Yeni Müfredatta İmam Hatiplere Sosyal Medya Uyarısı: 'Paylaşımlar Allah Katında Silinmiyor'

 > -
Abone ol

2017-2018 eğitim-öğretim dönemine geri sayım başladı. Yeni müfredata ilişkin ayrıntılar ise ortaya çıkmaya devam ediyor. Bugün basına yansıyan bilgiye göre Anadolu İmam Hatip Liselerinde eğitim gören öğrenciler,  yeni öğretim yılında okutulacak ‘İslam Ahlakı’ ders kitabında bir dizi uyarı ile karşılaşacak. Kitabın "Medya ve bilişim âdâbı" bölümünde “Her paylaşımın Allah katında silinmediği unutulmamalıdır" dendi ve ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Sanal dünyada söylenen sözlerin de hesabının verileceği unutmamalı. Allah’ın gerçek hayatta haram kıldığı her şeyin sanal hayatta da haram olduğunu bilinmelidir."

Yeni müfredat ülkemizin önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor. Dün basına yansıyan bir haber şöyleydi 👇

Yeni Müfredat Kapsamında Hazırlanan Ders Kitabından: 'Kocaya İtaat İbadettir, Ateistle Evlenmeyin' - onedio.com
Yeni Müfredat Kapsamında Hazırlanan Ders Kitabından: 'Kocaya İtaat İbadettir, Ateistle Evlenmeyin' - onedio.com

Bugün basına müfredeta ilişkin bir ayrıntı daha yansıdı ve Karar gazetesi tarafından 'Sanal dünyanın da ahireti var' başlığıyla manşetten duyuruldu.

Erol Metin'in haberine göre Anadolu İmam Hatip Liselerinde 2017-2018 eğitim öğretim yılında okutulacak ‘İslam Ahlakı’ ders kitabında öğrenciler sanal ortam konusunda uyarıldı. 

‘Âdâb-ı muâşeret’ bölümünde ‘Medya ve bilişim âdâbı’ başlığı altında, kitle iletişim araçlarından nasıl istifade edilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Kitapta sosyal medyada yapılan paylaşımların Allah katında silinmediği ifadelerine yer verildi:

“Her paylaşımın Allah katında silinmediği unutulmamalıdır. Başkalarının bilgilerine izinsiz bir şekilde ulaşmaya çalışmak, işletim sistemlerine girmek kul hakkı ihlalidir."

Ayrıca 'Kişi, Allah’ın gerçek hayatta haram kıldığı her şeyin sanal hayatta da haram olduğunu bilmelidir' denildi.

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlara dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi: 

“Sanal dünyada söylediği sözlerin de hesabını vereceğini unutmamalıdır. Kendi adını kullanmadığı durumlarda bile sorumlu davranmalı, yalan söylememeli, kötü sözleri yaymamalı, sanal dedikodular yapmamalıdır. Allah’ın gerçek hayatta haram kıldığı her şeyin sanal hayatta da haram olduğunu bilmelidir. Cinsellik, alkol, şiddet içerikli yayınlardan uzak durmalıdır.”

Son olarak internete fazla vakit ayırmayın uyarısı yapıldı 👇

Özellikle gençler arasında yaygın olan sosyal medya araçlarının 'bilinçli' kullanılmadığının belirtildiği kitapta “Kitle iletişim araçlarını kullanırken zaman israfından kaçınmalıdır. İnsanın kendisine, ailesine ve en önemlisi Allah’a karşı sorumlulukları olduğu unutulmamalıdır. Sanal ortamda gereksiz geçirilen vaktin, sorumlulukları yerine getirmeye engel olmamasına dikkat edilmelidir” ifadelerine yer verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir