Yılın Alışveriş Günü Geldi! En İlginç Detayları İle Black Friday

199PAYLAŞIM

Black Friday (Kara Cuma); hepimizin duyduğu, ancak çoğu zaman anlamını detaylı bilmediğimiz bir gün.

1961 yılında Philedelphia eyaletinde, Şükran Günü'nden sonraki ilk Cuma gerçekleştirilen mağaza indirimleri o kadar büyük ilgi görmüş ve trafik öylesine tıkanmış ki; o güne Kara Cuma denmiş. Bu yoğun ilgi tabii ki mağaza sahiplerini memnun etmiş ve indirimi her yıl tekrarlamaya karar vermişler.

Amerika'da başlayan çılgınlık, zamanla diğer ülkelere de yayıldı.

Büyük perakende şirketlerinin %80'e varan indirimleri o kadar ilgi gördü ki, Black Friday zamanla Kanada ve İngiltere'de de bir gelenek halini aldı. Son yıllarda e-ticaret sitelerinin popülerleşmesiyle tüm dünyada uygulanan Black Friday indirimi artık global bir olay.

Neden Kasım ayının son Cuma'sı?

Amerika'da her Kasım ayının son Perşembe'si Şükran Günü olarak kutlanıyor. Aileler bir araya geliyor ve dört günlük tatilin tadını çıkarıyorlar. Cuma aslında resmi tatil değil, ancak tatilden sonraki günün hafta sonuyla birleştirilmesi çok normal. Bu nedenle bu gün alışveriş günü olarak düşünülmüş. Bir diğer neden de Şükran Günü ile birlikte Noel ve yeni yıla geri sayımın başlaması. Şükran Günü ve yılbaşı arasındaki günler, yıl boyunca en çok para harcanan zaman dilimi.

Black Friday'de her yıl izdiham ve suç olayları yaşanıyor.

Black Friday, mağazaların daha erken açılıp, daha geç kapandığı (bazen de kapanmadığı) bir gün. İnsanlar geceden mağazaların önünde nöbet tutuyor ve kapılar açıldığında içeri ilk giren olmak istiyorlar. Yağmalama şeklinde gerçekleşen alışveriş sırasında birçok yaralanma olayı yaşanııyor. 2008'de New York'ta sabah 5'te açılan bir mağazada yaşanan izdihamda bir çalışan ezilerek hayatını kaybetti. Müşteriler hiçbir şey olmamış gibi alışverişe devam etti. Bazı müşterilerin uzun kasa kuyruklarına aradan girmeye çalışarak kuyruktaki diğer insanları tehdit etmesi çok sık yaşanan bir durum. 2010 yılında bir oyuncak mağazasındaki kuyrukta bekleyen bir kadın, sıraya kaynak yapanları silahla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012'de de bir alışveriş merkezindeki otoparkta iki kişi park kavgası yüzünden vuruldu.

Black Friday'de çok kâr elde eden firmalar, yeni günler uydurmaya başladı.

Şükran Günü akşamını da çılgınlığa dahil eden Black Thursday ve sonraki Pazartesi internet satışına yönelik Cyber Monday gibi günler çıksa da, hiçbiri Black Friday kadar etkili olamıyor. Bazı firmalar indirimi hafta geneline yayıyor ancak yine de indirim oranının en yüksek olduğu gün Cuma oluyor. Sırf bu alışveriş için dünyanın çeşitli yerlerinden özel olarak Amerika'ya giden insanlar var.

Black Friday yılın en büyük alışveriş günü olmasının yanı sıra tesisatçıların da en yoğun olduğu gün.

Bunun sebebi gün boyunca su ve tuvalet kullanımının çok fazla olması.

Bu günü boykot edenlerin sayısı her geçen yıl biraz daha artıyor.

24 saati bulan ağır çalışma şartlarına maruz kalan çalışanlar, tatilde ailesiyle vakit geçiremeyen insanlar ve tüketim çılgınlığı karşıtları bu günü protesto ediyor. Öyle ki, artık Şükran Günü yerini Black Friday'e bırakmış durumda. İnsanlar eskiden aileleriyle yemek yiyip sonrasında maça veya eğlence merkezlerine giderken, şimdi alışveriş merkezleri önünde sıraya giriyorlar. Eskiden Cadılar Bayramı-Şükran Günü-Noel şeklinde giden sıralama şimdi Cadılar Bayramı-Black Friday ve Noel olarak değişmiş. Mağaza vitrinlerinde ve süslemelerde bunu görmek mümkün.

Bu yıl 25 Kasım'a denk gelen Black Friday'in geçtiğimiz yıl rakamlarına bir göz atacak olursak;

- Şükran Günü ile başlayan hafta sonunun tüm cirosu 67,9 milyar Amerikan doları.

- Toplamda 136 milyon kişi alışveriş yaptı.

- Kişi başı harcama 403 Amerikan Doları olarak hesaplandı. 

- Online alışverişlerin kişi başı ortalaması da 128 Amerikan Doları.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vladimir

kapitalizmin dayatmasından başka bir şey değil.. bu tür olaylar pohpohlanır ve zihnine empoze edilir.. koyun misali sürü ne yapıyorsa sende onu yaparsın.. yani bi tv ucuzladı diye önündeki insanları çiğnemek,yağma yapıyormuş gibi saldırmak vahşi kapitalizmin dayatmasından başka bir şey değil

birinci-tekil-birey

Para yok :)

drndvrm

Kriz kapıdayken ihtiyacımız olan tek şey de sanırım elde avuçta olanı Black Friday ile hunharca harcayıp sonrasında avuçları göğe açıp yakarmak. Gelmeyin tuzaklara...

salihtheboss

Yüksek zeka ürünü para tuzakları... Ama indirimler akıllı müşteri için büyük fırsat

okan-uzun3

da black friday etkinliginde yer aliyor, dilerseniz goz atabilirsiniz

Görüş Bildir