Görüş Bildir

Yasaklı türler olarak belirlenen köpek ırklarının, kısırlaştırılarak 14 Ocak'a kadar kayıt altına alınması gerekiyor. Ancak köpeklerini kayıt altına aldırmak istemeyenlerden bir bölümü onları ormana bırakıyor. Yasak ırk besleyenlerden bazıları ise köpekleri barınaklara bırakıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne barınaklarına 35 yasaklı ırk bırakıldı. Kemerburgaz Hayvan Geçici Bakımevi Başhekimi Serap Baytemir Gülmez, 'Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türleri getirildi. Açıkçası onların bu şekilde sokağa terk edilmesini istemiyoruz. Köpeklerinden vazgeçeceklerse muhakkak bakım evlerine getirilmeli' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Temmuz ayında yürürlüğe giren 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türlerini veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yani bu hayvanların ticaretini yapanlara hayvan başına 2021 yılında 11 bin TL idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Yasa uyarınca 2022 yılında ise bu ceza 14 bin 982 TL'ye yükseldi. Ayrıca yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

Son gün 14 Ocak

Son gün 14 Ocak

Yasaklı türler olarak bilinen bu 6 köpek ırkı, 14 Ocak'a kadar sahiplerince belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınacak. Bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak.

Sokağa bırakana 30 bin TL ceza

Sokağa bırakana 30 bin TL ceza

Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak. Bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahipleri hakkında 30 bin TL idari para cezası uygulanacak.

Şartları sağlayamayacağını düşünen hayvan sahipleri ise köpeklerini terk etti.

Şartları sağlayamayacağını düşünen hayvan sahipleri ise köpeklerini terk etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvan bakım evlerine 7 Aralık'tan itibaren 35 yasaklı tür olarak belirlenen köpek ırkı bırakıldı.

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı Kemerburgaz Hayvan Geçici Bakımevi Yetkilisi Serap Baytemir Gülmez terk edilen köpeklerle ilgili son durumu anlattı.

Son 1 ayda terk edildiler

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
23
19
4
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gökçe

Kendi öz evladına babalık/annelik yapamayan insanlardan, evcil hayvan sahibi de olmaz. Evcil hayvanlar hiç büyümeyen çocuklardır. Düşünelim, adamın çocuğun... Devamını Gör

ceren yildirim

Benim aklim almiyor. Bir insan evladının nasıl sokağa terk edebilir nasıl barınağa bırakabilir. Çok acımasız bir dünya…

Bekir Tekin

mal insanın mal köpeği, akıllı insanın akıllı köpeği olur sorun köpekte değil yetiştirende onun için saldırgan olan veya başına bir iş açacağını düşünen sahi... Devamını Gör