Yatak Odanızı Olduğundan Daha Geniş ve Ferah Göstermeniz İçin Uygulayabileceğiniz 25 Tüyo

118PAYLAŞIM

Eskiden her şey daha bir ferahmış sanki. Şimdi küçülüyor odalar. Evler kutu gibi, sıkış tepiş sanki. Siz de kutu gibi, küçük bir yatak odasına sahipseniz ve ortamı biraz ferahlatmak istiyorsanız bu 25 öneriyi uygulayıp odanızın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak Odanızın Duvarlarını Doğru Şekilde Boyayın.

1. Duvarları açık renge boyayın.

Bunun nedeni, açık renklerin ışığı yansıtması ve odanın daha parlak ve daha aydınlık görünmesini sağlaması. Koyu renkler, ışığı emer ve odanın daha küçük görünmesine neden olur.

2. Tek renk duvarlar

Koordinasyon herhangi bir oda tasarımının önemli bir özelliğidir ve başlamak için en iyi yer duvarlardır. Ferah bir oda için yatak odanızı tek renge, isterseniz farklı tonlara boyayın. Odanın farklı veya zıt renkler ile boyanması, odanın daha küçük olduğunu hissettirirken odayı bölümlere de ayırmış olacak.

3. Tavan çerçevelerini daha açık renge boyayın.

Bir başka basit optik yanılsama, tavan çerçevelerini biraz daha açık bir renkle boyayarak gözünüz derinliği algılamasını sağlamak. Bu basit numarayı küçük yatak odası tasarımınızda birleştirmek, duvarların daha uzakta olduğunu hissettirecek ve size daha geniş bir yatak odası hissi verecektir.

4. Tavanı daha koyu bir renge veya cesur desenli duvar kağıtlarına bırakın.

Bu ilginç bir teknik çünkü aslında gözünüzü yukarı bakmak için kandırıyorsunuz. 

Göze hitap eden renkleri veya desenleri kullanmak, yüksek tavanlara sahip olmamanıza rağmen, yükseklik yanılsaması verir.

Yatak Odanızı Mobilya ile Daha Büyük Gösterin

5. Az yer kaplayan-küçük mobilyalar seçin.

Tüm küçük yatak odası tasarımları optik yanılsamalarla genişletilmiş değildir. Açıkçası odanızda ne kadar az eşya olursa odanız o kadar büyük görünecektir. Basit bir çözüm olarak yatağınızı bazalı tercih etmeniz ya da yüksek bir karyola alıp altına düzenleyicilerle eşya yerleştirmeniz yer kazanmanızı sağlar.

6. Fazla eşyadan kaçının.

Özellikle küçük bir odada her zaman iki komidine ihtiyacınız yoktur. Hayatınızı kolaylaştırmak için ekstra şeyler yapmak her zaman güzeldir ancak alan bir sorunsa daha az mobilya odanızı daha büyük gösterecektir.

7. Yaratıcı olun.

Özellikle küçük çocuk odaları için ranzaları tercih edin. Açılıp kapanan yataklar ve altında çalışma masası, dolap, kanepe bulunan yataklar bir yatağın kaplayacağı alanda iki mobilyayı kullanabilmeniz anlamına gelir. Size oldukça yer kazandırır.

8. Mobilyalarınızı alçak seçin.

Eğer kıyafetlerinizi veya eşyalarınızı koyabileceğiniz yeteri kadar yer varsa, karyolanızı ve diğer tüm mobilyalarınızı yere yakın olanlardan seçin. Bu tavanı daha yüksek tutar ve genişlik algısı oluşturur.

9. Şeffaf mobilyalar

Ahşap masanızı cam masa üstü ile değiştirmeyi deneyin. Bu, aynı miktarda alanı kaplıyor ama göz yanılması sağlayarak daha az alanı kaplıyormuş gibi hissettiriyor. Sandalyelerinizi ve diğer mobilyalarınızı şeffaf tercih etmeniz de aynı yanılsamayı sağlıyor.

10. Mobilya ayaklarını ortaya çıkarın.

Mobilyalarınızın ayaklarını ortaya çıkararak göz yanılması sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bunun anahtarı, mobilyalarınızın altındaki alanı temiz ve düzenli tutmaktır. Karyolaların uzun bacakları boş alan hissi yaratmaya yardımcı olacaktır.

11. Yatak üzerine montelenmiş raflar

Yatağınızın etrafında raf oluşturup yatağa gömmek biraz büyük bir yatak odası tasarım fikri gibi görünebilir ama raflar komidin görevi görebilir bu sayede yer tasarrufu sağlar. Ayrıca yatak girintisi duvarda derin bir yanılsama yaratır ve küçük odayı daha büyük hissettirir.

Yatak Odanızın Dekorla Daha Büyük Olmasını Sağlayın

12. Duvar çerçevelerinin üzerinde boşluk bırakın.

Duvara astığınız çerçeveleri duvarın alt kısmına daha yakın tutun. Fakat eğer yüksek raf veya dolaba sahipseniz tavana yakın tutmanız gözün yukarı kaymasını sağlayarak odayı daha ferah gösterecektir. Bunu yapabilmenin kolay yolu, duvarı üç eşit parçaya bölmektir.

