Yavru Maymunları Annelerinden Ayırarak Yapay Annelere Mahkum Eden Acımasız Harlow Deneyi

1PAYLAŞIM

Bir deney uğruna hayvanlara bu denli eziyet edilmesi?

Etik olmadığı kabul edildiği için uzun yıllar boyunca tartışma konusu olan Harlow'un Maymun Deneyi, psikoloji alanında gerçekleştirdiği iddialı deneyler ile bilinen Psikolog Harry Harlow tarafından yapılıyor.

Bir bebeğin, annesi ile arasındaki bağın yani sevginin hangi nedenlerle şekillendiğinin temelini araştıran bu deney için yeni doğmuş ve doğduğu an annelerinden alınmış maymunlar kullanıldı.

Bu maymunlara iki farklı anne veriliyor. Bunlardan biri tamamen tellerden yapılmış bir sahte anne olurken, diğeri yine tel olan fakat tellerin üzerine yumuşak bir kumaş ile beden oluşturulan sahte annedir.

Harlow'un burada öğrenmek istediği şey bebek maymunların kendini besleyene mi yoksa sıcak bir kucağa sahip olana mı gittikleriydi...

Deney gerçekleşirken Harlow bazen tel anneye bazen de kumaş kaplı anneye biberon vererek maymunları yönlendirmek ister.

Bunun sonucunda da maymunların biberon kimin elinde olursa olsun yalnızca kumaş kaplı anneye gittiği görülüyor.

Bebek maymunlar yalnızca acıktıkları zaman telden yapılma anneye gidip beslendikten sonra hemen kumaş kaplı anneye gidiyor.

Bunun yanı sıra yavru maymunların herhangi bir sosyal kontak kurmadan büyüyor oluşları, onları agresif ve bazen de sessiz bir kimliğe sürüklüyordu.

Deneyin sonucunda ortaya çıkan şey ise anne ile bebeğin arasındaki bağlılığın, tamamen yakın temas ile gerçekleşmesidir.

Özetlemek gerekirse, bebekler sadece beslenerek yaşayamazlar ve temas kurmak, kendilerini güvende hissetmek isterler.

Harlow bu sonuca vardıktan sonra deneyi biraz daha çeşitlendirir ve bebek maymunları ayrı odalara kapatarak korkutur.

Kumaştan annenin yer aldığı odada yavrular anneye sarılırken, hiçbir şey olmayan odalarda maymunlar agresif davranıp ağlar.

Gerçek anlamda etik dışı olan bu deney esnasında kullanılan maymunlar yetişkinlik dönemlerinde incelendiğinde bazıları çiftleşmeyi reddetti.

Bazıları ise asosyal davranışlar sergiledi. Çiftleşen maymunlar ise ya bebeklerini öldürdü ya da onlara yeteri kadar bakmayarak ölüme terk etti.

Deneyde kullanılan maymunların yalnızca çok az bir kısmı yavrularına yeteri kadar annelik yaptı.

Bu deney anne ve bebek arasındaki etkileşimi ortaya koysa da hayvanların hayatlarını temel anlamda sarstığı için çok ciddi tepkiler topladı.

Siz bu deney hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

İnsan Irkı Olarak Dünyayı Hayvanlar İçin Cehenneme Çevirdiğimizin Kanıtı Korkunç Olaylar - onedio.com
İnsan Irkı Olarak Dünyayı Hayvanlar İçin Cehenneme Çevirdiğimizin Kanıtı Korkunç Olaylar - onedio.com
Ne Zaman Bitecek? Dünyanın Dört Bir Yanında Hayvanlara Yapılan 13 Akıl Almaz İşkence - onedio.com
Ne Zaman Bitecek? Dünyanın Dört Bir Yanında Hayvanlara Yapılan 13 Akıl Almaz İşkence - onedio.com
İnsanları Görüyoruz Ama İnsanlık Göremiyoruz: Üzerlerinde Hakkımız Varmış Gibi Hayvanları Acımasızca İstismar Ettiğimiz 14 Alan - onedio.com
İnsanları Görüyoruz Ama İnsanlık Göremiyoruz: Üzerlerinde Hakkımız Varmış Gibi Hayvanları Acımasızca İstismar Ettiğimiz 14 Alan - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
galatacimbm1905

Üçüncü fotoğrafta içim parçalandı. Ulan insanoğlu!

rivaille

götünüz yiyosa insan bebeklerinde deneyin hem daha gerçek sonuç verir insanlar için yapılan bi deney sonuçta. gücünüz hayvanlara yetiyor değil mi

semih-kurnaz

Yapılmadığını ne biliyorsun? Hitleri duydun mu hiç? Onun bilim insanlarının yüzbinlerce insan üzerinde yaptığı canice araştırmalar sayesinde bilim ve teknoloji bu kadar gelişti.

semih-kurnaz

Etik dışı olsa da çok güzel bir çalışma, maymunlar üzerinden yapılan deneyin sonuçlarına göre ülkede en az yüzde 20 oranında çocuk bu şekilde yetiştiriliyor. Karnını doyur, eline telefon-bilgisayar ver ya da sal sokağa büyüyünce okula gönder cebine para koy ee ne oldu çocuk büyüdü. Sonra da o çocuklardan verim bekle. Ne verdin ki ne olsun çocuklar. Her sene +2 milyon öğrenci sınava giriyor birkaç bin öğrenci ülkeyi ileriye taşıyacak düzeyde anca çıkıyor. Yani binde bir oran neredeyse yani bin haneden sadece 1 tanesinde bilim insanı çıkıyor gibi bir oran var, onlarında çoğunluğu durumu iyi olan ailelerden çıkıyor ve genellikle yurt dışına gidiyor.

denverr

Yani diyorki çocugunuzun eline sadece iphone cebine harçlıklar vererek sevgisiz yetistirirseniz ya psikopat olur yada asosyal, ve evet deney çok şerefsizce

optsyn

Aq harlowu seni de 1m2 bir alana kapatıp sabah akşam götüne jop soksak bakalım nasıl bir psikolojiye sahip olucaksın. Bizde bunu araştıralım mı vicdansız puşt 😠 Hayvanlar ve doğa dile gelip konuşabilse insanı şeytan olarak tanımlardı kesin !

bahariye

hayvanlar bu dünyaya insanlardan acı ve vahşet yaşamak için gelmiş sanki :((( İNSANLAR KÖTÜ İNSANLAR KÖTÜ İNSANLAR ÇOK KÖTÜ!!!

Görüş Bildir