Görüş Bildir
Haberler
Yılmaz Özdil'e 'Yobaz' Davası: 2 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Yılmaz Özdil'e 'Yobaz' Davası: 2 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sifil, “Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın” dediği Sözcü yazarı Yılmaz Özdil hakkında şikâyette bulundu. Sifil, söz konusu ifadesine karşın “Yobazın Tehdidi” başlıklı bir yazı kaleme alan Özdil’in kendisine ‘alenen hakaret' ettiğini ileri sürdü. Özdil’in 2 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sifil'in tepki çeken sözleri fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmiş ve takipsizlik kararı verilmişti. 

Sözcü'den Ümit Türk'ün haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede eleştiri sınırlarının aşıldığı bu suretle “Yobazın Tehdidi” başlıklı yazısında müştekiye yönelik zincirleme şekilde basın-yayın yoluyla alenen hakaret eyleminde bulunduğu” ifadelerine yer verildi.

İddianamede Yılmaz Özdil'e, “basın-yayın hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 ay arasında bir hapis cezası verilmesi talep edildi.

"Yazdıklarım eleştiri mahiyetinde"

"Yazdıklarım eleştiri mahiyetinde"

Yazdıklarının eleştiri mahiyetinde olduğunu belirten Özdil ise “Müşteki hem beni tehdit eder nitelikte hem de şirk koşar vaziyette ‘cesetlerimizin camiye alınmaması gerektiğini' beyan etmişti. Ben ‘şuursuz' ve ‘yobaz' kelimelerini sözlük anlamları ile ve eleştiri mahiyetinde kullandım. Bu sözcüklerin hakaret içerir bir yanı bulunmayıp bir fikre körü körüne bağlanma konusunu anlatmak için kullandım” dedi.

"İddianame haksız ve dayanaksız"

"İddianame haksız ve dayanaksız"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yılmaz Özdil hakkında hazırlanan iddianamenin haksız ve dayanaksız olduğunu belirten Avukat İsmail Yılmaz, “Özdil'in cevap hakkını kullanarak bu tehditlere karşı kaleme aldığı yazısının ceza davasına konu edilmesi düşündürücüdür. Zira, bu olayın başlangıcı Yılmaz Özdil aleyhinde yapılan paylaşımdır. Yargı sistemindeki adaletsizlik artık gün yüzüne çıkmıştır. Muhaliflere uygulanan hukuk ile diğer kişilere uygulanan hukuk arasındaki uçurum, ne yazık ki giderek de artmaktadır” dedi.

Ne olmuştu?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
11
9
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Ertuğrul

Soru 1: Cami senin babanın malı mı? Soru 2: Musallaya getirilmiş kim olursa olsun devlet memuru imam namazını kıldırmak zorundadır Soru 3: Kişinin günah ve... Devamını Gör

Bozkurt

İslamcı faşizm size her türlü saldırıyı yapacak ama siz sesinizi çıkarmayacaksınız. Yoksa mağdur oluyorlar!

Uygar Aytun

Kendileri saldırıp en galiz hakaretleri ederken iyi , sen ben hop birader dedik mi ağlayıp zırlıyorlar....