Yapılan Araştırmalara Göre Huzursuz Bağırsak Sendromu Her 5 Kadından 1'inin Seks Hayatını Mahvediyor!

3PAYLAŞIM

Kadınların neredeyse yarısı, huzursuz bağırsak sendromu sorunu yaşıyor ve bu nedenle seks hayatlarında istedikleri performansı elde edemiyorlar. Bu sağlık sorununun, seks ile bağlantısı ve önleme önerileriyle ilgili detayları sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/878941...

Her beş kadından biri, istemelerine rağmen partnerleriyle seks yapmayı reddediyorlar. Bunun sebebi ise huzursuz bağırsak sendromu!

Healthista tarafından yapılan yeni çalışmaya göre, huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kadınların %41'ine son zamanlara kadar teşhis konulmamıştı. Yaşları 25-65 aralığındaki 1.600 İngiliz kadının katıldığı, Alflorex probiyotik tarafından yürütülen araştırmada verilen cevapların %20'si özellikle şişkinlik sorununun kadınların bedenlerini yeni bir partnere açmalarını engellediğini gösterdi.

Gastroentrelog Doktor Simon Smale, kendisine gelen kadınların çoğunluğunun yaşadıkları semptomlar nedeniyle endişelendiklerini belirtti.

"Sonuç olarak, kadınlar genellikle ilişkilerinde bağırsak semptomlarının etkileri konusunda endişeleniyorlar. Ama partnerleriyle konuştuğumda, onların çok daha az endişe duyduklarını görüyorum. Genellikle erkekler herkesin gaz çıkardığını, bunun kesinlikle bir sorun olmadığını düşünüyorlar. Herkes ilişkisinde yakınlık arayışında olur ve bu gaz çıkarma endişesi taşıyan kadınlar için oldukça zordur."

İşte tam olarak bu utanç hissi kadınların, yanlış zamanda gaz çıkarma korkusu taşımalarına ve seksten uzak durmalarına neden oluyor. Midede biriken gaz ise en utanç verici olanıdır. Sonuçta kaçınız, özellikle de hayatınıza yeni giren birinin önünde gaz çıkartmak konusunda rahat olabiliyor ki? Tam olarak da bu utanç hissinden ötürü kadınların neredeyse %30'u gazlarını uzunca bir süre içinde tutarak inanılmaz acılar çekiyorlar.

Healthista'nın editörü Anna Magee konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

"Birçok insan, bağırsak semptomlarını ilişkilerinin ilk 1-3 ayında partnerlerine anlatırken, %7'sinin partneriyle paylaşması bir yılı bulabiliyor. Ayrıca uzun süredir ilişkisi olanların %5'lik bir kısmı hala partnerlerine bu durumu açmış değil."

Dr. Smale bu utanç hissinin kültürel olduğunu belirtti.

"Midedeki gaz konusunda utanç kültüreldir. Bildiğimiz kadarıyla huzursuz bağırsak sendromu yaşayanların üçte biri erkeklerdir. Ama geçmişte bu konuyla ilgili konuşulduğunda erkeklerin bunu dert etmediği görüldü. Kadınlar bu konuyla ilgili stres yaşarken, erkekler bunun daha çok komik olduğunu düşünüyorlar. Bu da aslında biyolojik bir şeyden ziyade toplumsal beklentiyle ilgili. Gaz genellikle kalın bağırsakta şekerin fermantasyonundan oluşur. Ayrıca gazlı içecekler ve maden suyu da sebep olur."

Peki gazınız geldiğinde tutmak zararlı mıdır?

"Sizi rahatsız hissettirebilir ama daha kötüye gitmez veya herhangi bir ciddi duruma sebebiyet vermez. Böyle zamanlarda sırt üstü uzanın, kalçanızı havaya kaldırın, bir bacağınızı diğer dizinizin üzerine atın. Böylece gazı çıkarabilirsiniz. Veya köpek pozisyonunda kalçanız havaya bakacak şekilde deneyin."

Dr. Smale ayrıca kabızlık yaşadığınız durumlarda da tuvalette olduğunuz zaman ayaklarınızı tabureye uzatmanızı öneriyor.

"Squat pozisyonu hareketleri insanlar için daha doğal pozisyonlardır. Çünkü ormanlarda eskiden yaptığımız hareketlere ve yaratılış biçimimize uygun."

Şişkinlik hissini nasıl yenebiliriz?

1. Gazlı içeceklerden uzak durun.

"Gazlı içecekler bağırsaklarda gaz oluşturur. Bu da mide gazına neden olur."

Dr. Smale, gazlı içeceklerin diyet versiyonlarının bile mide gazına neden olduğunu söyledi. İçlerinde bulunan sindirimi güç şekerler midede ters etki yaratarak gazın sıkışmasına neden oluyor. Kafein ve alkol de yine aynı şekilde olumsuz etkiler yaratıyor.

2. Haftada birkaç kez nefes nefese kalın.

Spor yapmanın bağırsak semptomlarının rahatlamasına yardımcı olduğu birçok çalışmada görüldü.

"Koşu ve tempolu yürüyüş gibi sporlar haftada birkaç kez yarım saat kadar yapılınca hem bağırsak fonksiyonlarının hem de kalp atışının düzelmesine yardımcı olur. Daha bu sabah gördüğüm birisi, şişkinlik problemini haftada üç kez spora giderek çözdüğünü söyledi."

3. Doktor kontrolünde fodmap diyeti deneyin.

Beslenme düzeni özellikle bağırsak problemleri konusunda oldukça önemlidir. 

"Öğünleri atlamamak ve işlenmiş ve şekerli gıdalardan uzak durmak iyi bir başlangıç olacaktır. Ama eğer bunlar işe yaramıyor ise, bir diyetisyene başvurmak ve fodmap diyeti gibi özel bir diyet denemek gerekebilir."

Düşük fodmap diyetinin, huzursuz bağırsak sendromuna yardımcı olduğu birçok çalışmada görüldü. Soğan, mercimek, çavdar, lahana, brokoli, brüksel lahanası, baklagiller ve kurutulmuş meyveler bağırsak tarafından zor sindirilen besinlerdir. Sonuç olarak da bakteriler tarafından fermantasyonu gerçekleştirilen kalın bağırsaktan geçerler. Böylece üretilen fazla gaz kramplara, şişkinliğe ve acıya neden olur.

4. Huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelen probiyotikler kullanın.

Bazı bakteriler, sindirimle ilgili konularda önemli roller oynarlar. Ama probiyotiklerin etkileri, bakteri türlerine göre değişir. Bazıları bağırsaklarda işe yararken, bazıları sindirim sisteminde işe yararlar.

"Biraz da ilaçların her birinin farklı etkileri olması gibi. Farklı bakteriler, semptomlar üzerinde farklı etkiler yaratabilirler."

5. Stresle başa çıkın.

Stres birçok vücut fonksiyonunu etkiler. Bu nedenle stres seviyesini kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Yeteri kadar uyumak önemlidir ve eğer kendinizi farklı noktalardan gelen farklı baskılar altında bulursanız, yoga ve meditasyon deneyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
devillmaycry

Onedio editörleri herşeyi cinsellige vurmaya ne meraklısınız ilk planda ? Bu hastalıgın getirdigi başlıca sorunlar çok daha büyük

nancysinatra

Sen de mi muzdaripsin?

nancysinatra

İnsanı hayattan soğutan bir hastalık, yaşayan bilir. Öldürmez süründürür :/

Görüş Bildir