Görüş Bildir
Haberler
Yavru Vatan Gerilimi Sonrası İki Lider Bir Arada

Yavru Vatan Gerilimi Sonrası İki Lider Bir Arada

İçeriğin Devamı Aşağıda

2015, Kıbrıs'ta Çözüm Yılı Olabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. İlk kez yüzyüze görüşme yapan liderler yapılan basın açıklamasında, 'Yavru vatan' polemiği hakkında yorumda bulunmadı.

KKTC'nin yeni lideri Mustafa Akıncı ile  önümüzdeki dönemde atılacak ortak adımlara dair görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

'Her türlü iyi yaklaşıma, BM çabalarına destek verdik. Temennimiz en kısa zamanda sonuca ulaşılmasıdır. Sadece Türk tarafının gayretleriyle, özverisiyle sonuç almak mümkün değildir. Şimdiye kadar Kıbrıslı kardeşlerimiz, bu noktada her türlü gayreti göstermiş, güçlü irade koymuş ve çözümü isteyen taraf olduklarını açıkça ispat etmişlerdir. Artık Rum tarafının da işi yokuşa sürmekten vazgeçmesi ve bu yönde samimi çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi halinde biz, 2015 yılının Kıbrıs'ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz.

'Kıbrıs Türkünün meşru hakları muhafaza edilecek'

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, KKTC'ye destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, Yunanistan'ı da sürece katkı vermeye çağırdı:

'Bugüne kadar nasıl destek vermişsek bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanının ve kuracağı heyetin yanında olacağız. Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm yalnızca adadaki tarafların değil tüm uluslararası toplumun yararınadır. Yunanistan'ın da gerekli katkıyı sağlaması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı ile Türkiye ve KKTC arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi için yapılabilecekleri ele aldık. Türkiye KKTC'nin su ihtiyacına kalıcı çözüm bulabilmek için asrın projesi denebilecek bir projeyi hayata geçiriyor. Yılda toplan 75 bin metreküp içme suyunu Kıbrıs'a taşıyoruz. Belki de temmuz ağustos gibi bitmiş olacak. Kıbrıs Türkünün meşru hakları daima muhafaza edilecektir. İnşallah aydınlık yarınların güçlü Kıbrıs'ının temellerini atmış olacağız.'

Akıncı: Önemli bir eşikteyiz

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da açıklamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek başladı.

Kıbrıs sorununda önemli bir eşiğe gelindiğini belirten Akıncı, Anastasiadis'in Annan Planı'na 'evet' diyen ilk lider olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

'Uluslararası ortamda da oluşan olumluluk, bizler için de ek bir güç kaynağıdır. Uluslararası konjonktürün de getirdiği, bizlerin çözüm vizyonu için göstereceğimiz gayretler için yararlı olacaktır. Sizlerin de belirttiği gibi tek taraflı bir uğraş olamaz. Çözüm vizyonunun Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis tarafından kabul edilmesi dileğimdi. Dilerim ki, o 2004'te koyduğu vizyon yeniden gündeme gelsin ki, bu konuyu bir sonuca bağlayalım ve Kıbrıs Türk halkı uluslararası hukukun bir parçası haline gelsin. Biz kendi payımıza sizlerle yakın ilişki ve işbirliği içinde sonuca götürmek için çalışacağız. 2015'in çözüm yılı olması için var gücümüzle çalışacağız. Çözüm istiyoruz, en kısa zamanda istiyoruz. Ama ben bir sihirbaz değilim. Dokunup da bir çırpıda halledebilecek. Bu ancak iki tarafın ortak akıl yoluyla buluşması ve çözümü ortak bir ihtiyaç olarak algılamasıyla olabilir.'

Akıncı, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz için de 'Kavga sebebi olmak yerine birleştirici olabilir' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0