Yargıtay'dan 'Kepçe Kulak' Kararı: Beğenilmeyen Estetik Operasyonlar İçin Dava Açılabilir

 > 
65PAYLAŞIM

Siirt'te kulaklarını beğenmeyen bir kişi estetik operasyon geçirdi. Fakat sonuçtan memnun olmayan vatandaş, maddi ve manevi tazminat davası açtı. Yerel mahkeme tarafından verilen 'ret' kararı emsal oluşturacak şekilde Yargıtay'dan döndü. 

Son dönemlerde estetik ameliyatlar oldukça yaygınlaştı. Peki geçirilen operasyonların sonucu herkesi tatmin ediyor mu?

Siirt'te bir vatandaşın yaşadığına göre cevap; hayır. Kulaklarını 'kepçe' olduğu için beğenmeyen kişi geçirdiği operasyonlar sonrasında istediği görünüme kavuşamadı.

Karara konu olay, 2013’te yaşandı ve vatandaş tatmin etmeyen sonuç sonrası maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre,  dava, Siirt 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, hukukçu ve plastik cerrahi uzmanından ve Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını kararlaştırdı. Raporlarda, doktorun kusurlu olmadığı belirtildi. Bunun üzerine dava reddedildi.

Karar Yargıtay tarafından bozuldu ve ‘hizmet ilişkisi’ değil, ‘eser sözleşmesi ilişkisi’ olduğu vurgulandı:

“Yüklenici, iş sahibinin yararını gözeterek özen görevini sadakatle yerine getirmek zorundadır. Eser sözleşmesinde ve somut olayda güzelleşme amaçlı estetik ameliyatta yüklenici olduğu kabul edilen doktorun yükümlülüğü taahhütlerine, tıbbın gereklerine ve iyi niyet kurallarına uygun şekilde ameliyatı yapmak, davacı iş sahibinin sorumluluğu, bedeli ödemektir.”

Yargıtay, üniversitelerin plastik ve rekonstrüktif cerrahi kürsüsü öğretim üyelerinden oluşturulacak bilirkişi kurulundan rapor istenmesi gerektiğini de belirtti 👇

“Yüklenicilerin estetik amaçlı ameliyatın taraflar arasındaki sözleşme, yüklenicinin taahhüdü ve tıbbın gereklerine uygun olarak yapılıp yapılmadığı, amacına ulaşıp ulaşmadığı, ameliyatın ayıplı olup olmadığı... konusunda rapor alınıp değerlendirilerek, sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekir.” 

Bu karar sonrası dava yerel mahkemede yeniden görülecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir