Yeşil Haberlerle Seviniyoruz! Çin'de Dünyanın İlk Orman Kenti 2020'de İnşa Edilecek

-

Çin dünyanın ilk Orman Şehri'ni inşa ediyor. Küresel ısınma ve hava kirliliği ile bir miktar da olsa başa çıkması beklenen Liuzhou Orman Şehri'nde 30.000 şanslı kişi yaşayacak. Detayları sizler için mimarın kendi internet sayfasından derledik.

Kaynak: https://www.stefanoboeriarchitetti.net/e...

Liuzhou Orman Şehri, birkaç yıl içinde inşaası bitecek 40.000 ağaç, 1 milyon bitki ve 30.000 insana ev sahipliği yapacak.

Şehirde iş yerleri, oteller, hastaneler ve okullar yer alacak ve her yer yeşil alanlarla kaplanacak.

Şehrin bir yılda 10.000 ton karbondioksit ve 57 ton kirletici madde emmesi bekleniyor. Planlamasını ise İtalyan Mimarlık Ofisi Stefano Boeri Architetti yaptı.

Güney Çin'in Liuzhou dağlık alanında, 175 hektarlık bir alana yayılacak şehir ayrıca Liujiang Nehri'nin kenarında yer alacak.

Kentin hava kirliliğine karşı olan duruşu ulaşım kanallarında da var. Liuzhou'nun hızlı treni elektrikle çalışıyor ve elektrikli araçlar için yolları var.

Liuzhou Orman Şehri ayrıca kendi kendine yetebilen bir şehir yerleşkesi olacak, geotermal enerji ve güneş panelleri ile doğa dostu enerji ve ısı elde edilecek.

Şehir birçok kuş, böcek, sürüngen ve diğer birçok hayvana ev sahipliği yapacak.

Özellikle Milan kentinde yapılan Dikey Orman'ın başarısından sonra Çin'de de benzer çalışmalar devam ediyor. Şangay ve Şenzen bölgelerinde yine aynı mimarlık ofisi tarafından çevre dostu projeler için araziler aranıyor.

Yapım çalışmaları ise 2020'de başlıyor.

Çin'den doğa için faydalı benzer bir haberi de sizlerle şöyle paylaşmıştık! Umarız bu yeşil girişimler artarak devam eder.

Çin'de Her Gün 43 Metreküp Oksijen Üretecek Asya'nın İlk Dikey Orman Kuleleri - onedio.com
Çin'de Her Gün 43 Metreküp Oksijen Üretecek Asya'nın İlk Dikey Orman Kuleleri - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Ne güzel valla

pedro-pascal

keşke bizde de olsa..😔

turk-istiklal-neferi

Ah ah...Ne olurdu bizde de böyle güzel projeler düşünülseydi.Tek düşündüğümüz her boş alana bir apartman dikmek,tek yapabildiğimiz çirkin düşünceli müteahhitleri zengin etmek.Doğayı,insanı,hayvanı seven insan kalmadı memlekette.En iyi mimar.mühendis,bilim insanı ve sanatçıları kaptırdık diğerlerine.O güzel insanlar da gittiler,demirin tuncuna insanın piçine kaldık Türkiye'de...

paulnewman

iyi de şahsen biz bu habere Çinli'lerden daha çok sevinemiyoruz..

layd

bizde de tarım arazileri yapıya açılıyor..

Görüş Bildir