Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

586 Albay YAŞ Kararı ile Emekliye Sevk Edildi

 > -

Yüksek Askeri Şura toplantısı, Başbakan Yıldırım başkanlığında bugün Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı, OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile YAŞ'ın yapısın değiştirilmesinin ardından gerçekleştirilen ilk toplantı olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren YAŞ toplantısı, ilk kez sivil üyelerin çoğunluğunda yapıldı. 

Toplam 586 albay emekliye sevk edilirken, 434 albayın hizmet süresi iki yıl uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararları onayladı.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki heyetin Anıtkabir'i ziyaretinin ardından, şura üyeleri Çankaya Köşkü'ne geçti.

Toplantı, yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü.

Toplantıda alınan kararlar

Kararlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylamasının ardından Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı. 

Yüksek Askeri Şura kararlarına göre;

  • Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 470, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 71 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 45 olmak üzere toplam 586 albay emekliye sevk edildi.

  • Üst rütbede subay birikiminin kademeli olarak azaltılması maksadıyla 30 Ağustos 2016 tarihinden geçerli olarak subaylar için öngörülen toplam hizmet süresi 28 yıla indirildi.

  • Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 372, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 27 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 35 olmak üzere toplam 434 albayın hizmet süresi 30 Ağustos 2016 tarihinden geçerli olmak üzere iki yıl uzatıldı.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, açıklamasında "Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ilgilendiren diğer hususların da görüşüldüğünü" belirtti.

YAŞ üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti

YAŞ üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti
YAŞ üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti

Yüksek Askeri Şura üyeleri, toplantı öncesi Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti.

Bu toplantıda ilk kez sivil üye sayısı asker üye sayısından fazla

Yüksek Askeri Şura toplantısı, Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilen yeni yapısıyla toplandı. Başbakan Yardımcıları ile Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanları toplantıya ilk kez katıldı. YAŞ toplantısı, ilk kez sivil üyelerin çoğunluğunda yapıldı.

Toplantıda Başbakan Binali Yıldırım, 4 Başbakan Yardımcısı, Milli Savunma, Adalet, İçişleri ve Dişişleri Bakanları olmak üzere 9 sivil üye yer aldı. YAŞ'ın asker kanadını ise Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları'ndan toplam 4 üye oluşturdu.

Darbe girişiminin ardından yapılan YAŞ toplantısı, tarihte ilk kez Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilmişti

Yüksek Askeri Şura toplantısı, tarihte ilk kez 28 Temmuz'da Çankaya Köşkü'nde toplanmıştı. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Çankaya Köşkü'nde yapılan kritik toplantıda alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylamasının ardından kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Darbe Girişiminin Ardından Yapılan YAŞ'ta Kararlar Açıklandı - onedio.com
Darbe Girişiminin Ardından Yapılan YAŞ'ta Kararlar Açıklandı - onedio.com

28 Temmuz'da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı olarak ilk defa yer almıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir