Görüş Bildir
Haberler
YKS
YKS Ek Tercih Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? YKS'de 140 Puan Alanlar Ne Zaman Tercih Yapacak?

YKS Ek Tercih Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? YKS'de 140 Puan Alanlar Ne Zaman Tercih Yapacak?

YKS ek tercihler için binlerce adayın bekleyişi sürüyor. 140 puana kadar düşürülen baraj sonrası adaylar üniversitelerin boş kontenjanlarına yerleşme fırsatı yakalayacak. Geçtiğimiz gün sona eren üniversite kayıtlarının ardından “2021 YKS ek tercih yerleştirme başvuruları ne zaman başlıyor, yapılacak, ikinci tercihler için tarih belli oldu mu?” gibi birçok soru da gündemdeki yerini almış oldu. Peki, YKS ek tercih yerleştirme başvuruları başlayacak, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? İşte tüm detaylar

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

YKS ek tercih tarihleri son dönemde binlerce adayın gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. 140 puana kadar tüm adaylara ikinci yerleştirmelerde başvuru hakkı tanınırken üniversite kayıtlarının 10 Eylül tarihinde sona erdiği biliniyordu. Peki, '2021 YKS ek tercih yerleştirme başvuruları ne zaman başlıyor, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak?'

YKS İKİNCİ TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS barajının altında kalan adayların yerleştirilmesi için YKS barajı düşürüldü. Bu kararla TYT barajı 140, AYT barajı 170'e düşürüldü. YKS tarihinde ilk kez ikinci tercih (ek tercih) uygulanacak. Ancak YKS ikinci tercih tarihi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ek tercih tarihi duyurulduğunda sabah.com.tr'de yer alacak.

140 PUAN ALANLAR İÇİN TERCİH SÜRECİ NASIL OLACAK?

2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme ve ek yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlar için bu seneye özel 'ikinci ek yerleştirme' yapılacak.

Düşürülen baraj puanlarla tercihler bu aşamada yapılabilecek ve TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

Merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlar için TYT ve AYT/YDT için yine 150/180 baraj puanı esas alınarak yapılacak 'ek yerleştirme' ile 140/170 baraj puanı esas alınarak yapılacak 'ikinci ek yerleştirme' süreçleriyle ilgili tercih ve sonuç tarihleri ÖSYM tarafından ilan edilecek.

YKS EK TERCİH ÜCRETLİ Mİ, NE KADAR?

Geçtiğimiz yıl YKS ek tercihleri için 20 TL ödeniyordu. ÖSYM'nin e-İşlemler sayfasından yatırılan bu ücretin bu yıl da aynı aralıkta olması bekleniyor. Ancak kesin rakam henüz belli değil. ÖSYM, YKS ek yerleştirme kılavuzu yayınlandığında bu ücret de belli olacak ve haberimizde yer alacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
2
2
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın