika'dan bir ses geleceğini ve dolarda oynamaların olacağını bilmek için kahin olmaya gerek yok.

Gizli Kullanıcı

Hocam sen yerin 60 metre altında çalışmaya devam et, boş ver burada yorum falan yapma sen.

ahsen-celik2

Ercan Özdemir Allah rızası için be kardeşim neyi anlamadın vallahi ben çatladım sinirden yaa. Operasyon önceden kararlaştırılsın sonradan kararlaştırılsın 5 dk da planlansın 50 senede planlansın konu bu değil ki. 9 Ekim de harekat başlıyor birileri 5 ay önceden 8 ekime milyon dolarları bağlıyor. Yani burda ne açıklanması gerek nereyi anlamadın vallahi billahi çözemedim ben.Türkiye bütün Amerika'ya EEYYYYYY Amerika biz bi harekat planlıyoruz 9 ekim gibi giricez demedi ki 5 ay önceden. Yani adamlar "Bu Türkler harekat yaparlar bu harekat hazırlığı 5 ay sürse Trumpta son gün twit atar iki üç günde ordan ekleyin 7-8 ekime falan denk geliyo beyler 8 ekim'e ayırtalım biz milyon dolarları temiz olsun" falan diye bi yatırım mı yapıyolar.Yani öyle aptal bi noktayı soruyosun ki neyi nerden nasıl anlatacağımı şaşırdım.

Görüş Bildir