Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yanıtı Duyduktan Sonra Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak: Tükenmez Kalem Kapaklarında Neden Delik Var?

227PAYLAŞIM

Tükenmez kalemlerin kapaklarında bir delik olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Peki bu deliğin aslında hayati bir detay olduğunu biliyor muydunuz?

Bu ilginç soruyu araştırırken delikli tükenmez kalemlerin tarihini anlatan şu makaleden ve kalemlerdeki delikleri açıklayan bu çalışmadan faydalandık. Bazı verileri ise Independent'ta yer alan bu yazıdan edindik.

Yeni nesil tükenmez kalemlerin yanında bunca yıldır kullanılmaya devam eden ve asla eskimeyecek bir tür tükenmez kalem var.

19. yüzyılda farklı amaçlarla üretilse de akıllı bir mucit tarafından yazı işleminde kullanılmaya başlanan tükenmez kalemler 20. yüzyılda yaygınlaşmaya başladı ve ilkin Arjantin'de yaygın olarak kullanılıyordu. O dönem üretilen kalemler hayli farklı olsa da yukarıdaki bu klasik kalemi muhtemelen hepimiz kullandık.

O yıllarda bir Fransız firma tükenmez kalemin üretim hakkını satın aldı ve devrimsel bir geliştirme yaptı.

Kalemin tutulacağı yüzeyi sekizgen biçime getirerek hem tutuşu hem de üretimini kolaylaştırdı, böylece milyonlarca üretilebilmesi için hiçbir engel kalmadı. Bugün de en büyük üreticilerden olan bu firmanın kalemlere getirdiği bir yenilik daha vardı ki o dönem kimsenin aklına gelmemişti.

Üretilen kalemlerin kapaklarında artık ufak bir de delik vardı.

Mürekkebin kurumasına yol açacağı endişesiyle o dönem kimse buna anlam veremedi, hatta bu içeriği okumadan evvel siz bile bu soruyu sormuş olabilirsiniz. 

Mürekkebin kurumasına, kalemin ömrünün azalmasına rağmen bu uygulama neden yıllardır aktif bir şekilde uygulanıyor?

Özellikle ABD'de üniversitelerde tükenmez kalem kullanımı çok yaygın ve bildiğiniz gibi derste sıkılan her öğrenci kalemi, bazen de kapağıyla oynuyor.

Kimi zaman sıkıntı derinleşiyor ve iş kapakları kemirmeye dek gidiyor. Kemirilen kapak bir anda yerinden çıkıyor ve o an alınan nefesle boğaza kaçıyor ve bazı durumlarda kişinin yaşamını yitirmesiyle bile sonuçlanıyor.

Abartı olduğunu düşünüyorsanız şu veriye kulak verin: Sadece ABD'de yılda 100 kişi boğazına kaçan kalem kapağı sebebiyle yaşamını yitiriyor.

Bahsettiğimiz meşhur firma kalem kapaklarının nefes borusunu tıkamaması için bu basit detayı kalemlerine ekleyerek insanlığa çok büyük bir faydada bulunmuş.

Ardından diğer üreticiler de bunu tekrarlayarak oluşacak riskleri minimuma indirmişler. Sadece basit bir detay, her gün milyonlarca satılan bu kalemleri kullanan kişilerin hayatını kurtarmaya yetmiş!

Dâhice bir çözüm, ne dersiniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fenni-sunnetci

tv de bir fransiz bilim adami dedi ki,tukenmez kalemlerin ucunda ki bilye insanlik tarihinin en buyuk buluslarindandir ama kimse bilmez,oysa o bilye fabrikalarda ki uretimi kat be kat artirdi,insanlar da hicbir seyin kitligini yasamadi.

nijatre

ne viral yaptınız arkadaş paylaşım 3 gündür en üstte. direk paylaşın işte PELIKAN kalemin markası şu her iddaa bayinde bulunan

hasan-yilmaz53

Kalemin mürekkepli biterse insanlar yenisini alır bence bu yüzden yapılmış olabilir

merve-yildiz24

o delikten benim ağzım mürekkep doldu yalnız onu napıcaz

j8qcx

saçma! tükenmez kalemin kapağı delik çünki kapakta oluşan basınç tükenmez kalemin mürekkebini geri ittiriyor kalemin yazma kalitesini bozuyor bu fikir yeni değil üstelik

Görüş Bildir