13. Aynalarla illüzyon

Yatak odanızda çıplak bir duvar veya kapı varsa daha büyük görünmesi için buraya ayna ekleyin. Aynalar sadece ışığı yansıtmaz aynı zamanda doğru açıyla yerleştirilmiş bir ayna odaya derinlik veya yükseklik katar.

14. Renk uyumu

Dekorasyonunuzun tüm odada uyumlu koordine ettiğinizden emin olun. Benzer renklere sahip kitapları gruplamak kadar basit bir şey, bir bütün olarak birlik duygusu yaratacaktır. Yastıkları duvar resminizle eşleştirmeye çalışın. Bu, küçük bir odada bir gereklilik olan tutarlılık yaratır.

15. Raflar

Eşyaları yerden uzak tutmak ve yürüyüş alanı açmak için basit bir yol, rafları duvara monte etmektir. Kitap, resim çerçevesi hatta giysi saklamak için bunları kullanın. Raftaki ögeler de düzenlenmeli ve mümkünse renk kodlu olmalıdır.

16. Organizasyon

Karmaşık olmayan bir oda, mekanın ferah olarak algılanmasının anahtarıdır ve küçük bir yatak odasının daha büyük görünmesini sağlar. Elbiselerinizi çekmecelerde, kalemlerinizi bir kavanozda ve paralarınızı kumbarada saklayın.

17. Boş alanlar yaratın

Bazı insanlar boş alanların önemini anlayamıyor ve her yere bir şeyler koymaya çalışıyorlar. Tüm raflarınızı ağzına kadar doldurmak zorunda değilsiniz. Boş alanlar küçük bir oda için gereklidir, çünkü odanın biraz nefes almasına yardımcı olurlar. Odanızı küçük parçalarla dekore etmek çok daha mantıklıdır.

18. Küçük lambalar

Tavanınızın ortasından aşağıya sarkan avizenizle yalnız bir ışık kullanmak yerine, odanın etrafında birkaç küçük lamba kullanmayı deneyin. Bu, gözlerinizi odanın etrafında gezdirerek genişlik algısı yaratacaktır.

19. Kalın duvar sanatı

Odanızın duvarlarını birçok fotoğrafla doldurmak yerine kalın ve büyük bir sanat eseri kullanın. Bu, odaya bir odak noktası oluşturmaya yardımcı olacak, yapı ve derinlik kazandıracak.

20. Dikey ve yatay koordinatlar

Bu, yatak odanızın daha büyük hissettirmek için çok önemli bir kuraldır. Odanızı büyük bir resim olarak düşünün. Bu resimde planladığınız yatay ve dikey çizgilerden ayrılmayın. Bir yatay çizgiden sonra bir desen sonra bir dikey çizgi odanızı parçalar. Bu yüzden çizgileri karıştırmadan koordinasyon sağlayın.

21. Perdeleriniz yerde sürünmesin.

Perdelerinizin zemine kadar uzanmasına izin vererek odanın akışını kesersiniz. Bu yüzden perdelerinizin yerden hafif yüksekte kesilmesi odanızı daha geniş gösterecektir.

22. Koyu renkli perdelere elveda!

Sabahın erken saatlerinde güneş ışınlarından korunmak isteyebilirsiniz ancak doğal ışık yatak odanızın alan duygusunu genişletecektir. Aynalarınız ve açık renkli duvarlarınızla eşleştirdiğinizde, alanınızın genişlediği hissine kapılacaksınız.

23. Açık renkli ve basit desenli nevresimler serin.

Yatağınıza serdiğiniz nevresim, odanızın dekorasyonunda önemli bir bileşendir. Nevresimlerinizi seçerken odanın akışına uyacak şekilde renkleri ve şekilleri perdeyle koordine etmeye çalışın. Fazla desenden uzak kalın.

24. Uzun perdeler kullanın.

Herkes, tavandan tabana pencereli odalara sahip olacak kadar şanslı olmasa da pencerelerinizin çerçevesinin üzerinden yere kadar uzanan bir perde satın alabilirsiniz. (Perdelerin yere değmemesi şartıyla tabii.)

25. Basitleştirin.

Gereksiz süslemelerin ve detayların eklenmesinin tuzağına düşmek kolaydır ve bir süre sonra sıkışık ve dağınık bir odaya sahip olursunuz. Birkaç fotoğraf, güzel bir lamba ve köşeye yerleştirilmiş güzel bir bitki bu odada ihtiyaç duyabileceğiniz her şey olabilir.

En güzel yatak odalarının yolu nevresimden, en güzel nevresimlerin yolu da buradan geçiyor!

Detaylar için tıklayınız.

En güzel yatak odalarının yolu nevresimden, en güzel nevresimlerin yolu da buradan geçiyor!

Detaylar için tıklayınız.

En güzel yatak odalarının yolu nevresimden, en güzel nevresimlerin yolu da buradan geçiyor!

Detaylar için tıklayınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

ÇOk güzel.

acelyag

Şimdi karyola için denmiş ki hem alçak olacak, hem altında dolap haznesi olacak, hem da ayakları görünecek. Üçünden birini seçebiliyoruz sanırım :D

cerrahpasalihalit

salonu yatak odası olarak kullanın.

pekala

böyle evi kim yapacak ya yetenek işi. bir de uğraşmak lazım tabi

birinci-tekil-birey

Çoğu mantıklı. Şeffaf mobilya güzel fikir.

Görüş Bildir