Yılmaz Özdil'in Atatürk'le Bütünleştiği Süreçte Hayatımıza Katmış Olduğu İlginç Detaylar

1.6bPAYLAŞIM

Günlerdir o ve onun çıkartacağı yeni kitap konuşuluyor. Nasıl konuşulmasın? Söz konusu hem büyük önder Atatürk hem de özel koleksiyon olarak çıkacağı açıklanan 2500 TL tutarındaki kitap. Gündem Yılmaz Özdil'i tartışırken, biz de onun hayatımıza katmış olduğu bazı şeyleri kısa da olsa ele alalım istedik.

Türkiye'nin en çok okunan köşe yazarlarını şöyle bir düşünsek, akla ilk gelen isimlerden biri de muhakkak ki Yılmaz Özdil olacaktır.

İzmirli bir ailenin oğlu olan Özdil, 80'lerden itibaren gazetecilik hayatına başlamış ve başarılarıyla kısa zamanda çalıştığı gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yapmıştı. Kimisi onun ismi var diye gazeteyi okuyordu, kimisi de okuduğu haberin arkasında o olduğunu bilmeden gündeme ilgi gösteriyordu. Gerçek şu ki, o zamanlar onun ismini henüz bu kadar çok konuşmuyorduk.

İnternetle ve elektronik postayla yeni tanıştığımız dönemde "FW: FW: Helal Olsun. Mutlaka oku! Paylaş!" şeklinde zincir maillerin vazgeçilmez yazıları da yine Yılmaz Özdil imzasını içeriyordu.

Sanki Yılmaz Özdil bilgisayarın başına oturmuş da tek tek hepimize elektronik posta gönderiyordu adeta. Hayır elbette böyle bir durum değildi bu. Net ifadeler, söylenmek istenen şeyler ve çoğu kişinin dile getirmek istediği sözler Yılmaz Özdil tarafından kaleme alındığı için üslubu yakın geliyordu. İnsanlar paylaştıkça paylaşıyordu Özdil'in yazılarını.

İnternetin ve gelişen sosyal medyanın da gücüyle Yılmaz Özdil gazeteci kimliğinin dışında farklı tarzıyla dikkat çeken bir figür haline gelmeye başladı. Kısa cümleler, paragraf yerine konulan yıldızlarla doldurulmuş upuzun yazılar "Yılmaz Özdil tarzı yazı" tanımını oluşturdu.

Yılmaz Özdil konuşuldukça, imzasını attığı eski işler de yeniden gündeme gelmeye başladı. Ki aslında gerçekleşen zaman diliminde bile ses getirmiş, hatta ses değil tepki çekmiş işlerdi bunlar.

www.yesilgazete.org

2000 yılında İstanbul'da oynanan Galatasaray - Leeds United maçı sırasında Leeds taraftarı iki kişi öldürülmüştü. Bu acı olay, futbol tarihimizdeki utanç listesinin başında yer aldı. O dönem Star gazetesinin attığı "Two Size" başlığı, “Sahada da, dışarıda da 2-0” şeklinde devam ediyordu. Yılmaz Özdil, yazı işleri müdürü olduğu Star Gazetesi'nin bu başlıkla çıkmasına izin verdiği için kimi gruplar tarafından "Yılın Irkçısı" olarak nitelendirildi.

Yine aynı dönem Star Gazetesi'nin attığı DİNGİLTERE başlığı da tepkilerin odağı oldu ve Yılmaz Özdil'in ismi yeniden anılmaya başlandı.

2012'de Uludere'de yaşanan olaylar sonrası kaleme aldığı "Sayın Kaçakçı" isimli yazısı yine tepki çekti. İnsanlar "Hayır anlatmak istediği o değil" ve "Bu yapılan ayıbın ta kendisidir" şeklinde ikiye bölündüler.

En son geçtiğimiz sene Sözcü gazetesinde yazdığı "Türk Tabipler Birliği" yazısının 12 yıl önce Sabah gazetesinde yayınlanan yazısıyla aynı olması yine çok konuşuldu.

Bu yazı aslında çoğu kişi tarafından oldukça beğenilmiş ve sosyal medyada paylaşılmıştı. Yazının eski olup olmadığını umursamayan insanlar, içeriği ile ilgilendiler. İçerikle ilgilenmeyenler de yazının "eski" olduğunu vurgulamayı tercih ettiler.

Uzun yıllar yol arkadaşlığı yaptığı duayen gazeteci Uğur Dündar ile Halk Arenası ise bir kitle tarafından kaçırılmaması gereken programların başında geldi.

Ancak Yılmaz Özdil günümüzde daha çok yazmış olduğu kitaplarla gündeme gelmiş bir isim. Özellikle Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yazmış olduğu kitaplar, ülkede en çok satanlar listesine girmeyi başardı.

Kitaplarının vazgeçilmez konusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ü, çocuklar için de seri haline getirmesiyle dikkatleri iyice çekmeye başladı.

Son kitabı "Mustafa Kemal" ise kitapçıların en geniş standında, marketlerin üst üste dizilmiş reyonlarında yer buldu. Onun kaleminde önlenemeyen bir Atatürk teması işleniyordu ve bunu artık herkes kanıksamaya başladı.

Öyle ki, insanların Atatürk'e olan özlemi ve duyduğu sonsuz sevgi Yılmaz Özdil'i adeta bir aracı konumuna getirdi. İmza günlerinde yaşanılan duygu yoğunluğu, gözlerden yaş olup akmaya başladı.

Not: İmza günü sırasında imzalatılan kitap yeni çıkan özel seri değil, Mustafa Kemal kitabının ilk baskılarından birisidir.

Ancak bu önlenemeyen Mustafa Kemal teması, bir süre sonra başka bir boyuta taşındı. Özdil, "dünyanın her yerinde olduğu gibi" diye açıkladığı özel baskı Mustafa Kemal kitabının 2500 TL'ye satılacağını açıkladı.

Tepkilerin Odağında: Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' Kitabı 2.500 Liraya Satılacak - onedio.com
Tepkilerin Odağında: Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' Kitabı 2.500 Liraya Satılacak - onedio.com

Bu son hamle, bir kesimde Atatürk üzerinden ticaret yapmak ve büyük bir değeri kullanmak olarak yorumlanırken, bir kısımda da "Yeter ki Atatürk'ü yazsın, dokunmayın" tepkisiyle karşılandı.

Hatta sosyal medyada Özdil'i, kitaplarında kullandığı bilgiler için "kaynakça" göstermemekle itham edenler oldu.

Bir Tarih Öğrencisinin Yılmaz Özdil'e Atatürk ile İlgili Yanlış Bilgiler Yazdığını İddia Ettiği Mektubu ve Gelen İlginç Cevap - onedio.com
Bir Tarih Öğrencisinin Yılmaz Özdil'e Atatürk ile İlgili Yanlış Bilgiler Yazdığını İddia Ettiği Mektubu ve Gelen İlginç Cevap - onedio.com

Kaynakça ile ilgili bir açıklama yapmadı belki henüz ama 2500 TL'ye satılacak kitap için "Doğalgaz faturası değil, ödemek zorunda değilsiniz" dedi.

Bu açıklama kimilerini tatmin etse de kimisi için geçersiz bir argüman olarak yorumlandı. Çünkü zaten Atatürk'ü anlamak için Ata'nın kendi kaleminden yazılan Nutuk isimli bir başyapıt hali hazırda duruyordu.

Hatta oyuncu Gürgen Öz, Özdil'e olan tepkisini bu video ile dile getirdi.

Tepkiler ve yorumlar devam ededursun, Atatürk sevgisi kimsenin tekelinde olmayan yüce bir değer esasında. Ata'mızın bize gösterdiği ışık, bu yoldaki en büyük rehberimiz.

Onun bu ülke için yapmış olduğu şeylerin daha çok anlatılması, daha çok idrak edilmesi konusunda hemfikiriz. Bizler onun ilkelerine sahip çıkarken, arkamızdan yepyeni bir nesil geliyor.

                                                  *

Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamak için akla, bilime, sanata sonsuz sahip çıkmak; onun bıraktığı yüce mirası devam ettirmek hepimizin asli görevi.

                                                 *

Biz Ata'mızı gündemin belirlediği zaman dilimlerinde değil, her an ve her dakika okulumuza giderken, kadın - erkek iş hayatında çalışırken, çağdaş bireyler olarak sokakta dolaşırken anıyoruz.

                                                *

Gün geçtikçe onu daha iyi anlıyor ve daha çok özlüyoruz. Saygımız ve minnetimiz, tarif edilemeyecek kadar büyük.

                                               *

Sevgi ve özlemle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhan-aydin1

bir taraf din istismarı yapar diğeri Atatürk istismarı yok birbirlerinden farkları..

tc-ahmet-ozan-sen

"İtham etmek" abartı olmuş. İtham edecek bir şey yok; her şey ortada! Kaynakça yok bu kitapta, bilgilerin kaynakları eksik. Öykü roman yazmıyorsa eğer, bir şekilde atıf yaptığı kaynaklardan bahsedecek. İşte bu yok. Mesela "Atatürk leblebiyi çok severdi leblebileri atıp atıp ağzıyla tutardı" tamam. Peki bunu nereden okudun? Şöyle olmalı: "Cemal Granda'ya göre Atatürk leblebileri havaya atıp atıp ağzıyla tutardı". Bu kadar. Bazı bilgi yanlışları da yok değil. Mesela Foks'un ölümünün ayrıntılarını vermemiş. Çizdiği kusursuz portre zedelenir diye mi?

nazli-balaban

Yahu adam bu kitabı ilk çıktığı günden itibaren 2500 TL'ye satsa, oluşan öfkeye okeyim. Ama yani... Git arkadaşım, git! 20 Liraya var her yerde. Milyon satmış yani. 2500 TL'ye sattığı kitap yerine, yine gazete derlemelerinden olan iki kitap daha çıkartır aynı parayı kırardı zaten bu adam! Yani neyin öfkesi bu onu anlamıyorum. Elektrik faturalarında ödediğimiz tonla vergiye, tuvalet kağıdının yetmiş küsüre kadar ulaşmasına bu kadar tepki göstermedik millet olarak. Farz edin Atatürk modifiyeli bi arabanız var. Bir milyon liraya satmak istiyorsunuz. Kim ne diyebilir? En fazla almazlar. Kimse size "Atatürk'ü kullanıyorsun" demez.

nazli-balaban

Yazı, adamın yazısı, kitap adamın kitabı, yaptığı masraf kendi masrafı... Eee? Size ne hocam size ne? Almayın olsun bitsin. Aman gelir elde ediyor da... Aman parayı kırma peşinde de... Hepiniz Atatürk'ün kurduğu bu cumhuriyeti yükseltebilmek için karın tokluğuna çalışıyorsunuz, memlekette bir Yılmaz Özdil para kazanıyor. Bütün sanatçıları vurun! Sanatı gibi naif bir şeyi kullanıp, köşeyi dönmenin derdinde hepsi(!)

fatih-gulpinar

bu olay da Türkiyedeki yobazlığın sadece dine has bişey olmadığını göstermiştir.2500 tl bu kitaba verenlerle şeyhin ayağının değdiği halıya 50-10000 veren kişilerin beyinleri aynıdır.Allah yobazlardan uzak eylesin.Amin..

neyse-sustum

lan el yazması nutuk baskısı mı varmış hemde 115 tl. valla arkadaşlar güle güle ben kitapçıya gidiyorum.

Görüş Bildir