Görüş Bildir
Haberler
Yediiklim Yayınevi Sahibi Çelik: 'Mağdur Olan Biziz'

etiket Yediiklim Yayınevi Sahibi Çelik: 'Mağdur Olan Biziz'

Emre Ordu
04.08.2022 - 14:47 Son Güncelleme: 04.08.2022 - 16:01

KPPS'deki soru skandalı ile gündeme gelen Yediiklim Yayıncılık sahibi Münir Çelik, asıl mağdurun kendileri olduğunu savundu. Çelik, 'Soruların ÖSYM tarafından özensiz hazırlandığı görülüyor' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıklamasının ardından tartışmaların odağındaki Yediiklim Yayıncılık, basın toplantısı düzenledi.

KPSS sınavındaki soruların sızdırıldığı iddialarıyla tartışmaların odağına oturan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında iki farklı noktada arama yapılan Yediiklim Yayınevi yetkileri Ankara OSTİM’de bulunan merkez binaları önünde haklarındaki iddialara yanıt verdi.

'20 sorunun aynı çıktığı asılsız'

Gazete Duvar'ın aktardığı bilgiye göre, Yediiklim Yayınevi sahibi Münir Çelik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada kuruma yöneltilen iddiaları reddetti, birebir aynı olduğu ifade edilen soruların sadece bir tane olduğuna vurgu yaptı.

Kamuoyuna yansıyan ve sosyal medyada gündem olan ‘20 soru birebir çıktı’ iddialarını kabul etmeyen Çelik, “20 soru aynı çıktı iddiaları asılsızdır. Böyle bir soru yoktur. Hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi sorular bize verilmiş gibi bir durum olamaz. Yayınevinin tarihinde yok” dedi.

"Biz mi ÖSYM’den almışız, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin"

"Biz mi ÖSYM’den almışız, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin"

Eğitim alanında faaliyet gösteren yayınevlerinin sınavlarda sorulan sorulara yakın hazırladığı sorular ile prim yaptığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

“Biz dönem içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Biz benzer sorular yakalarsak kurum prim yapmış olacak. Yüzlerce yayınevi bunun üzerine kurgulanıyor. Buradaki sıkıntı Türkçe’de paragraf sorusu var. Geçen yıl DGS sınavında sorulmuş. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin.”

 Münir Çelik, Yediiklim Yayıncılık adına devletten ihale aldığı iddialarına da cevap verdi, “ÖSYM’den ben çok ihale almışım. Ben Yediiklim tarihinde ÖSYM’nin kapısından geçmedim, kimseyi de tanımam. Sadece bu yıl bir ihale aldık. O da Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Suriyeli öğrencilerin Türkçe düzeylerini ölçmek amacıyla yaptığı bir ihaledir” dedi.

"Hiçbir cemaate, siyasi partiye üye değilim"

"Hiçbir cemaate, siyasi partiye üye değilim"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hayatı boyunca hiçbir tarikata, cemaate, siyasi partiye üye olmadığını ifade eden Çelik, “Bulamazsınız. Biat etmeyen bir kişiliğim vardır” şeklinde konuştu.

Çelik, “Biz burada mağdur olan tarafız” ifadelerine yer vererek, “Her türlü saldırıya geçtiler. 1 milyon 600 bin gencin mağdur olmasına üzüldük. Sorular ÖSYM tarafından özensiz hazırlandığı yönünde bir sonuç çıkıyor burada” diye konuştu.

Ayrıca bakınız👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
60
40
10
9
9
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Alpaslan Kaygın

O kadar guvenmiyorum ki bence bu adam hakli osym calmistur kesinlikle

Sınav önceleri alanında ileri gelenler dışarıyla haberlesmeleri yasak olacak şekilde soru hazırlardı. Soruların çalınabilme ihtimali kalmadığından mi yoksa a... Devamını Gör

Kadir Doğan

ÖSYM'nin sağdan soldan soru araklayıp sınavı hazırlama potansiyeline inanıyorum.

Ercan

ÖSYM soru araklıyor diye bir durum yok soru bankası var ve bu soru bankalarına hocalar kendileri soru hazırlayıp gönderiyorlar adlarıyla soyadlarıyla falan. ... Devamını Gör

Ayşe Haseki

Adam ticaret yapıyor, düzenini, geçimini buna göre kurmuş. Ben ikna oldum. Denetim ve YÖK incelenmeli. Yok öyle ortaya bir günah keçisi atıp, kendini görünme... Devamını Gör