Yeni Yasa Nedeniyle İç Savaşın Eşiğine Gelen Hindistan'da Yaşanan Vahşeti Gözler Önüne Seren 17 Kare

316PAYLAŞIM

Görüntüler gerçekten çok korkunç. 😱

1. Hindistan'da birkaç gündür Müslümanlar ve Müslüman olmayan insanlar arasında ciddi çatışmalar yaşanıyor.

twitter.com

2. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde Hindistan'da yeni bir yasa çıktı. Parlamento tarafından onaylanarak yürürlüğe giren bu yasaya göre, Müslümanlar dışında Güney Doğu Asya'dan gelen tüm mültecilere vatandaşlık hakkı tanınacak.

twitter.com

3. Müslümanlara bu haklar tanınmadığı için, yasa toplumun büyük bir kesimi tarafından tepki gördü. Daha da kötüsü birkaç gündür bu yasayı destekleyenler ve karşı çıkanlar arasında ölümlerle sonuçlanan bir çatışma var.

twitter.com

4. Müslümanlara göre bu yeni çıkan yasa 'Hindistan'ın laik anayasasını' ihlal ediyor.

5. Özellikle Delhi isimli şehirde gerçekleşen protestolarda, Müslüman gruplar bu yasanın bilerek çıkartıldığını, kendilerini dışlamak için yapıldığını öne sürüyorlar.

6. Çatışmalar sırasında hem Müslümanlar hem de Hinduların içerisinde olduğu 27 kişi yaşamını yitirdi.

7. Çatışmaların boyutları o kadar ciddileşti ki, yasayı destekleyen gruplar Müslümanlara ait ev ve dükkanları yakmaya başladı.

8. Fakat bazı kaynaklar hükümetin aslında yasayı destekleyen Hinduları arka planda desteklediğini iddia ediyor.

9. Hükümet tarafından bir an önce önlem alınmazsa, çok daha fazla insan ölecek ya da yaralanacak gibi duruyor.

10. İşte birkaç gündür durmaksızın devam eden çatışmadan kareler 👇

11. 👇

12. 👇

twitter.com

13. 👇

14. 👇

twitter.com

15. 👇

twitter.com

16. 👇

twitter.com

17. 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
norosirurji

Millete bu yaşamda fakir olanların dünyaya tekrar geldiklerinde zengin olacaklarını aşılaya aşılaya uyuttular,Müslümanlık işlerine gelmiyor tabii

corpse-bride

oda farklı bısey vadetmıyor kı cennette bal selalerı olacak su kadar hurı lacak dıye oyalıyorlar .asıl sebepeartık sosyal medya sayesınde mılletın uyanıyor olması

nira.guven

Olay sanırım biraz daha farklı. Elbette ölümler hiç hoş değil ama müslümanlarında tam haklı olduğunu sanmıyorum bu konuda Bbc'nin sayfasında açıklamış. What does the bill say? '''''The CAB amends the 64-year-old Indian Citizenship law, which currently prohibits illegal migrants from becoming Indian citizens. It defines illegal immigrants as foreigners who enter India without a valid passport or travel documents, or stay beyond the permitted time. Illegal immigrants can be deported or jailed. The new bill also amends a provision which says a person must have lived in India or worked for the federal government for at least 11 years before they can apply for citizenship.''''

feyk

hindistan muslumanlari bu konuda sonuna kadar haklilar, kabul edilemiyecek bir ayrimcilik ve asagilama sozkonusu. ama genede "hindistanin laik anayasasina aykiridir" savunmasi komik geldi. keza biraz sayisal ustunlukleri olsa cok iyi biliyoruzki ilk icini oyup cigneyecekleri degerler simdi arkasina sigindiklari laiklik ve anayasa olacak.

nira.guven

diyor ama bi bak istersen

sedat-yilmaz

müslümanlara ayrım yapıldığı için müslümanlar bu konuda haklı gibi görünüyor, ancak zamanında hindistan'ın din yüzünden hindistan- pakistan olarak ikiye ayrılması sebebiyle de (ki bu ayrılmanın eşit şekilde yapılmadığını, hinduların aleyhine yapıldığını düşünenler çoğunlukta) hinduların bu konuda hassasiyetleri var.

corpse-bride

aklıma bu geldı benımde banglades pakıstan İslam amaclı kuruldu. hındıstandakı adam der tabı yallah oraya dıye. gercı hındıstan oyle garıp bı yerkı bır suru etnık grup bır suru dın var bu durum bı cesıt hosgoru dogurması lazım yoksa zaten zorla kurdukları o devlet sıstemını bı daha goremezler

reshontheway

Hindistan belki de dünya üzerinde din savaşlarının yaşanabileceği en tehlikeli potansiyele sahip ülke. Ama bu sefer durum çok vahim. Vahşi hinduların yaptıkları yanına kar kalıyor.

Görüş Bildir